Gyógyítások lenolajjal
hirdetés
A lenolaj az ételkészítésnél használt egyik legősibb termék. Ismerték Európában és Amerikában egyaránt. Sajnos az idők folyamán a lenolaj elvesztette jelentőségét az ételek készítésénél. Ám az utóbbi évtizedben a lenolaj újra a figyelem központjába került, és bár sokan túl specifikusnak tartják az ízét, ez az olaj ismét megtalálta a helyét nem csak a diétás konyha ételei között, hanem a táplálékuk iránt igényes emberek mindennapi ételeik között is.
A fejlett országokban azon emberek között, akik érdekeltek egészségük megőrzésében és az aktív hosszú életkor elérésében, a lenolaj fogyasztása reneszánszát éli.
hirdetés
Amerikában széleskörűen propagálják a lenolaj alapú salátaönteteket, a lenmag pedig kötelező az iskolások táplálékában. Németországban lenolajat tálalnak az uborkához, a paradicsomhoz, lenolajat kevernek a túrókrémbe, amit sóval és köménymaggal ízesítenek. Kanadában a lenolajat használják a margarin előállításához. Lényegében az egész világon az orvostudomány úgy tartja, hogy a lenolaj fogyasztása - jelentős lépés táplálkozásunk egészségesebbé tétele felé.
A dietetikusok lenolaj fogyasztását tanácsolják, mint a legkönnyebben felszívódó és hasznosuló szert, főképp azoknak az embereknek, akiknél sérült a zsír anyagcseréje. Valóban, sok olyan betegség létezik, amelynél a szervezet számára szükséges a lenolaj fogyasztása, elsősorban a benne található nagy mennyiségű Omega-3 és Omega-6 sokszorosan telítetlen természetes zsírsavak miatt. Megjegyezni kívánom, hogy kimondottan hasznos a lenolaj a nők számára a várandóság idején, mivel ez az olaj segíti a születendő gyermek agyának helyes alakulását. A lenolaj segíti a zsír anyagcseréjének normalizálását, tehát nem csak optimális testsúlyunk fenntartását biztosítja, hanem az eltéréseket is képes korrigálni.
A lenolaj fogyasztása úgyszintén igen fontos a vegetáriánus táplálkozás követőinek, valamint azoknak, akiknek az étrendjéből hiányzik a hal, aminek a zsírja által telítetlen zsírsavakhoz jutnának. Újra megjegyezni kívánom, hogy a lenolaj a telítetlen zsírsavak terén jelentősen felülmúlja a hal olajat. Általános tudnivalók a lenolaj felhasználásáról a táplálékok készítésénél a következő: nagyszerűen alkalmazható zöldségsaláták, krumpli saláták dúsításához. Keverhetjük tejfölbe, majonézbe és különböző szószok összetevőivel. Lenolajat keverhetünk bármilyen kásákhoz, főtt krumplihoz, hozzáadhatjuk különböző egytálételekhez vagy körítésekhez. Igen jó ízt biztosit és egészséges túróval és különböző zöldségekkel vagy gyümölcsökkel.
Azonban tudnunk kell, hogy a lenolaj sokáig nem tárolható, hamar oxidálódik. Ezért minőségét legfeljebb 1-3 hónapig őrzi meg (a kiinduló alapanyag minősége és a kiszerelés függvényében). A gyártó által kiszerelt olajat megbontás után sötétfalú jól záródó üvegedényben, hűtőben tároljuk.
Néhány recept-ötlet lenolajjal
Zöldhagymás és csalános krém
Hozzávalók: 100 g pasztőrözött túró, 100 g juhtúró, 2 evőkanál lenolaj, 3 evőkanál apróra vágott fiatal csalánlevél és zöldhagyma keveréke.
Elkészítés: A túrót és a juhtúrót szitán áttörjük, hogy csomómentes legyen. Az apróra vágott fiatal csalánlevelet és zöldhagymát megöntjük lenolajjal és alaposan elkeverjük. A túrókeverékhez hozzáadjuk az olajos zöldséget, majd egységes krémmé keverjük.
Előétel pácolt heringből
Hozzávalók: 4 db pácolt heringfilé, 1 db vöröshagyma, 1 db alma, 1 kisebb csemegeuborka, 1 evőkanál citromlé, 3 evőkanál lenolaj, 2 evőkanál tejszín, 2-3 szál gyenge zöldhagyma, 1 csokor kaporlevél, feketebors, cukor és só ízlés szerint.
Elkészítése: A heringfilét hideg vízben megmossuk, megszárítjuk, és vékony csikókra vágjuk. Az almát meghámozzuk, a magházát eltávolítjuk, apró kockákra vágjuk és meglocsoljuk citromlével. Az uborkát és a vöröshagymát apró darabokra vágjuk. Az egészet egy tálba helyezzük, és jól összekeverjük.
A szósz készítése: összekeverjük a citromlevet, a lenolajat és a tejszint, sóval, cukorral, feketeborssal fűszerezzük, habosra keverjük, majd az előételre öntjük, és újból alaposan összekeverjük. A tetejét megszórjuk apróra vágott kaporlevéllel és zöldhagymával. Egészben főtt krumplival tálalva ajánlott.