Mielőtt ágyba bújnál…
hirdetés
Az unásig ismételt tanácsot mindenki ismeri: aludjunk jól és eleget, így sok egészségügyi panaszt megelőzhetünk. Azonban a másnapra való felkészülés már előző este elkezdődik, azelőtt, hogy valójában álomba merülnénk.
Ha megéhezünk késő este, együnk meg egy-két darab gyümölcsöt, például kivit vagy narancsot. Egy kutatás szerint ezeknek a nassolnivalóknak a hatására gyorsabban tudunk elaludni és hosszabb ideig is képesek vagyunk aludni, anélkül, hogy felriadnánk. Az esti gyümölcsevés emellett abban is segíthet, hogy másnap frissebben ébredjünk, a magas vitamin-, illetve antioxidáns-tartalom ugyanis segíti az éjszakai sejtmegújulást.
hirdetés
Újabb fontos dolog az, hogy alaposan nyújtózzunk ki! Az éjszakai ébredésekért ugyanis gyakran az izomgörcsök, különösen a vádli fájdalmas összehúzódásai a felelősek. Ennek egyik lehetséges oka a magnéziumhiány, de könnyen lehet, hogy az izmok és ízületek merevsége is hozzájárul az igen kellemetlen görcsökhöz. Lefekvés előtt alaposan nyújtózzunk ki, lehetőleg az összes izomcsoportot mozgassuk át, ez az izmainknak és az ízületeinknek is jót tesz.
Szedjük be a gyógyszereinket!
Sokan azért nem szednek vitaminokat, mert az hányingert vagy émelygést okoz náluk. Ezt elkerülhetjük azzal, ha este vesszük be azokat a vitaminokat, amelyek nem "pörgetik fel" a szervezetet. Az esti gyógyszereinkről se feledkezzünk el, gyakran ugyanis az éjszakai pihenés, regenerálódás idején még hatékonyabban fejthetik ki a hatásukat. Készüljünk a másnapra is lehetőleg este! Ugyanis a reggeli kapkodással együtt járó stresszt jelentősen csökkenthetjük azzal, ha este, lefekvés előtt felkészülünk a másnapra. Készítsük ki a ruháinkat, szedjük össze azokat a holmikat, melyeket esetleg magunkkal kell vinnünk, csomagoljunk magunkat egészséges ebédet! Nézzük át a naptárunkat is, nehogy utolsó pillanatban jusson eszünkbe valami fontos elintéznivaló!
Írjunk naplót!
Nem szükséges hosszas elemzéseket írnunk a napjainkról, elég, ha néhány fontos gondolatot, élményt lejegyzünk magunknak. A naplóírásnak számos pozitív egészségügyi hatása van, az egyik legfontosabb, hogy csökkenti a stresszt és a szorongást, ennek köszönhetően pedig könnyebben tudunk elaludni és kevésbé veszélyeztet minket az, hogy a rágódás miatt felébredjünk.
Amikor tudod, hogy aludnod kell, és nem megy
Az elalvási nehézségek egy jellegzetes altípusa az, amikor hosszú ideig ébren fekszünk és magán az alváson gondolkozunk, ám éppen emiatt nem tudunk elaludni. Emiatt persze egyre idegesebbek, amitől pedig egyre éberebbek leszünk. A legjobb módszer ez ellen, ha lefekvés előtt lecsendesítjük az agyunkat, relaxációval, naplóírással, olvasgatással (természetesen nem egy letehetetlenül izgalmas könyvre kell gondolni). Kipróbálhatunk egy relaxációs cédét is! Ha azonban hosszabb idő (fél óránál több) is eltelik, és mi még mindig álmatlanul forgolódunk az ágyban, inkább keljünk fel és csináljunk valami mást.
Horkolás is okozhat nehézségeket. A horkolás időnként súlyosabb egészségügyi problémák, például az alvási apnoé tünete is lehet, ezért ha hosszabb ideje horkolunk és az nagyon zavaró, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal! A horkolás ellen számos módszert bevethetünk, például speciális orra tehető tapaszt, de bizonyos esetekben orrsövényműtét lehet a megoldás. Természetesen a megoldást a horkolás kiváltó okának megállapítása után kell meghatározni.
Nem ébredünk kipihenten
Ez különösen akkor lehet jellemző, ha az alvás-ébrenlét ciklus, amit követünk, túlságosan eltér attól, ami a szervezetünk számára megfelelő lenne. Főleg az éjszakai bagoly típusú emberek ébredhetnek reggelente fáradtan, annak ellenére, hogy éjjel kettőkor még tökéletesen energikusnak érezték magukat. Ez a probléma sokszor a kamaszkorban kezdődik, és évtizedekig is elhúzódhat. Utána egyszerűen kinőjük. Ha ez nem sikerült még, akkor gyakorlással és a szokásaink megváltoztatásával küzdhetünk ellene.