Nagyobb odafigyelés a cukorbeteg gyerekekre
hirdetés
Az iskolapadba beültetik a kisgyerekeket, hogy tanuljanak, illetve képezzék őket. Ez így volt eddig is, így lesz valószínűleg ez után is. Különösen régebben pedig a legtöbb iskolában egyenruhában kellett járjanak a gyerekek több okból kifolyólag is. Egyik ilyen lényeges ok, hogy ez által hangsúlyozzák azt is, hogy mindenki egyenlő és, hogy azok a gyerekek az adott iskolához tartoznak.
Ugyanakkor az is tény, hogy képtelenség a gyerekeket beskatulyázni, hiszen minden egyes gyerek egy önálló személyiség, individuum, így egyik gyerek másfajta odafigyelést igényelhet, mint a másik. Például az egyik csendes, a másik hiperaktív, a harmadik sírós és még lehetne sorolni. Sajnos a betegség is közbeszólhat, hiszen például a cukorbeteg gyerekek is ugyanúgy teljes jogú tagjai az osztálynak, viszont néha nekik is kell egy fajta speciális odafigyelés. Erre azonban eddig nagyon sok esetben az oktatók, tanítók nem voltak felkészülve, hiszen őket sem tanítják meg ilyesmire. Ez szerencsére azonban változni fog!
hirdetés
A cukorbetegség terjedése ellen küzdő nonprofit szervezet 2013-ban indította el Belevalók néven ingyenes edukációs programját pedagógusok, elsősorban óvónők és kisgyermeknevelők számára azzal a céllal, hogy felkészítse őket a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra. Eddig 17 helyszínen már több mint 1200 pedagógus vett részt a képzésen. Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány kedden együttműködési megállapodást írt alá a legfontosabb magyar diabétesz szakmai szervezettel, a Magyar Diabetes Társasággal (MDT) és az egyetlen magyar vércukormérő-gyártóval.- számolt be a hírről a delmagyar.hu. Nagyszerű olvasni ilyen kezdeményezésekről, hiszen nem csak példaértékű, hanem még ritka is, mint a fehér holló. Ugyanakkor nem csak jó hallani a hírről, hanem azt is jó tudomásul venni, hogy sikere van és hasznos is a társadalomnak, a jövő generációjának.
A tervek szerint a partnerekkel együttműködve nemcsak a képzés szakmai hátterét erősítik, hanem a következő tanévtől az iskolai alsó tagozatban tanító pedagógusokra is kiterjesztik a programot. Ha egy oktatási intézménybe cukorbeteg gyermek kerül, a Magyar Diabetes Társaság közreműködésével a regionális gondozóhely szakorvosa is bekapcsolódik az ismeretek átadásába, és a pedagógusok, szülők konkrét kérdéseinek megválaszolásával, valamint tanácsokkal segíti a gyermek minél szakszerűbb ellátását. A Belevalók indításának célkitűzése az volt, hogy 2-3 éven belül az ország minden részébe eljusson a program, és minél több pedagógus szerezzen ismereteket a cukorbeteg gyermekek gondozásáról. Az előrejelzések szerint 5-10 éven belül nem lesz olyan oktatási intézmény Magyarországon, ahol ne lenne cukorbeteg gyermek. – olvasható a delmagyar.hu oldalon. Ugyancsak remek hírek, illetve remek tervek is. Egyébként a józan paraszt ész szerint eleve kéne kapjanak a pedagógusok ehhez hasonló képzést, hiszen gyakorlatilag a hétköznapok felén az ő felelősségük a gyermek, ők nevelik. Nyilván kevés példa van erre, viszont, ha csak egyetlen egy kisgyerek igényelne valamilyen segítséget, akkor már azért is megéri ez a képzés, illetve már csak azért is eleve kellett volna kapjanak a pedagógusok is valamilyen képzést. Arról nem szereztünk tudomást, hogy ez milyen alapon működik, tehát, hogy például az orvosok kapnak-e majd ezért valamilyen juttatást vagy önkéntes alapon történik. Ugyanakkor ez talán annyira nem is lényeges, hiszen, ha önkéntes alapon történik, akkor dicséretes, ha pedig nem, akkor valószínűleg senki sem fogja sajnálni ezért tőlük a fizetséget.