Milyen titkokat rejt az emésztőrendszered?
hirdetés
A metabolizmus, vagyis az anyagcsere a legfontosabb módszerek egyike, amellyel az ember magára és a környezetére hat. Az emberi test bizonyos értelemben egy hatalmas vegyi üzem, amely energiává, majd végtermékké változtatja a kívülről kapott anyagokat. Hogyan néz ki a falatok útja a szájból egészen addig a helyiségig, ahová még a király is gyalog jár?
Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy testünk egy hosszú emésztőrendszer, amely a szánkkal kezdődik, és a végbéllel végződik. Minden élő szervezet egyik alapvető funkciója, hogy tápanyagokat vegyen fel a környezetéből, azokból felépítse testét, és megszerezze a szükséges energiát. A testünkön kívüli világnak megvannak a maga érdekei, és ezek között nyilvánvalóan nem szerepel, hogy „aranytálcán" szállítsa nekünk a tápanyagokat. Az élelmet először le kell vadásznunk, össze kell gyűjtenünk, vagy meg kell termelnünk. Ma többé-kevésbé fel kell dolgozni az élelmiszereket a konyhában, ami egy vegyész szemével többé vagy kevésbé bonyolult anyagcserék sorozata. Az igazi kémiai előadás viszont csak akkor kezdődik, amikor a villa elhagyja szánkat, és a falat elkezdi útját a testben.
hirdetés
Minden a szájban kezdődik
A táplálék minden egyes sejtbe vándorlásának összetettsége jobban kitűnik, ha tudatosítjuk, hogy az emésztés lényegében különböző folyamatok sorának nagyon bonyolult összjátéka. Az orvosok hat különböző folyamatot különböztetnek meg, amelyekkel a következő sorok hasábjain megismerkedhetünk. Talán nem kell különösebben hangsúlyozni, hogy az első, elengedhetetlen lépés az táplálékfogyasztás. Ez érthetően a J szájüregben történik. A táplálékfogyasztáshoz közvetlenül kapcsolódik W a mechanikus emésztés első fázisa, amelyben a szájüreg minden további alkotóeleme (nyelv, arc, ajkak) részt vesz. ' A táplálék elrágása és felőrlése pedig a fogak elengedhetetlen feladata. Minden szülő tudja, hogy milyen hatalmas lépés az életben az első fogak kinövése. Az első gyermek- vagy tejfogazat csak húsz fogból áll. Az Ilyen fogsorból hiányzik egy abból a négy fogtípusból, amely a felnőtt ember fogsorában megtalálható - a kisőrlők.Az egészséges felnőtt ember fogsora 32 fogból áll. A már említett két pár kisőrlőn kívül hozzá tartozik még két pár metszőfog, egy pár szemfog, két pár nagyőrlő és három pár őrlőfog.
A fog rétegről rétegre
Az, hogy a fogak minden különösebb probléma nélkül megbirkóznak akár a legkeményebb kenyérrel is, mindenekelőtt aránylag összetett felépítésüknek köszönhető. Magán a fog felszínén kb. 2.5 mm vastag fogzománcréteg található. Ez a legkeményebb szövet, amely az emberi testben található. Lényegében a sejtközi anyag extrém formájáról van szó, sejteket azonban nehezen találnánk benne. A fogzománcot kizárólag a hidroxiapatit ásvány kristályai alkotják, amelyek specifikus oszlopokba vannak elrendezve. A fogzománc rétege alatt helyezkedik el a dentin. Ez a csonthoz rendkívül hasonlító szövet, viszont nincs vérellátása. A fogbélben ritka kötőszövet található, amely idegekkel gazdagon behálózott, valamint gazdag a vérellátása. A fog közepében található a velőüreg, amelyhez közvetlenül kapcsolódik a gyökércsatorna. Éppen az idegek tehetnek róla. hogy a fogorvosi látogatások gyakorlatilag egyetlen embernél sem állnak a kedvenc élmények ranglétrájának élén.
» A baktériumok egyes fajai nagyon gyakori albérlői az ember emésztőrendszerének. Leginkább a vastagbélben fordulnak elő
Első lövés a tápanyagba
A szájban található egy másik folyamat kezdete is, ami elválaszthatatlanul a táplálék megemésztéséhez tartozik. Ez a kémiai emésztés első része, vagyis egyfajta „ágyútűz", amely során a táplálékban található anyagokat az emésztőnedvek, többnyire enzimek, vegyi ereje bombázza, és szerkezetileg egyszerűbb, a test számára felhasználható anyagokra bontja le.A mechanikus és kémiai emésztés határán fekszik a nyál kiválasztása. Ez lehetővé teszi a táplálék jobb mechanikus felőrlését és összekeverését, másrészt olyan anyagokat tartalmaz, amelyek megnyitják a tápanyagokra az első kémiai tüzet. Ide tartozik pl. az alfa-amiláz enzim, amely lebontja a keményítőt és a zsírokat, a lipáz, amely ugyancsak a zsírokat bontja, és több más specializált enzim, amelyek lebontják a fontos kötéseket a különböző vegyületekben.