Az antropofózia jelen van a mindennapi életünkben!
hirdetés
Ahogyan már korábbi cikkekben kifejtettük, manapság már számos vallás nézeteit, tanait követhetjük, hiszen egyre több és több alakul. Nagyon sokak középpontjában az ember áll, míg vannak olyanok is, ahol az ember mellett Krisztus feltámadásának is nagy jelentőséget szentelnek. Az antropofózia utóbbihoz tartozik!
Megalakulása és jellemzése
hirdetés
„Az antropozófia, az ember bölcsessége (anfroposz=ember, szó- jífl=bölcsesség), modern, krisztusi alapon álló szellemi tudomány, mely az emberben lévő szellemiséget kívánja elvezetni a világban lévő szellemi princípiumhoz. A Rudolf Steiner (1861-1925) által létrehozott filozófiai irányzat célja, hogy új szellemi világ- és emberképet tárjon fel a XX. század kereső embere előtt. Kapcsolódik az emberiség ősi bölcsességéhez (teozófia), azonban a keleti tradíciókkal ellentétben a nyugati szellemi életben gyökerezik, és középpontjá ban Krisztus feltámadása, a Golgotai Misztérium áll. Iskolázási módszere is - az ember morális fejlesztése mellett - a nyugati gondolkodásból sarjad. Tanítása szerint a gondolkodás világprincípium, teremtő erő, melynek realitása van. Az antropozófusok célja, hogy „emberibbé" váljanak azáltal, hogy gondolataikat és cselekedeteiket illetően egyre tudatosabbá és határozottabbá válnak és az egyéni szabadság kiteljesedése a cél. Az ember a magasabb szintű tudatállapotot meditációval, megfigyeléssel és egy életen át tartó „kutatás" iránti nyitottsággal éri el. Steiner a szellemi tapasztalat vagy élmény eléréséhez számos gyakorlatot írt le és fejlesztett ki.” – olvasható Szabó Judit – Az ezotéria kézikönyve műben
Ebben a vallásban keveredik tehát az ember iránti tisztelet, illetve a szellemünk minél bölcsebbé tétele a Krisztus iránti tisztelettel. Sőt, talán még úgy is fogalmazhatnánk, hogy egy példát kíván bemutatni az embereknek, amelyet ha követnek, akkor kiteljesedhetnek a földi életükben. Ugyanakkor hiába Krisztus is egy központi elem a vallásban, sokkal nagyobb jelentőséget és szerepet kap maga az ember, illetve az emberi bölcsesség. Számunkra pedig nagyon szimpatikus az, hogy gondolkodásra tanít és előtérbe helyezi a bölcsességet, a szellemi szabadságot és nem azt hangsúlyozza, hogy kövesd vakon ezt a vallást, mert az jó. Egy kicsit pedig, ha belegondolunk, akkor a Krisztussal való kapcsolat megkerülhetetlen, hiszen rengeteg tanítással, okos gondolatokkal szolgált az emberiség javára.
Mi köze van a mindennapjainkhoz?
„Rudolf Steiner szellemtudományos kutatási eredményei a gyakorlatban az élet számos területén mutatkoznak. Így például a nevelésben (Waldorf-óvodák és -iskolák, felnőttképzés, beszédformálás), a gyógyászatban (antropozófus orvoslás és gyógyszergyártás), a gyógypedagógiában (Camphill-mozgalom), a művészetben (organikus építészet, euritmia), a mezőgazdaságban (biodinamikus módszerek), a társadalmi élet (a szociális organizmus) hármas tagozódása, röviden: szabadság a szellemi életben, egyenlőség a jogi életben, testvériség a gazdasági életben. „ – írja Szabó Judit
Ahogyan régebben a kereszténség rányomta a bélyegét az oktatásra, politikára és gyakorlatilag mindenre az életben, úgy az antropofózia is jelen van a modern világunkban. A legnagyobb különbség az, hogy nem nyoma rá annyira a bélyegét a mindennapi életünkre, illetve nem erőszakkal kívánja befolyásolni az életünket. Egyszerűen csak a nélkül, hogy sokunknak tudomása lenne róla, beszivárgott a mindennapokba és számos területen nyújt értéket az emberiségnek.
Forrás: Szabó Judit – Az ezotéria kézikönyve
Képek: meonline.hu, wikipedia