A modern teozófia
hirdetés
Napjainkban már számos vallás nőtte ki magát és folyamatosan válik egyre ismertebbé. A modern vallásokra viszont nagyon sokan nem is vallásként tekintenek, hanem sokkal inkább egy értékrendnek, iránymutatásnak, amely mérceként szolgálhat a saját életükben. Egy ilyen vallás a teozófia is!
Hogyan is lehetne megfogalmazni a teozófiát?
hirdetés
Szabó Judit szerint több féle megfogalmazása is létezik, amelyek a következők:
„-a szó jelentése szerint: theos-sophia, azaz isteni bölcsesség (ősi bölcsességnek is szokás nevezni), az élet alapvető igazsága, a legmélyebb végső valóság megtapasztalása;
- az ilyen néven ismert tanok/tanítások összessége. A teozófia olyan egyetemes igazságokat tartalmaz, amelyek az egész emberiségre és az egész mindenségre vonatkoznak. Egyfajta szintézis, amely a vallások, a tudományok és a művészetek legmélyén rejtőző közös gyökereket és törvényszerűségeket tárja fel.
- az életmód szerinti értelmezésben a teozófia az ősi bölcsesség tanítása, amely ráébreszti az emberi tudatot saját természetére és egységes kapcsolatára minden létezővel. Olyan tanítások összessége, amelyek az önzetlen emberbarátsághoz, szellemi megkülönböztető képességhez, harmonikus és együttérző cselekvéshez és belső szabadsághoz vezetnek.”
Már ezekből a megfogalmazásokból is egyértelművé válik, hogy sokan miért is nem hasonlítják össze a klasszikus vallásokkal. A teozófia ugyanis sokkal inkább az embernek a jelenlegi életére és azon belüli kiteljesedésére fókuszál, ellentétben az Európában elterjedt klasszikus vallásokkal. Azok ugyanis közismerten az istenségre fókuszálnak, illetve az ember halál utáni életére hívják fel a figyelmet. Mondhatni tehát, hogy a teozófia a jelenben nyújtja a legfőbb támaszt.
Hogyan lehetne jellemezni?
„A teozófia nem vallás, hanem az „Igazság", ami minden vallás alapját képezi. De a teozófia egyszersmind bölcselet és tudomány is. Mindezek azonban csak akkor értékesek, ha a tanultakat át tudjuk vinni a mindennapi életünkre is: ebből a szempontból a teozófia életmód is! Bölcselet azért, mert világosan feltárja a naprendszerünkhöz tartozó testek és lelkek fejlődésére vonatkozó isteni terv magyarázatát. Megmutatja az általános fejlődés menetét, elénk tár és javasol egy lehetséges módszert, amelynek segítségével a fejlődés folyamatát megrövidíthetjük úgy, hogy tudatos erőfeszítéssel egyenesebb úton haladhatunk a cél felé. Ez a javasolt módszer a tanulmányozás, az elmélkedés és a felismerések gyakorlati megvalósításának hármassága. Tudomány azért, mert az említett bölcselettel nem mint teológiai hittel, hanem mint közvetlen tudással foglalkozik, amelyet tanulmányozással és kutatással meg lehet szerezni. Az ősi bölcsesség tanításai, amelyeket a teozófiai irodalom elénk tár, az előttünk járók közvetlen megfigyeléseinek eredményei. Ami pedig az életmódot illeti: az elme és a szív teozófiája azonos a működő szeretettel. Ez a szeretet az 'egy'-ség csendes érzékelésében tevékenykedik. Békét hoz önmagunkban és körülöttünk.” – olvasható Az ezotéria kézikönyvében
Ahogyan fentebb is kifejtettük, az ember jelenlegi életére fókuszál és nem sorolhatjuk a hagyományos vallások közé. Első sorban ezért is nevezhető egy tipikusan modern vallásnak, hiszen azokra jellemző, hogy az ember jelenlegi életével és a szellem kiteljesedésével foglalkozik.
Forrás: Szabó Judit – Az ezotéria kézikönyve
Kép: boldognapot.hu