A sok napozás melanómiát okozhat
hirdetés
Egyre inkább közeledik a jó, napos idő, amelynek általában minden egyes ember örülni szokott. Kifejezetten nyáron van a legnagyobb mozgás, hiszen ekkor az emberek többsége elmegy nyaralni, pihenni egy kicsit valamilyen tengerpartra, napos helyre és úgyszólván sütteti a hasát.
Bevalljuk, hogy nekünk is ez egy kedvenc elfoglaltságunk, illetve még egyéb szórakoztató programok űzése, amelyek egytől egyik a legjobbak a meleg, napos időkben. Ugyanakkor nagyon sokan nem is várják meg ezt a jó időt, hanem szépen befeküdnek a szoláriumba, hogy lebarnuljanak. Ezt pedig nagyon sok nő esetében így van, hiszen évszaktól függetlenül mindig szeretnének szép, barna bőrt maguknak. Ugyanakkor már a férfiak körében is egyre több az olyan ember, aki eljár szoláriumba csak azért, hogy lebarnuljon. Nyilván, az egészségesebb, illetve a természetesebb a nap által barnulás, viszont mind a kettővel jó, ha vigyázunk. Napozás esetében nyáron például nem véletlenül folyik a csapból is, hogy nem szabad déli, égető időben napozni, hiszen ilyenkor meglehetősen káros az UV sugárzás, valamint könnyedén napszúrást is kaphatunk. A bőrrákról, más néven melanómiáról viszont elég keveset tudunk.
hirdetés
„A bőrdaganatok leggyakoribb fajtájának számító melanóma gyakran meglévő anyajegyekből is kialakulhat, vagyis akinek világos a bőre és a haja, illetve sok anyajegye van, annál a kockázat is magasabb. A nőknél általában az arcon és a lábszáron, míg a férfiaknál a törzsön és a háton jelentkezik, és bár a betegség leggyakrabban 40 és 50 éves kor között üti fel a fejét, bárkinél előfordulhat. Érdemes tehát komoly hangsúlyt fektetni a megelőzésre: kerülni a túlzásba vitt napozást, szoláriumozást, és anyajegyeinket a nyaralás előtt és után megvizsgáltatni.”- tudtuk meg Molnár Ágnestől, a Red Lemon Média PR csoportvezetőjétől. Ne hanyagoljuk el tehát ezt, illetve ne feledkezzünk meg róla, hiszen például egy napszúrásnál ez sokkal komolyabb következménnyel járhat. Mi mindenképpen a megelőzést javasoljuk, ahogyan az orvosok is.
„A szűrővizsgálatot általában évente kétszer - a napos időszak kezdetén és végén - érdemes elvégeztetni. Ha így teszünk, jó eséllyel kiszűrhetjük a gyanús képleteket a fokozott UV terhelés előtt, és időben észlelhetjük a napozás UV terhelés hatására bekövetkező, aggodalomra okot adó változásokat” – mondta el Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus. A legjobb, amit tehetünk a rendszeres szűrés, hiszen nem lehet eleget hangoztatni, hogy ha még valamit időben észreveszünk, érzékelünk, akkor az ellen sokkal könnyebb tenni valamit, mint ha már előrehaladott állapotban vesszük észre. Ez pedig nem egy jelentős áldozat a részünkről sem, hiszen egy évben kétszer megvizsgáltatni magunkat különösebb gondoz nem okozhat. Természetesen a nyári hónapok a kritikusak, ezért, ahogyan a szakértők is mondják, érdemes a nyár előtt, tavasz vége felé részt venni az első szűrésen, a másodikat pedig célszerű a nyár végére hagyni. Szerencsére már hazánkban is egyre több ember kezd úgymond tudatosan gondolkodni, illetve cselekedni, ennek következtében pedig évente egyre többen járnak szűrésekre, hogy megelőzzék a daganatos betegségek elfajulását. Nyilván, a bőrrák is hasonló képpen tud veszélyes lenni, mint az egyéb daganatos betegségek, a kialakulás pedig éppen ugyanolyan könnyen megtörténhet, mint a többi hasonló betegség esetében. Hölgyek, urak, tehát figyeljünk egy picit oda az anyajegyeinkre és inkább vegyünk részt rendszeresen szűréseken, minthogy később valamilyen komolyabb probléma kialakuljon, amelyet már nehéz visszafordítani.