Így készül a gyümölcscoulis, azaz gyümölcsszósz!
hirdetés
Nagyon jól mutat fagyin, süteményeken, vagy csak ha a tányért akarjuk díszíteni egy kis extra színnel és ízzel. Sűrű, krémes gyümölcs püré, amit egyáltalán nem nehéz elkészíteni. Nagyjából bármelyik gyümölcsöt választhatjuk hozzá. Eperből, málnából és szederből készülnek a legdivatosabbak. Az elkészítésének a szabálya csak annyi, hogy nem kell főzni a gyümölcsöt, csak sütni, vagy párolni.
A legtöbb gyümölcs alkalmas coulis készítésére, de a puha, pépes állagúak, a legjobbak hozzá. Mindig érett gyümölcsöt használjunk, mert könnyebben pürésíthetjük, és jobb színt, ízt ad. Az elkészült coulis-t fedjük le, és a felhasználás előtt legfeljebb 24 órára tegyük a hűtőbe.
hirdetés
Ennyi az elmélet, mostmár jöjjön a gyakorlat
A különböző gyümölcsökből eltérő mennyiségű coulis készíthető, de általában ez a mennyiség 3dl-hez, vagy 6–8személyre elég. Kb. 50 dkg gyümölcs megmosva, meghámozva, és kimagozva, ha szükséges. A barackot és a nektarint a legjobb meghámozni, hogy tökéletesen sima coulis-t kapjunk. A fekete, piros, és fehér ribizlit villával lehúzva szemezzük le. Az epret csumázzuk ki, a nagyobb darab gyümölcsöket, mint például a mangó, vágjuk kisebb darabokra.
1 Konyhai robotgépben, vagy turmixgépben pürésítsük a gyümölcsöt, időnként leállítva a gépet, és lekapargatva az oldalára tapadt darabokat. Kézi passzírozó is használható.
2 Öntsük a pürét egy tálba fektetett szűrőbe, és egy kanál hátuljával nyomkodjuk át, hogy minden rostot vagy magot eltávolítsunk belőle.
Nézzünk néhány izgalmas változatot is!
Savanykás coulis-hoz adjunk hozzá egy kevés citromlét. Kevésbé nyers ízű coulis-hoz keverjünk bele 1 – 2 teáskanál porcukrot.
Alkoholos coulis-hoz öntsünk hozzá egy kevés citruslikőrt, brandyt, vodkát, vagy rumot, de óvatosan adagoljuk, hogy ne legyen túl erőteljes ízű az öntet. A szeder, vagy feketeribizli – coulis-hoz feketeribizli-likőr, a puha gyümölcsökhöz citruslikőr, vagy brandy, a fekete áfonyához pedig vaníliás vodka illik.
A főzött coulis-hoz olyan gyümölcsöket használjunk, mint az alma, a körte, a szilva, a sárgabarack és az egres. Lefedett lábosban, nagyon kevés víz hozzáadásával, hogy ne kapjon oda a gyümölcs, és egy kevés cukorral, lassú tűzön pároljuk meg. Pürésítsük és passzírozzuk át a gyümölcsöt. A főtt almát és körtét szederrel keverhetjük, míg a szilva nagyon finom egy kevés mandulalikőrrel. A szárított gyümölcsök - például a datolya, aszalt szilva, füge, sárgabarack – rövid párolás után szintén pürésíthetők, de egy kevés citromlét vagy likőrt kell hozzájuk adni, hogy ellensúlyozzuk édességüket.
A tálalás formája sem mindegy!
Csepegtessük a coulis-t az édesség tetejére és köré, vagy öntsünk a tányérba egy keveset, mielőtt ráhelyezzük a desszertet. Két ellentétes ízű coulis-t is használhatunk, ekkor dekorációs céllal az egyiket a másikra csepegtetjük vagy rákanalazzuk.