Korpa, a haj és fejbőr legádázabb ellensége
hirdetés
Nem igazán van olyan ember a Földön, aki szeretné, hogy korpásodik a haja. Sajnos azonban rengeteg ember küzd ellene, vannak, akik sikeresen maguk mögött hagyják egy ideig, viszont vannak olyanok is, akik még rövid távon sem tudnak megszabadulni tőle. Cikkünkből te is megtudhatod, hogy melyek a kiváltó okok, illetve, hogy mit ajánlott tenni ellene.
Bármennyire is csodáljuk modern világunkat és ezzel együtt a remek tisztálkodási csodaszereket is, érdemes tudni, hogy bizonyos samponok okozhatnak korpásodást. Eleve, egy paradoxon, hiszen ezek a készítmények pontosan a fejbőr és haj higiéniája miatt lettek elkészítve. Na, de ássunk egy kicsit még mélyebbre! A fejbőr alapvetően ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a test többi bőrfelülete. Ennek következtében az elöregedett, illetve elhalt hámsejteket rendszeresen váltják fel az újak. Alap esetben ez a cserélődés gyakorlatilag észrevehetetlenül lezajlik, viszont, ha nem a normális ütemben történik, akkor jelentkezhet a korpásodás és ezek az elhalt hámsejtek láthatóak lesznek a fejbőrön. Amennyiben a fejbőr egészséges, akkor nagyjából három hetenként történik meg a hámsejtek cseréje. Ha a korpásodás kialakul, akkor a fejbőrön gyulladás alakul ki, ez pedig felgyorsítja a fejbőr felső hámrétegének a leválását. Gyakorlatilag ezeket nevezzük korpának, hiszen ez a szaruréteg láthatóvá válik a fejbőrön, valamint a hajszálak tövén. Alapvetően két fajta korpásodás létezik: száraz és zsíros. A száraz korpásodás jelentkezésekor a faggyútermelődés nem nevezhető kórosnak, így a fejbőr nem zsíros és a korpa pedig nem tapad a hajhoz. Általában ebben az esetben jellemző a száraz haj is, amely valószínűleg fénytelen, töredezett és nehezen fésülhető. Kiváltó okok lehetnek genetikai tényezők, helytelen táplálkozás, B-vitamin hiány, fejbőr megfázása, hajfesték, kevés folyadékbevitel. A másik fajtája a zsíros korpásodás, amely esetében a faggyútermelés fokozott, így a leváló hámsejtek összetapadnak és nehéz őket eltávolítani. Okozója az androgén hormonok által kiváltott fokozott faggyútermelés. Ez leginkább férfiak esetében fordul elő és a huszonévesek mintegy 60%-nál szokott jelentkezni. Az ötvenes évektől már elkezdenek enyhülni a tünetek kezelés nélkül is.
hirdetés
Hogyan kezeljük? Nos, sajnos az a helyzet, hogy véglegesen nem lehet megszüntetni, viszont jelentősen lehet csökkenteni a mértékét. Amennyiben száraz korpásodást szeretnénk visszaszorítani, akkor ügyelj arra, hogy két hajmosás között legyen legalább három nap. A cikk elején erre utaltunk, ugyanis van, aki akár nap, mint nap hajat most. Ez azért rossz, mivel a sampon gyengíti a bőr természetesen védelmét és nagyjából 48 óra szükséges, hogy az eredeti állapota helyreálljon. Továbbá ügyelj arra, hogy milyen sampont használsz, erre javasolt olyan PH értékű sampont választani, amely közel áll a bőr PH értékéhez is. Ha viszont zsíros a korpásodás, akkor javasolt szalicilsavat és ként tartalmazó olaj bemasszírozása a fejbőrbe. Ezt ajánlott éjszakára megtenni és egy kendővel esetleg betakarni. Reggel pedig át kell mosni kénes samponnal. Továbbá bőrgyulladás ellen lehet még alkalmazni lokális szteroid oldatokat, ezeket ugyanis sokszor kombinálják szalicilsavval, amelynek hámlasztó hatása van. Továbbá az úgynevezett P. Ovale szaporodását is megakadályozhatjuk gomba ellenes samponok használatával, ilyen például a Nizoral vagy a Sebiprox is.