Alapanyag beszerzési túra okosan, egészségesen!
hirdetés
A heti nagybevásárlás sokak számára nyűg: kevés az időnk, rohanunk végig a sorok között, gyorsan telerámoljuk a kocsit mindenfélével, ami épp a szemünk elé akad. Aztán otthon a kipakolásnál vagy rosszabb esetben a főzésnél realizáljuk, hogy kevés olyan élelmiszer került a konyhánkba, amiről valóban azt gondoljuk, hogy magunk és családunk egészségét szolgálja. Lássuk, hogyan tudunk már a vásárlásnál egészség-tudatosak lenni!
A kiegyensúlyozott táplálkozás egyik alapja a tudatosság, a tervezés. Az is szuper, ha már tudunk egészségesen főzni, de még jobb, ha már a bevásárlásnál is odafigyelünk.
hirdetés
Bevásárló lista nélkül soha!
A legjobb, ha előre megtervezzük a heti menüt. Elsőre talán felesleges időpocsékolásnak tűnik, de ha tudjuk előre, hogy mikor és mit szeretnénk enni, nemcsak a bevásárlólistát lesz könnyebb elkészíteni, de egy rohanós nap után már nem azon kell törnünk a fejünket, hogy mit is tegyünk a vacsoraasztalra. A listánk segítségével gyorsabban halad a bevásárlás, és kevésbé fenyeget az a veszély, hogy felesleges vagy kevésbé egészséges ételek kerülnek a kosarunkba.
Ne vásárolj éhesen!
Korgó gyomorral sokkal több mindent vagyunk hajlamosak vásárolni, ráadásul farkaséhesen a többség inkább az azonnal ehető ételekből választ, így például egy tábla csokit egy fej káposzta helyett.
Legyen több a zöldség és a gyümölcs!
Szuper, ha a listánkon szerepelnek a zöldségek és gyümölcsök, de gyakran alábecsüljük azt a mennyiséget, ami az ajánlott napi ötszöri fogyasztáshoz szükséges lenne. Érdemes néhány alkalommal felírni a listánkra, hogy miből hány kilót, darabot akarunk venni, különben könnyen járhatunk úgy, hogy két nap múlva csak egy árva mandarin figyel a gyümölcsöstálban.
Ne felejtkezz el a mélyhűtő pultról sem!
A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök télen nagyon jó szolgálatot tehetnek, a gyorsfagyasztási eljárásnak köszönhetően csak kis mértékben veszítenek vitamintartalmukból. A konzervek között is nézzünk körül, a nem cukrozott kukoricakonzervből pillanatok alatt összedobhatunk egy kukoricasalátát vagy tojásos kukoricalepényt. Bab- és csicseriborsó-konzervvel pedig megúszhatjuk az áztatást és a hosszadalmas főzést.
Válassz a natúr termékek közül is!
A müzlik, joghurtok, mártások vagy fagyasztott zöldségek és gyümölcsök natúr, nem ízesített, nem édesített formában egészségünk számára kedvezőbbek, hiszen általában nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, sót, adalékanyagokat.
Nem feltétlenül kell mindenből bio!
Az üzletekben már egyre nagyobb a választék biotermékekből, de az áruk általában magasabb a nem bio társaiknál. Figyeljünk arra, hogy szezonálisan termő zöldségeket és gyümölcsöket válasszunk, már ezzel sokat tehetünk az egészségünkért. Ha szeretnénk a családunknak bioélelmiszereket adni, nézzünk utána, hogy miből érdemes biot venni.
Olvasd el az élelmiszeren található címkét!
Nemcsak az allergiásoknak érdemes átbogarászni az élelmiszerek címkéjét, mindenkinek jól jöhet, ha ismeri a termék összetevőit és azok arányát. Persze a fogyaszthatóság vagy az eltarthatóság időpontjáról se felejtkezzünk el! Bár még nem kötelező, egyre több gyártó tünteti fel a termék tápértékét, ami 100 grammra és egy fogyasztási egységre is mutatja, hogy mennyi energiát, fehérjét, zsírt, cukrot és sót tartalmaz az adott élelmiszer. Ha rendszeres címkeolvasókká válunk, idővel ez is rutinná válik, nem fog emiatt elhúzódni a vásárlás.
Minden alkalommal próbálj ki valami újdonságot!
Megkóstolnánk valamit, amit addig még nem ettünk? Ne várjuk meg, míg a pénztár előtti csokis-nasis polchoz érünk, válasszunk inkább egy számunkra új zöldséget (pl. csicsóka, édesburgonya), gyümölcsöt (hurma) vagy gabonafélét (köles, amarant)!