Ezek a nemi úton terjedő fertőző betegségek jelei
hirdetés
Majdnem mindegyik betegségnek jellegzetes tünete a folyás. Férfinél a hímvessző végén, a makknál a húgycsőből, nőknél a hüvelyből és a húgycsőből indul meg a váladékozás. Normális körülmények között sem a férfi, sem a női húgycső nem váladékozik. Ezért, ha a férfi ezt veszi észre magán, akkor nagy valószínűséggel valamilyen fertőzést kapott.
A hüvelyből eredő folyás elég gyakori, különösen a havi ciklus közepe táján. Egy kevés tiszta váladék teljesen normálisnak tekinthető. Csak akkor kell orvoshoz fordulni, ha ez a váladék a megszokottnál bőségesebb és sárgán vagy barnán elszínezi az alsóneműt. Akiben ilyen betegség gyanúja felmerül, legjobb, ha haladéktalanul felkeresi a legközelebbi bőr- és nemibeteg-gondozó intézetet, ahol megállapítják, hogy valóban beteg-e, és ha igen, meggyógyítják. Betegségét az orvosi titoktartás szabályai szerint kezelik, másnak erről felvilágosítást nem adnak. Közös érdek azonban, hogy a kapcsolatokat felderítsék és megakadályozzák a betegség további terjedését. Ezért – mint erről már volt szó -, mindenkitől megkérdezik, hogy kivel volt nemi kapcsolata, hol szerezhette a betegséget. A megnevezett személyt is felkeresik és meggyógyítják. Ez természetesen a betegséget terjesztő személynek is érdeke, és mindazoknak is, akik ővele állnak kapcsolatban.
hirdetés
Mire számíthatunk a jövőben?
Az AIDS feltartóztathatatlannak látszó terjedése arra kényszeríti a kormányokat és az egészségügyi felvilágosítással foglalkozó intézményeket, hogy röplapok, felvilágosító előadások, újságcikkek révén minél szélesebb körben hívják fel a figyelmet a biztonságos szex módszereire. 1960 táján kezdődött egész Európában az úgynevezett szexuális forradalom, amely egyrészt a fogamzásgátló tabletták elterjedésének, másrészt a terhességmegszakítás egyre szélesebb körben való engedélyezésének és nem utolsósorban a homoszexualitás társadalmi elfogadásának a következménye volt. Ma már leszögezhetjük, hogy mindez nem hozta meg azt az emberi boldogságot, amire számítottak. Egyre szaporodott a terhességmegszakítások száma, és egyre több lett a szexuális úton terjedő betegségek száma is. Az AIDS megjelenése teljesen új helyzetet teremtett. Megváltoztatta a szokásokat. A nyolcvanas évekre már az jellemző, hogy az emberek kevésbé váltogatják a partnereiket, sokkal kevesebben folytatnak óvszer nélkül szexuális életet.
És mi a helyzet a homoszexuálisokkal?
A tapasztalat szerint a homoszexuális emberek az AIDS hatására háromféle csoportot alkotnak. Az első csoportba azok tartoznak, akik drámai gyorsasággal felhagytak a sűrű partnercserével. Addig nem volt ritkaság, hogy egy este 2-3 partnerük is volt! A második csoportba azok tartoznak, akik nem változtattak életmódjukon. Legmeglepőbb a harmadik csoport magatartása. Ezek az emberek az eddiginél is jobban kezdték hajszolni a szexuális kapcsolatokat. Nem törődnek azzal, hogy megkapják-e a betegséget vagy sem. Ha megkapták, akkor továbbadják, hadd legyen mennél több ember beteg. Ez tulajdonképpen egyfajta önpusztító, gyilkos magatartás.
És mi a helyzet a prostitúcióval?
Természetesen a prostitúciót nem szüntette meg az AIDS, de ezen a téren is sok változást hozott. A prostituáltak zöme ragaszkodik az óvszer használatához, és a férfiak sokkal inkább meggondolják, hogy prostituáltakhoz forduljanak-e. A normális szerelmi életet élő párok hűségesebbek egymáshoz. Tisztában vannak azzal, hogy minden félrelépés – még óvszer használata esetén is – veszéllyel fenyeget, így egyre jobban felértékelődik az egymáshoz tartozás, az érzelmi kötődés. Mindamellett orvostudósok, gyógyszervegyészek hada fáradozik azon, hogy megtalálja az AIDS gyógyszerét. Máris nagy eredménynek számít, hogy nem tart hónapokig, amíg valakiről kiderítik laboratóriumi vizsgálattal, hogy AIDS-pozitív-e, vagyis megfertőződött-e AIDS-vírussal. Amíg azonban meg nem születik a várva várt gyógyszer, egyetlen dolog segít: hűség a partnerhez, óvatosság, felelősségteljes gondolkodás a szerelemben.