Tényleg hatásos a forralt bor megfázás ellen?
hirdetés
Nos, egyesek esküsznek rá, hogy igen, nincs is ennél pompásabb nátha elleni elixír. S valljuk be, hogy így a tél és a karácsonyi vásárok közeledtével a legtöbbünk gondolataiban azonnal megjelenik a forralt bor csábító íze és illata, s mellé természeten párosul az az igazi forralt boros hangulat is.
Szóval szeretjük a forralt bort, nincs is ezen mit szégyellni, főként, hogy még gyógyító hatással is rendelkezik. Azonban érdemes picit átalakítani a megszokott forralt boros recepteket, hogy valóban elérjük a kívánt eredményt és kilábaljunk a megfázásból is, miközben élvezzük a csodás ízek harmóniáját.
hirdetés
Nátha esetén jól tesszük, hogy ha az eredeti receptben előírt cukor helyett mézet alkalmazunk, hiszen a méz kiváló baktérium és vírusölő hatásokkal is rendelkezik. Ráadásul telis-tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel is, amik szintén hozzájárulnak a szervezetünk regenerálódásához és az immunrendszerünk megerősítéséhez is. S hogy igazán beinduljon a testünkben a gyógyító izzadás, erős paprikát vagy chilit is adjunk a forralt borunkhoz. Na meg zsebkendőket is mellé, mert valószínűleg többet kell majd az orrunkat fújni ettől a kombinációtól, de ez is csak a minél gyorsabb tisztulást szolgálja. Miután pedig elkortyolgattuk az italt, jól tesszük, hogy ha bebújunk a jó meleg ágyba, és kezdődhet is a fokozott izzadás, ami szintén nagymértékben elősegíti a gyógyulásunkat.
A megfázás elleni forralt bor receptje tehát a következő: 1 l vörösbor, 8 dkg cukornak megfelelő méz, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, 1 teáskanál Erős Pista vagy chili.
Az elkészítése is gyerekjáték. A bort és a többi hozzávalót töltsük egy üvegedénybe, majd pedig hevítsük éppen forráspontig (ne forraljuk, mert veszít alkoholtartalmából és módosul az aromája is), majd karikázzuk bele a citromot. Ezután pedig nem is maradt más hátra, mint hogy forrón és illatozóan, lassan kortyolgatva elfogyasszuk. Akik pedig túl erősnek vélik az italt, azok a bort nyugodtan hígíthatják némi vízzel is. A benne található fűszerek és a méz így is remekül fogják a dolgukat végezni.
Ebből a típusú forralt borból betegség esetén akár napi kettő decit is bátran megihatunk, mert garantáltan jól esik a szervezetünknek és segíti is annak gyógyulását, regenerálódását.
Még két izgalmas forralt bor recept
- Gyümölcsös forralt bor
Hozzávalók: fél üveg vörösbor, fél liter szőlőlé, 3 szegfűszeg, 1 rúd fahéj, cukor vagy méz, 1-2 narancs héja, esetleg a leve is. Elkészítés: a bort és a szőlőlevet forrásig hevíted, belerakod a fűszereket és a narancshéjat. Kicsit állni hagyod, majd édesíted, és felöntöd narancslével. Almakarikákkal forrón kínálható.
- „Ütős” forralt bor
Hozzávalók: 1 narancs, 1 citrom, 1,5 l vörösbor, 10 db szegfűszeg, 2 rúd fahéj, 1 rúd vanília, 8 db kardamommag, 30 dkg cukor, 2,5 dl rum. Elkészítés: a narancsot és a citromot megmosod és vékony szeletekre vágod. A bort nagy lábasba öntöd, majd beleteszed a fűszereket, a citromot, a narancsot, a cukrot, és felhevíted. A felforralt borhoz öntöd a rumot, majd flambírozod (azaz meggyújtod). Amikor a láng elaludt, azonnal szervírozhatod.