Te használod a konyhádban ezeket a hagymákat?
hirdetés
Sokan csak a vöröshagymát használják sütés-főzéskor, holott a póréhagyma is nagyon jó erre a célra, sőt mi több, salátákba is kiváló, mert nem annyira intenzív az íze, mint a vöröshagymáé. Sokan nem használják a mogyoróhagymát, mert nehéz megtisztítani, most erre is adunk egy jó tippet!
A vöröshagyma íze erőteljes, csípős, és egyúttal kifejezetten édes is, ez akkor mutatkozik meg, amikor hosszasan pirítjuk, és ezzel karamellizáljuk a nedveit. Közeli rokona, a póréhagyma hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, de enyhébb az íze. A keményebb zöld részei alaplékbe és krémlevesbe használhatók fel.
hirdetés
A vöröshagyma aprítása
Vágjunk le egy darabot a hagymából a csúcsos végén, és hántsuk le a héját. Az egészet vágjuk hosszában félbe. Tegyük az egyik felet a vágott felületével lefelé a vágódeszkára. Egy éles késsel 5 mm-es távolságokban vagdossuk be függőlegesen, a tetejétől a gyökérzetéig, anélkül, hogy magát a gyökértövet keresztülvágnánk. A kést vízszintesen tartva vagdossuk be keresztben a hagymát, de a gyökérrészt hagyjuk egyben. Fejjezzük be az aprítást a hagyma csúcsától a gyökeréig egymáshoz közeli függőleges vágásokkal. Dobjuk ki az egyben maradt gyökértövet.
A póréhagyma megtisztítása
A föld, homok vagy más szennyeződés mélyen bekerülhet a póréhagyma rétegei közé. Miután lenyírtunk róla minden rágós külső réteget, vágjuk le a póréhagyma kinyílt, kevésbé puha, zöld végét. Tartsunk meg körülbelül 5 cm sötétzöld részt, ami majd szépen élénk színű lesz, amikor megfőzzük. A közepéig vágjuk végig a hagymát hosszában, és tartsuk folyó víz alá. Az ujjainkkal nyissuk szét a rétegeket, és dörzsöljük ki a közéjük került földet. Ezután nyomkodjuk ki a vizet a rétegek közül, és itassuk le a nedvességet konyhai papírtörlőn, vagy hagyjuk lecsepegtetni egy szűrőben. Használjuk fel egészben, karikára szeletelve vagy apróra vágva.
Apró hagymák hámozása
Ha a mogyoróhagymát vagy bébi hagymát nehéz meghámozni, tegyük hőálló tálba, és öntsük fel forrásban lévő vízzel. Hagyjuk ázni 2 percig, azután jól csepegtessük le. A héj megpuhul, és egy darabban le tudjuk húzni.
És ha már ennyit beszéltünk a hagymákról, jó lenne készíteni is valami különlegeset, nemde? A franciák nagyon szeretik a hagymalevest, így hát úgy gondoltam, választok egy remek és könnyű hagymaleves receptet. A Mindmegettén találtam is egyet, ezt meg is osztom veletek:
Tejszínes hagymaleves sajttal
Hozzávalók:5 dkg vaj, 1 evőkanál olaj, 3 fej vöröshagyma, 1 evőkanál liszt, 2 dl főzőtejszín, 1,5 l víz, 22 db leveskocka, szerecsendió, őrölt fehérbors, 15 dkg reszelt sajt, pirítós.
Elkészítés: A hagymát pucoljuk meg, vékonyan szeleteljük fel. A vajat és az olajat hevítsük fel, adjuk hozzá a vöröshagymát, és néha megkeverve addig pároljuk, míg szép aranybarna színt kap. Ekkor szórjuk meg a liszttel, alaposan keverjük össze, majd öntsük fel a vízzel. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a leveskockát és ízlés szerint szerecsendiót. Forraljuk fel, majd a hőfokot mérsékelve főzzük kb. 15 percig.
Forrás
Képek: Theredish