Fesztiválozz anélkül, hogy betegségekkel térnél haza! (2. rész)
hirdetés
Bulizni a nyáron szinte bárhol lehet, hiszen fesztivál fesztivált ér, készülnek a jobbnál job falatok, a finomabbnál finomabb italok. Azonban a fesztiválozásnak is megvannak a maga veszélyei, érdemes ezekre mindig odafigyelni.
Cikkünk első részében megemlítettük, hogy a nagy látogatottságú zenei rendezvényeken többnyire négy eltérő csoportba sorolható fertőzéssel kell számolni: húgyúti fertőzések, gombás fertőzések, ételmérgezés és szexuális úton terjedő fertőzések. Az első kategória betegségeivel már megismerkedhettünk. Most viszont összegezzük, hogy mire kell figyelnünk azért, hogy elkerüljük az ételmérgezést és a nemi úton terjedő fertőzéseket.
hirdetés
Ételmérgezés
A szobahőmérsékleten tárolt élelmiszerekben félóránként megkétszereződik a baktériumok száma. Ennek tudatában még belegondolni is szörnyű, hogy mi történik a nyári fesztiválokra jellemző hőségben az étellel. Nem véletlen, hogy az otthon elkészített, vagy reggelt vásárolt szendvics pár órával később már egy “szalmonellabomba”. Sajnos a rendezvényeken működő büfék, vendéglátóhelyek sem készülnek fel minden esetben a hőségre, vagy egyszerűen nem tartják be az előírásokat. Ilyenkor számítani lehet ételmérgezésre vagy rosszabb esetben tömeges fertőzésre. A betegség általában láz, hányinger és hasmenés formájában jelentkezik. Egy-egy gyomorrontás magától is elmúlik pár nap alatt, de egy veszélyesebb ételmérgezés vagy szalmonellafertőzés esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Komolyabb rosszullét és hányás után érdemes a kiöklendezett anyagból eltenni egy kis mintát. Elsőre meglehetősen gusztustalannak hangzik, ám a hányásminta a vizsgálat után sokat segít a labornak és az orvosnak, hogy mielőbb tisztázzák a fertőzés okát és a megfelelő gyógymódot. A baj megelőzése érdekében érdemes alaposan megmosni a helyszínen vásárolt zöldségeket és gyümölcsöket, kerülni kell a gyanús szagú vagy színű ételeket és ilyenkor nem ajánlatos a tejtermékek, vagy tej alapú élelmiszerek fogyasztása sem.
Szexuális úton terjedő fertőzések
Zene, ital, pörgés, eufória… Talán mondani sem kell, hogy a fesztiválok alatt szinte mindent szabad, és ilyenkor gyakoriak az egyéjszakás kalandok. Sokan úgy vélik, hogy a nemi betegségektől csak akkor kell félniük, ha partnerük nem elég “megbízható”. A szeleburdi tinilányok gondolkodnak így! Soha nem szabad kockáztatni! Néha elég egy szenvedélyes csókolózás a bajhoz, hiszen léteznek nyállal terjedő betegségek is, mint például a mononukleózis. Amennyiben ott helyben fellángol az olthatatlan szerelem, és nem lehet parancsolni a vágynak, akkor mindenképpen ajánlatos óvszert használni. Minden alkalommal! Így megelőzhetők az olyan kellemetlen, vagy veszélyes fertőzéseket, mint a kankó, szifilisz vagy a HIV-vírus. Ha mégis megtörténik a baj, a kellemetlen tünetek pár napon belül jelentkezhetnek. A kezelés menete hasonló a húgyúti fertőzésekéhez. Először ebben az esetben is a pontos laboreredményekre van szükség. A legjobb ilyen esetben a már hazánkban is működő, úgynevezett labormedicina intézet valamelyikéhez fordulni, amelyekben a vizsgálatokat nem egyszerű kémiai reakcióként, hanem a gyógyítás részeként kezelik. Így a laboros szakemberek még inkább bekerülnek a gyógyítás folyamatába, és nem csupán számokat, eredményeket látnak, hanem az embert is a minták mögött.
A legjobb persze az, ha nincs szükség a vizsgálatokra és egészségesen, probléma nélkül telik a nyár. Egy kis elővigyázatosság és odafigyelés elegendő, hogy a fesztivál valóban gondtalan szórakozás és a barátokkal együtt töltött felejthetetlen élmény maradjon. Nem marad más hátra, mint élvezni a jó időt és a rendezvényeket.