Lopd be a juhtúrót az étrendedbe!
hirdetés
A juhtúró más tejtermékhez hasonlóan hasznos a szervezetnek. Napjainkban egyre kevesebben fogyasztanak tejtermékeket, ami előbb-utóbb odavezet, hogy a szervezetünk a csontokból vonja ki a szükséges kalciumot.
Kerestünk néhány olyan receptet, amiben szerepet kapott a juhtúró is. Lássunk is neki a kísérletezésnek!
hirdetés
Juhtúrós pogácsa
Hozzávalók:
- 50 dkg juhtúró
- 50 dkg rétesliszt
- 1 csomag sütőpor
- 40 dkg margarin
- 350 g tejföl (2 kis poharas)
- 1 ek só
- 1 tojás és kevés trappista sajt a tetejére
Elkészítés:
Elkeverjük a lisztet a sütőporral és sóval, majd összemorzsoljuk a margarinnal. Ezután hozzáadjuk a tejfölt és a juhtúrót, majd lágy tésztát gyúrunk belőle.
Legalább 2-3 órát pihentetjük hűtőszekrényben, de az a jobb, ha a tésztát előző este állítjuk össze.
Pihentetés után a tésztát kétfelé vesszük, ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és kis pogácsákat szaggatunk belőle.
Sütőpapíros tepsibe rakjuk, és a tetejüket tojással megkenjük, majd megszórjuk reszelt sajttal.
Előmelegített sütőben 25 perc alatt 200 fokon (gázsütő 4-es fokozat) készre sütjük. A második adagot ugyanígy elkészítjük, majd kisütjük. Összesen kb. 140 db pogácsa lesz.
Bálmos (juhsajtos puliszka)
Hozzávalók:
- 1 1/2 csésze víz
- 1 1/2 csésze tej
- 3 evőkanál reszelt juhsajt
- kukoricaliszt
- só
- 1 csésze tejföl
Elkészítés:
Főzzük fel a vizet, a tejet és a sót, és készítsünk belőle puliszkát. Amikor készen van, adjuk hozzá a juhsajtot és keverjük jól össze. tetejére tejföl és reszelt juhsajt kerül.
Pácolt juhsajt kétféleképpen
Hozzávalók:
- juhsajt
- zöld és fekete olajbogyó
- bazsalikom (vagy más, tetszés szerinti zöld fűszer)
- olívaolaj
- só
- víz
Elkészítése:
A juhsajtot kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk, egy tálba tesszük, és enyhén lesózzuk. Konyharuhával letakarva szobahőmérsékleten érleljük 1-2 napig, közben néha megrázogatjuk a tálat, hogy az alsó darabkák is kerülhessenek felszínre. Ezután csavaros befőttesüvegekbe rakjuk a sajtkockákat, azokba az üvegekbe pedig, amelyekre olívaolajat akarunk tölteni, olajbogyót, bazsalikomleveleket teszünk közéjük, és felöntjük olajjal. Rácsavarjuk a fedelet és hideg helyre tesszük legalább 1 hétre.
A másik fajta pácolt sajthoz a kockákat szintén csavaros befőttesüvegbe helyezzük, készítünk egy nagyon sós vizet, amivel felöntjük az üvegeket. Ezt is hideg helyre tesszük (ennek jobb is a hűtő), és naponta egyszer megrázogatjuk. 4-5 nap után leöntjük róla a nagyon sós vizet és felöntjük sima hideg vízzel. Ettől kezdve már fogyasztható is, krémes, szájban elomló, finom, fetához, telemeához hasonló sajtot kapunk. Fogyasztás előtt mindkét féle sajtot ajánlatos legalább egy óráig szobahőmérsékleten tartani, úgy élvezhetőek igazán az ízek. Salátákba, de csak úgy simán kenyérrel is isteni mindkettő.
Fűszeres túróval töltött sertésborda
Hozzávalók:
- 15 dkg juhtúró (lehetőleg házi)
- 10 dkg kanadai bacon
- 10 dkg feketeerdő sonka (szeletelve)
- 1 csokor snidling
- 1 ek tejföl
- 1 kávéskanál őrölt fűszerkömény
- só ízlés szerint
- fekete bors ízlés szerint (frissen őrölve)
- 10 dkg juhsajt (zsíros, félkemény)
A sütéshez:
- 15 dkg finomliszt
- 15 dkg zsemlemorzsa
- 2 db tojás
- 6 dl napraforgó olaj
Elkészítés:
A sertéskarajt nyitott szeleteléssel vágjuk fel, majd kissé klopfoljuk ki. Sózzuk, borsozzuk, majd tegyük félre.
Készítsük el a tölteléket: A sajtot reszeljük le, a szalonnát kockázzuk fel apróra (5x5 mm), a snidlinget aprítsuk fel. Tegyünk a juhtúróhoz egy kanálnyi tejfölt, őrölt köményt, sót és borsot, majd az előkészített alapanyagokkal együtt jól keverjük össze. Fóliára terítsük ki vékonyan, majd feltekerve a fóliát, a két szélénél megcsavarva alakítsunk ki egy vékony, henger alakú formát. Tegyük 20 percre a fagyasztóba.
A hússzeletek hosszanti oldalának méretét vegyük alapul, majd a tölteléket vágjuk el késsel kb. 2 cm-rel rövidebb darabokra. Csavarjuk bele a szeletelt sonkába, majd tegyük a hússzeletekre, és egyenként hajtsuk fel, mint egy roládot (az oldalait fordítsuk be hajtáskor, ne tudjon kifolyni a töltelék). Rögzítsük hústűkkel vagy ennek hiányában fogpiszkálókkal.
Panírozzuk be a roládokat, közben forrósítsuk fel az olajat. Fontos: Az olaj hőmérséklete ne legyen 160-170 Celsius foknál magasabb, mert akkor előfordulhat, hogy belül még nyers marad a hús.
A kisült roládokat vágjuk fel rézsútosan szeletekre, és tálaljuk ízlés szerinti körettel.