Mennyi mindentől válhatsz függővé?
hirdetés
Léteznek egészen ártalmatlan függőségek, és vannak életveszélyesek is, amelyek nemcsak az érintett személyre ártalmasak, hanem a környezetére is. Egy szenvedélytől meg szabadulni azonban nem is olyan könnyű feladat. A függőség leküzdésében az akaratnál is fontosabb az erős motiváció. „A XX. században az addiktív betegségek vizsgálata során tett legnagyobb felfedezés az volt, hogy a motiváció folyamatosan változik, ráadásul befolyásolható is" - állítja a szakterület egyik elismert képviselője.
A függőségek folyamatosan növekvő száma már egy speciális tudományterület megalakulását is magával vonta. Az addiktológia a biológiai, a pszichológiai és a szociális szempontokat kapcsolja össze egy egységes kutatási keretprogrammá, amely az addiktív anyagok használatának rizikós környezetére és az addiktív viselkedés konkrét problematikájára összpontosul. A klinikai addiktológia tehát olyan személyekkel foglalkozik, akiknek az életében jelentős mértékben helyet kapott valamilyen függőség.
hirdetés
Alkoholizmus - Avagy az alkoholos italoktól való függőség a legismertebb szenvedélyek közé tartozik, és egyben az egyik legelterjedtebb is. Ez abból adódik, hogy az alkohol egy társadalmilag elfogadott drognak számit, Magyarországon az alkoholisták számát félmillió és nyolcszázezer közöttire becsülik, azonban közülük sokan nem ismerik be függőségüket Az alkoholizmus kifejezés az alkoholos italok folyamatos vagy időszakos fogyasztását jelöli (az időszakos alkoholfogyasztókat más néven negyedévenkénti alkoholistáknak is nevezik). Az ebben szenvedők nem kontrollálják, hoy mennyit isznak, gyakran előfordulhat náluk túladagolás, rendszeresen gondolnak az alkoholra, és nagy energiát fektetnek abba, hogy azt meg is szerezzék. Az ivást annak ellenére is folytatják, hogy a magánéletükben, a munkahelyükön vagy az iskolában problémákat okoz a szeszes ital.
Étel - Az ételtől való függőség kifejezetten elterjedt probléma, annak ellenére, hogy még nem diagnosztizálták pszichiátriai függőségként. Több embert fenyeget, mint ahányan a kemény drogoktól kerültek függőségbe. Az „ételfüggőség" gyógyítása rendkívül nehézkes, mivel a páciensek nem zárhatják ki az életükből teljesen az ételt. Az ételtől való függőség, amelyet leggyakrabban a pszichogén túlevés kategóriájába sorolhatunk, nagyon közel áll az olyan táplálkozási zavarokhoz, mint amilyen az anorexia és a bulimia.
Internet - Az új technológiák új függőségeket is magukkal hoznak. Néhány ember internet nélkül élni sem tud, sőt Ismert olyan eset is, amikor egy ember meghalt a számítógépe előtt a kimerültségtől. Általában az internet konkrét tartalmától való függőségről beszélhetünk, lehetnek ezek például erotikus oldalak, játékok vagy közösségi hálók. Néhány országban már működnek olyan klinikák, amelyek ezzel a problémával foglalkoznak. Ehhez hasonló az a függőség is, ahol a központi szerepet a mobiltelefonok kapják.
Heroin - A kemény drogok közül az egyik legveszélyesebb. A XIX. században fejlesztették ki a morfiumfüggők kezelésére, és akkoriban rendkívül sokan használták. A heroin azonban még veszélyesebbnek bizonyult. A függő személy a drog használata során nagyon gyorsan fogyni kezd. a mája es a veséi károsodnak leginkább. Környezetével szemben hamarosan közömbössé, majd könyörtelenné válik, ugyanúgy, ahogy saját igényeivel szemben is, majd azzal szemben is, ami korábban érdekelte. Az egyetlen dolog, ami érdekli, az a drog. A sztereotípiákkal ellentétben a heroinfüggőség nem alakul ki mindjárt az első droghasználat után, azonban nagyon rövid idő leforgása alatt függővé lehet válni, míg megszabadulni tőle rendkívül nehéz.
A kleptománia - A kleptomániás nem eleve tolvaj. Bár ellop dolgokat, általában olyanokat, amelyeknek nincs nagy értékük: ceruzákat, irodai kellékeket, apró tárgyakat az üzletekből. Cselekvéseiket kényszeres és visszafoghatatlan vágy váltja ki. Ez a betegség speciális terápiák segítségével gyógyítható.