Biztos, hogy egészséged megengedi a repülést?
hirdetés

A repülés több egészségügyi problémát is okozhat, illetve súlyosbíthatja ezeket, de csak ritkán teszi lehetetlenné az utazás e módját. Ilyen, a repüléssel összeegyeztethetetlen állapot a tbc okozta tüdő károsodás: a légmell, továbbá a fertőző betegségek és például a tíz napnál frissebb bélműtétek, amikor a levegő térfogatának már kismértékű növekedése is szövetkárosodást okozhat.
Bizonyos esetekben előre eltervezett és gondosan kivitelezett, elővigyázatossági intézkedésekre van szükség. Ha például valakinek a vastagbelét a hasfalra vezették ki, nagyobb zsákot kell viselnie és nem szabad megvárnia ennek megtelését.
hirdetés
A repülés során felmerülnek a légnyomásváltozásokkal, a csökkent oxigénkoncentrációval, a légörvényekkel, valamint az időeltolódással és a szellemi-fizikai stresszel kapcsolatos problémák.
A mai korszerű repülőgépek utasterében a légnyomás (kabinnyomás) az 1500 2500 m magasságban mért légköri nyomással egyezik meg. Ilyen körülmények között a testüregekben - a tüdőkben, a középfülben, az orrmellék üreg ékben és a belekben - rekedt levegő térfogata mintegy 25%-kai nő. Néha ennek következtében bizonyos egészségügyi problémák mint amilyen a tüdőtágulás, a fülkürt-elzáródás és az orr-melléküregek idült gyulladása - súlyosbodhatnak. Különösen súlyossá akkor válhatnak ezek a betegségek, ha baleset következtében leesik a kabinnyomás, illetve azokon a kisebb repülőgépeken, amelyek utastere nincs légmentesen szigetelve.
Repülés során igen gyakori a fülekben jelentkező feszítő érzés. Ez annak kapcsán alakul ki, hogy a fülön kívüli és belüli nyomás különbsége megnő, ami a dobhártya meg feszti léséhez vezet. Végül a fülkürt (a középfület az orrüreg hátsó részével összekötő járat) megnyílása teszi lehetővé a levegő be-, illetve kijutását, és így kiegyenlítődhet a középfülben lévő nyomás.
Allergia vagy felső légúti gyulladásos megbetegedések miatt kialakult duzzanat és folyadékgyülem azonban elzárhatja a fülkürtöt, de a visszaférő fertőzések következtében fellépő hegesedés következménye is lehel részleges elzáródás. Ily módon megszorulhat a középfül üregében lévő levegő, ami nyomás érzést, fájdalmat és középfül ártalmat okozhat ritkán még a dobhártya is átszakadhat. Hasonló módon az orrmelléküregekben is rekedhet levegő, ami az arc fájdalmasságával járhat. A panaszok enyhíthetők vagy akár meg is előzhetők, ha az utas leszállás közben gyakran nyel vagy ásít, illetve ha repülés előtt vagy alatt nyálkahártya-duzzanatot csökkentő gyógyszert vesz be Muci a gyermekek különösen fogékonyak az középfül ártalom kialakulására, esetükben ajánlott rágógumit rágni, keménycukrot szopogatni vagy valamilyen italt inni fel- és leszállás alatt, így késztetve őket nyelésre, a csecsemőket pedig meg lehet szoptatni vagy cumit lehet adni a szájukba.
Csökkent oxigénkoncentráció
A kabinon belül viszonylag alacsony a légnyomás, emiatt az oxigénkoncentráció is csökkent, ami különböző problémák forrása lehet. Az alacsony oxigénszint különösen hátrányosan érinti azokat, akik súlyos tüdőbetegségben tüdőtágulatban vagy cisztás fibrózisban - szívhibában, súlyos vérszegénységben, anginás panaszoktól, sarlósejtes vérszegénységben vagy valamilyen veleszületett szívfejlődési rendellenességben szenvednek. Megfelelő oxigénellátás biztosításával általában számukra is biztonságossá tehető a repülés. A légitársaságok az utazás megkezdése előtt legalább 72 órával bejelentett igény esetén biztosítják az oxigént. Szívroham után 10 14 nappal a beteg általában már szállítható repülőgépen. Légzőszervi megbetegedések esetén repülés közben nem ajánlatos a dohányzás és az alkoholfogyasztás, mert ezek hatására súlyosbodnak a csökkent oxigénkoncentráció hatásai. Általában elmondható, hogy aki gyalog meg tud tenni 100 métert, illetve lépcsőn le tud menni egy emeletre, az képes a repülőgép utasterében uralkodó állapotok elviselésére anélkül, hogy oxigénadásra szorulna.
Légörvények
A légörvények hatására légibetegség alakulhat ki, de sérülés is bekövetkezhet. Azok számára, akik hajlamosak légibetegségre, hasznos lehet dimenhidrinát tartalmú tabletta vagy a bőrtapasz tói májában kapható szkopolamin alkalmazása. Ezek a szerek azonban mellékhatásokat is okozhatnak, különösen idős kor esetén, bar ez a tapaszok felhelyezése során ritkábban fordul elő. A sérülések elkerülése céljából ezeknek az utasoknak a repülés alatt mindvégig ajánlatos bekapcsolva tartaniuk a biztonsági övüket.
Szellemi igénybevétel
A repüléstől való félelem és a zárttériszony szorongást okozhat. Néhány esetben a hipnózis és a viselkedésterápia eredményes lehet. Nyugtató szedésével csökkenthető a repülés előtt és közben jelentkező félelem. Mivel néhány erőszakos és beszámíthatatlan elmebeteg viselkedése veszélyessé válhat, ezért ezek az emberek csak kísérővel utazhatnak, és indulás előtt esetleg nyugtatók alkalmazása is indokolt.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







