Tegyünk a jó anyagcseréért!
hirdetés
Az anyagcsere nem más, mint egy folyamat, melynek során a szervezetbe bekerülő vagy ott raktározott anyagok lebomlanak, energiát termelnek, átalakulnak, és új anyagok jönnek létre belőlük.
Ha pedig valamilyen oknál fogva felborul az anyagcsere, akkor a legkülönbözőbb tünetek és betegségek kialakulásával kell számolni; ilyenek az elhízás, az érelmeszesedés, a cukorbetegség, a magas vérzsírszint, egyes szívbetegségek, az anorexia, a táplálkozási rendellenességekkel összefüggő pszichés problémák és bizonyos hormonháztartási zavarok. A napi energiaszükségletünk 60–75%-át fordítja szervezetünk az alapanyagcsere fedezésére, 10–40%-ot igényel a fizikai aktivitás, 10–15%-ot a táplálékok lebontása.
hirdetés
Az anyagcserét befolyásoló tényezők:
• Életkor: az életkor előrehaladtával az anyagcsere természetes módon lassul.
• Nem: a férfiak anyagcseréje gyorsabb, mint az azonos paraméterekkel rendelkező nőké.
Az anyagcserét leginkább testmozgással tudjuk befolyásolni.
Erősítő és kardió, felváltva
Az anyagcserénk felgyorsítására erősítő és kardióedzések végzése felváltva javasolt. Az egyensúlyozást kikényszerítő, az idegrendszert fokozottabban igénybe vevő gyakorlatok (proprioceptív tréning) fokozzák az anyagcserét. Ilyenkor több izom lép működésbe, mint ha nem kell egyensúlyoznunk, tehát több kalóriát égetünk. A körülbelül 80%-os intenzitással végzett gyakorlatok – súlyzós és kardió egyaránt – hatékonyabbak az anyagcsere gyorsítására és az energiafogyasztás növelésére, mint az ennél gyengébb intenzitású programok.
Anyagcsere-gyorsító táplálkozás
Mit tehetünk tehát, hogy kedvezően befolyásoljuk az anyagcserénket? A kiegyensúlyozott anyagcsere feltétele a megfelelő táplálkozás és folyadékbevitel, a helyes életmód és a rendszeres fizikai aktivitás. Mint már korábban említettem, az alapanyagcsere fokozói leginkább az agy, az izomzat és a máj – ezek a leginkább energiaigényes szerveink és szöveteink. E három szervünkhöz köthető anyagcserénk több mint kétharmad része. Amennyiben testmozgást végzünk, az izomzat 10–40%-kal több kalóriát használ fel. Ami a táplálkozást illeti, fogyasszunk sok rostot, ez ugyanis jó hatással van az anyagcserére, főként a bélműködésre. A fehérjék megemésztése jelentősebb energiamennyiséget követelszervezettől, ami szintén fokozza az anyagcserét. A felkelést követően félórán belül reggelizzünk, hogy az úgynevezett „alapjáratra” gyorsítsuk az anyagcserénket, melyet gyakori étkezésekkel és kisebb adagok fogyasztásával ugyancsak serkenthetünk. Az antioxidánsokban gazdag tápanyagok bevitele szintén kedvezően befolyásolja a belső anyagcsere-folyamatokat. A pihenés, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás javítja az anyagcserét, a stressz, a túlpörgetett életmód azonban károsan hat rá.
Sok-sok folyadék
Igyunk sokat, mert a folyadék is pozitív hatással van az anyagcserére. Ráadásul, ha hideg italt fogyasztunk, a szervezetünknek előbb fel kell melegítenie azt, így ez is hozzájárul a nagyobb energiafelhasználáshoz.
Anyagcsere-lassító stressz
A táplálkozáson és a folyadékbevitelen túl a kiegyensúlyozott életvitel is fontos, hogy jó állapotban tartsuk az anyagcserénket. A pihenés, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás javítja az anyagcserét, a stressz, a túlpörgetett életmód azonban károsan hat rá. Nem mindegy az sem, hogy milyen munkát végzünk, és mennyit mozgunk a nap során. Az ülőmunkát végzők anyagcseréje például lassabb, ezért számukra rendszeres testmozgást javasolok. Csodálatos zöld tea Élénkíti, serkenti az anyagcserét, ráadásul az egyik leghatékonyabb antioxidáns is megtalálható benne.
Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy a zöld tea rendszeres fogyasztása hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.