A rendszeres sport fontossága
hirdetés
A technológiai és gazdasági előrelépés egyre inkább ülő életmódot kényszerített ránk, amely egyéb pótlólagos testi elfoglaltságokat követel meg tőlünk, testünk egészségének és vitalitásának megtartására. A rendszeres sport serkenti az emésztést és a salakanyagok kiválasztását, egyensúlyban tartja az érzelmeinket, javítja rugalmasságunkat és mozgékonyságunkat és megerősíti képességünket, a stresszhelyzetek kezelésére.
Ha mértékkel történik, a sport nagyon jó immunrendszer-stimuláló, és javítja valamennyi korosztály neuromuszkulárís integrációját. Az erős önbizalom és a jobb önértékelés fontos melléktermékei a sportolásnak, amely a jobb oxigénellátás következménye. Ennek révén a test és a lélek közérzete is jobbá válik.
hirdetés
A sportnak mindenekelőtt a máj számára van nagy jelentősége az aerob területeken. A sportolás alatti és utáni megnövekedett oxigénellátás javítja a vérkeringést és mindenekelőtt a vénás vér áramlását a májból a szívbe. Az ülő életmód lelassítja ezt a folyamatot, vérpangást és epekőképződést idéz elő a májban. A túlzott sportolás okozta extrém megterhelés a stressz-hormonok szokatlanul magas kiáramlását idézi elő, amely a testet nyugtalanná és izgő-mozgóvá teszi. Ha megrabolják a szervezet energiatartalékait, akkor az a sportolás utáni karbantartási munkálatokat nem tudja ellátni, legyengül, mely gyenge szívműködéshez és vérkeringéshez vezet. A szervezet tehát nem tud a különböző stresszhelyzetekre megfelelően reagálni. A túlerőltetés a csecsemőmirigy számára is kedvezőtlen. Pontosabban szólva, összezsugorodik a csecsemőmirigy, mely a limpfocitákat aktiválja, és az energiatartalékokat felügyeli (az immunsejteket, melyek a betegségektől óvják meg a szervezetet). Ez nyugtalanságot okoz a szervezetben és így minden lehetséges betegségre fogékonyabbá válik. Mindezek miatt a legjobb olyan sportágat választani, amely megfelel az adott személy teljesítőképességének.
Ha sportolsz, figyelj rá, hogy az orrodon át vedd a levegőt, hogy a káros „adrenalin légzést" elkerüld. Ha az aerob területen maradsz és az orrodon keresztül lélegzel (és nem a szájon át), a sport hatékony és előnyös lesz az egészséged számára. Ha elfogy a levegőd, kapcsolj lassabb fokozatra, vagy állj le. Akkor folytasd újra, ha a légzésed normalizálódott.
Ez az egyszerű vezérfonal megóvhat a sportból fakadó olyan károsodásoktól, mint a túlterheltség, a túlzott tejsavképződés, stb. Mivel a sport olyan fontos az egészséges test és lélek számára, próbálj meg napi szinten sportolni, akkor is, ha az csak 10 perc. Fontos, hogy a teljesítőképességednek 50 százalékát ne lépjed túl. A lényeg, hogy ne fáradj el. Ha például fáradtság nélkül képes vagy 30 percet úszni, akkor ússz csak 15 percig. Idővel a teljesítőképességed úgyis emelkedni fog. Ne felejtsd el: a túlzott megerőltetés és a sporthiány ugyanúgy gyengítik az immunrendszert, gátolják a májfunkciókat és elárasztják a vért toxikus anyagokkal. A máj- és epekezelés kapcsán létezik egy egyszerű kézgyakorlat, il. masszázs, mely bevált megelőzési mód és segédeszköz is egyben. Masszírozd meg mindkét kezednek külső élét a kisujj közelében, addig, amíg minden érzékenység eltűnik. Ez stimulálja az enyhén működő májat és epehólyagot.
A napozás is jót tesz az egészségnek
Szervezeted akkor tud D-vitamint szintetizálni, ha a nap ultraibolya sugaraira reagál a bőrben lévő egyik koleszterinforma. A rendszeres napfény szabályozza a koleszterinértékeket. Mégis, a koleszterincsökkentő gyógyszerekkel ellentétben a napsugarak nem emelik az epe koleszterinmennyiségét, azt, ami az epekőképződés fő oka. A napfénynek egyetemleges hatása van, ami azt jelenti, hogy minden testi funkció számára hasznos. Igazolt tény, hogy az ultraibolya fénynek egészségjavító hatása van: csökkenti a magas vérnyomást, megemeli a szív kapacitását és a máj glükogéntartalékait (komplex szénhidrátok), szabályozza a vércukorszintet, erősíti a szervezet immunrendszerét a fertőzésekkel szemben.