Fejes káposzta savanyítása hordóban
hirdetés
A savanyú káposztából nagyon sok ízletes étel készíthető, de nem csak ezért imádjuk. A savanyú káposzta, és annak leve ugyanis tele van vitaminokkal, a bélrendszerre is remek hatással van, fogyaszt valamint a daganatos sejtek szaporodását is akadályozza. Ez az, amiből minden falat egészség! Lássuk, hogyan kell a fejes káposztát savanyítani hordóban.
A hordót előtte való nap lobogva fövő, erősen szódás vízzel kiforrázzuk, súrolókefével alaposan kisúroljuk, azután tiszta forró vízzel és mosogató ronggyal tisztára mossuk, teletöltjük tiszta hideg vízzel és 24 óráig állni hagyjuk. A káposzta legjobban cserfahordóban áll el, ezért ha lehet, tegyünk szert cserfahordóra. Másnap a hordóból a hideg vizet kiöntjük, a hordó aljába egy csomó száraz kaprot és csombort teszünk, ráforrázunk 8—10 liternyi lobogva fövő tiszta vizet, azonnal letakarjuk egy vastag, tiszta abrosszal, erre egy pokrócot rakunk, így hagyjuk állni 4—5 óra hosszat.
hirdetés
Ez alatt előkészítjük, amit bele akarunk rakni. Kiválasztunk 50 közepes nagyságú, kemény fej káposztát, a külső leveleit leszedjük, (ezekből még kiválogatjuk, ami használható és felvágva elkészítjük főzeléknek), megszitálunk 2 kg sót, ha van kristálysónk, az még jobb, előkészítünk és megmosunk 2 kg-nyi kaprot, csombort és tormát, 6 darab birsalmát. A tormát lekaparjuk, hosszában szeletekre vágjuk, a birsalmát megmossuk, megtöröljük, héjával együtt nyolcadokra vágjuk, a magházat, romlott részeket eldobjuk.
A hordót a kapros, csomboros vízzel, tiszta ronggyal kimossuk, hideg vízzel kiöblítjük, elhelyezzük a pincében, vagy pedig arra a helyre, ahol egész télen állni fog. A hordót fákra állítjuk, olyan magasan, hogy a csap alá edényt állíthassunk, azután a csapot belehelyezzük és elkezdjük a berakást. Minden fej káposzta torzsáját egyenesre levágjuk (a levágott darabokat letisztítjuk, kitűnő levest készítünk belőle), azután késsel a káposztán maradt torzsát kifúrjuk és teletöltjük sóval. A hordó aljába kaprot, csombort, tormát, birsalmát rakunk, erre kezdjük rakni a káposztafejeket, a torzsával felfelé. Legelőször a csap körül rakunk, vigyázva, hogy a csap nyílása szabadon maradjon. Ha a csap nyílása el van dugva vagy dugulva, nem tudjuk a káposzta levét kiengedni. Miután a csapot körül raktuk, a káposzta felét szépen egymás mellé és egymás fölé elhelyezve berakjuk, a közepére újból megtisztított, mosott, felaprított kaprot, csombort, tormát és birsalmát, azután a többi káposzta, legfelül kapor, csombor, torma, birsalma, erre ráhintjük a kimért 2 kg-ból megmaradt sót. Nem öntünk rá vizet, tiszta abrosszal letakarjuk, így hagyjuk állni 3 napik. Negyednap teletöltjük a hordót tiszta, hideg vízzel, lenyomtatjuk, ettől kezdve minden második nap megforgatjuk.
A lenyomtatáshoz egy akkora fenyődeszkát (ezt asztalossal is csináltathatjuk, hogy pontosan fedje a hordó nyílását és gyalulva legyen), mint a hordó nyílása és egy nagy, nehéz követ lobogva fövő vízzel leforrázunk, súrolókefével, szódával ragyogó tisztára súroljuk, azután bő, forró vízben tiszta mosogató ronggyal megmossuk, és hideg vízben leöblítjük. A káposztára tesszük a deszkát, ezt lenyomtatjuk a kővel, az egész hordót letakarjuk tiszta abrosszal.
A forgatás úgy történik, hogy a csap alá állítunk egy edényt, teleengedjük a káposzta levével, ezt felülről a káposzta tetejére öntjük. Ezt addig csináljuk, amíg körülbelül az egész lé kicserélődött, az alsó felül, a felső alul került. Ezt a műveletet'minden második nap ismételjük mindaddig, amíg a káposzta megsavanyodott.
A forgatás alatt is, a nyomtató deszkát, követ minden alkalommal, amikor a hordónál járunk, levesszük, tiszta hideg vízben, tiszta ronggyal megmossuk és visszatesszük. A hordó belső oldaláról is tiszta, vízbe mártott ronggyal lemossuk a rárakódott habot. A káposzta mindig legyen lenyomtatva, a teteje legyen tiszta és elegendő lé legyen rajta.