Imádod az olasz tésztákat? Készítsd őket frissen!
hirdetés
Az alaptésztából sokféle tésztát készíthetünk. A legegyszerűbbek között találhatók lapok, metéltek, orsó- és masniformák. Mindegyiket készíthetjük sima vagy színezett, ízesített tésztából is.
Mielőtt kinyújtjuk a tésztát, terítsünk 2-3 tálcára vagy sütőlemezre tiszta konyharuhát vagy konyhai papírtörlőt és vékonyan szórjuk meg finomliszttel. Vágjuk fel a tésztát 6 egyforma cikkre (vagy 8-10-re, ha 30 dkg-os vagy annál nagyobb mennyiséget készítünk).
hirdetés
Nyújtás tésztakészítő géppel
Egy darab tésztát simítsunk ki ovális formára úgy, hogy keskenyebb legyen, mint a tésztagép hengereinek szélessége. Szórjuk meg bőségesen liszttel. Állítsuk a gépet a legszélesebb fokozatra, és nyújtsuk a tésztát a gépen keresztül hajtva. Állítsuk a gépet egy szűkebb fokozatra. A tésztát hajtsuk félbe, szórjuk meg liszttel, és tekerjük át a gépen megint. A tésztát még kétszer vagy háromszor tekerjük így át, minden egyes alkalommal szűkebb fokozaton, amíg körülbelül 1-2 mm vastag nem lesz. Terítsük le a kibélelt tálcára vagy tepsi-re, amíg a többi darabot is kinyújtjuk.
Kinyújtás kézzel
Szórjunk lisztet a munkafelületre. Kissé szórjuk meg a tésztát és egy elkeskenyedő végű vagy hagyományos sodrófát liszttel, azután nyújtsunk ki egy tésztadarabot olyan vékonyra, amennyire lehetséges. Meg is felezhetjük a tésztát, hogy egyszerre csak egy darabot nyújtsunk ki. Tartsuk szem előtt a kívánt tésztaformát. Ha a tésztát metéltre akarjuk vágni vagy megtölteni, a legjobb, ha egy hosszú, körülbelül 15 cm széles csíkra nyújtjuk.
Tésztaformázás
A kinyújtott alaptésztát addig kell formálnunk, amíg még puha és alakítható. Miután megformáztuk tegyük vissza a tésztát a bélelt tálcákra, míg előkészítjük a többit, kiterítve a rétegeket és beszórva őket liszttel, hogy ne tapadjanak egymáshoz. A metélt tészta készítéséhez lehet kapni speciális, több élű metéltvágót, amelynek a használatával egyidejűleg több csíkot is vághatunk.
Olasz tésztafélék készítése
1 – Pappardelle: Ezeket a legszélesebb metélt tésztákat általában körülbelül 1,5 cm széles csíkokra vágjuk sima vagy barázdált, esetleg perforált szalagos derelyevágóval, vagy egy éles késsel.
2 – Tagliatelle és fettuccine: Lisztezzünk meg minden egyes kinyújtott tésztacsíkot és hajtogassuk össze néhányszor. Tésztavágóval daraboljuk fel a csíkokat körülbelül 5 mm szélesen tagliatelléhez, és körülbelül 3-4 mm szélesen fettuccinéhez. Göngyöljük ki hosszában, hogy elválasszuk a rétegeket, Alternatívaként úgy vágjuk fel, hogy keresztültekerjük a tésztakészítő gép météltvágóján.
3 – Lasagne és cannelloni: Lasagne készítéséhez vágjuk a tésztát 14x10 cm-es téglalapokra, illetve egy kissé nagyobbra vagy kisebbre, hogy illeszkedjen a sütőedényünkbe. Cannelloni (nagy tölthető cső) házi készítésekor vágjuk fel a tésztát úgy, mint a lasagnét, és hússal, hallal vagy zöldséggel töltve egyenként tekerjük fel. A körülbelül 10 cm-es oldalú négyzetforma megfelelő méret a legtöbb töltelékhez, de felvághatjuk akkorára is, hogy éppen beleférjen egy adott edénybe.
4 – Linguine: Lisztezzünk meg minden egyes tésztacsíkot, és hajtogassuk össze néhányszor. Vágjuk a tésztát olyan keskeny csíkokra, amilyenre csak lehetséges. Ezeket a vékony tésztákat egyszerűbb tésztakészítő géppel vágni.
5 – Farfalle: Egy késsél vágjuk fel a tésztát 5x3 cm-es téglalapokra. Csípjük össze minden egyes darab két hosszú oldalát középen, hogy masniformát kapjunk.
Képek: rist.at és gratineeblog.com