Mi mindenben segít nekünk a C-vitamin?
hirdetés
Mondjuk ki bátran, hogy csodaszer! Annak ellenére, hogy a szó maga, sokaknak nem túl szimpatikus. A csoda szóhasználat ugyanis, nem éppen ésszerű életjelenségekre utal, „szokványos” értelemben véve.
Ettől el kell vonatkoztatnunk, ha a C-vitaminról beszélünk, mert ebben az esetben a jelző valós! „Csodaszer jellege” abban nyilvánul meg, hogy csodálatos dolgokat képes tenni szervezetünkkel, legfőképp természetes védekező rendszerünkkel. Nagyon hatékonyan működik egészségünk megőrzésében épp úgy, mint a már meglévő, vagy épp kialakulóban lévő betegségek gyógyításában.
hirdetés
Környezetünk a XXI. században, vegyileg már rendkívül szennyezett, így sajnos táplálékaink nagy része a szervezetre káros, kémiai anyagok sokaságával telített. Naponta meg kell küzdenünk valamilyen – számunkra terhelő – idegen anyaggal. Immunrendszerünk 24 órás szolgálatban van. Hiába tesz meg mindent annak érdekében, hogy a „mérgektől” megszabadítson bennünket, így is szükségünk van pótlólagosan bevitt vitaminokra, mert magunk azt már képtelenek vagyunk belsőleg előállítani.
A C-vitamin egyik érdekes tulajdonsága, hogy ellentétben a legtöbb állati szervezettel, az ember nem képes előállítani saját maga. Ennek oka, hogy genetikai mutáció áldozatai lettünk. Míg a legtöbb állat szervezete képes glükózból vagy vércukorból C-vitamint létrehozni, addig bennünk, emberekben, valamilyen oknál fogva, nem működik az előállításáért felelős gén. Ennek következtében viszont nem termelődik az L-glükonolakton-oxidáz nevezetű enzim, amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a C-vitamin előállításának folyamatában. A megfelelő arányú adagolásra is kellő figyelmet kell fordítanunk, ám ez alól talán az egyetlen kivétel a C-vitamin. Ez jó hír, hiszen a – tévhittel ellentétben – fogyasztásával nem idézhetünk elő túladagolást. A felesleges mennyiség természetes módon kiürül a szervezetből.
Egyes kutatók szerint, a felnőtt ember C-vitamin szükséglete 1000 mg, naponta. Egyre több orvos, szakértő véleménye azonban az, hogy ennek a háromszorosára is szüksége lehet, például egy magasabb testsúllyal rendelkező felnőttnek. Náluk az egészséges mennyiség meghaladhatja a 3000 mg-ot, napi szinten. Az abc-ben csak a harmadik, szervezetünknek viszont az elsőszámú segítője! Kevesen tudják, – pedig nyilván mindenki örülne a hírnek – hogy a C-vitamin, az édesség iránti ellenállhatatlan vágyunkat is csillapítja, tehát még a fogyókúránk alatt is jó barátunk. Ez csak egy ráadás, a legfontosabb tulajdonságai mellett, melyek a következők:
1 - valóságos immunrendszer katalizátor
2 - jelentősen gyorsítja a betegségekből való felépülést és a lábadozást
3 - csökkentheti a koleszterinszintet
4 - csökkentheti a daganatos megbetegedések kialakulásának esélyét
5 - természetes hashajtóként is funkcionál
6 - megakadályozza a skorbut kialakulását
7 - megelőzheti a szívinfarktust
8 - óvja a csontozatot és a fogak épségét – a fogínyvérzést is megakadályozhatja, illetve megelőzheti az ínybetegségek kialakulását
Éljünk tehát a lehetőséggel, adjuk meg szervezetünk számára mindazt, amire egészségünk megőrzéséhez szüksége van! Kezdjük a C-vitaminnal, segítsünk immunrendszerünknek a téli hónapokat is - betegség nélkül – átvészelni! Jó egészséget!
Kép, szöveg: Damonavital.hu