Corinne Antoine - A terhesség és az anyaság pszichológiája
hirdetés
E könyv célja, hogy tájékoztassa a férfiakat és a nőket arról az átalakulásról, amelyet az anyává válás jelent. A szülővé válás valódi belső forradalom. A szerző reméli, hogy az ebben található fejezetek hasznára lesznek az olvasónak abban, hogy megfogalmazhassa és megérthesse azokat az érzéseit, érzelmeit és kérdéseit, melyekkel minden várandós (vagy gyermeket tervező) nő és házaspár megtapasztal az életében.
A várandós nőkkel való munkához elengedhetetlenül szükség van valamilyen átfogó, a pszichét és a testet egységbe fogó megközelítésre. Mivel a szerző hipnoterapeuta is, kidolgozta a megfelelő sémát, amely szerint megpróbálkozott a gyermekre vágyó nők rendszeres hipnózisával. Nagyon hamar érdekes és pozitív eredményeket tapasztalt. Ezzel párhuzamosan a klinikai gyakorlatban is igyekezett figyelembe venni a várandósság és a szülés körülményeit, és elhatározta, mindig megkérdezi a pácienseit, vágytak-e a gyermekükre, várták-e őt. Milyenek voltak a szülés körülményei? Milyenek voltak az első interakciók? Milyen természetűek voltak a várandós anya gondolatai, érzései ebben az időszakban, milyen külső segítséget kapott? Tudott-e szoptatni és milyen körülmények között? Hogyan választottak keresztnevet? Kapcsolatban volt-e ez a családfával (esetleg nagyanyja vagy nagyapja keresztnevét kapta a gyermek)? Családterápiái tanulmányai révén is számos alkalommal tapasztalhatta, milyen hatással van a születés a házaspár életére.
hirdetés
A könyv első fejezetében a gyermek utáni vággyal foglalkozik és azzal, hogyan jelenik ez meg az egyes ember életében. A társadalom folyamatosan fejlődik, és vele együtt változik a mentalitás, az erkölcs és a családok felépítése is. A mai emberek többsége szerelemből választja a társát, és a párok közösen tervezik családjukat, gondolataikban pedig központi helyet foglal el, hogy gyermeket szeretnének. A család átalakulása, újjászerveződése napjainkban minden életkorú embert érint, és gyakran csak a gyermek születése az, ami a párok magasabb szintű elköteleződését meghozza. Ha a gyermek késlekedve érkezik, orvos és pszichológus segítségének igénybevételére is lehetőség van.
Az anyává válás mindig nagy „felfordulással" jár. A várandós nő gyermekkora és élettapasztalatai, a társadalmi-gazdasági környezet, a családi háttér, a várandós nő lelki és érzelmi stabilitása határozza meg azt, hogy mennyire tudja kezelni ezeket a változásokat a leendő anya. Mindezt befolyásolja még az is, hogy a kismama megkapja-e anyja tudattalan hozzájárulását ahhoz, hogy ő is anyává váljon.
Az első fejezetben tárgyalva van a magzat fejlődése is. Egy új tudomány, a „magzattan" és a területén végzett kutatások arról tanúskodnak, hogy a magzat is aktívan közreműködik saját fejlődésében és születésében. A magzatot sokáig tétlennek feltételezték, ma viszont ugyanolyan fontos szereplőnek ismerjük el, mint az anyát vagy az apát.
A második fejezetben azokat a nehézségeket mutatja be a szerző, amelyek a gyermek utáni vágy kialakulását vagy a szülővé válás folyamatát, módját érinthetik. Az anyaság jellegénél fogva természetes és spontán, mégsem minden nő éli meg ilyen módon, hogy anyává válik. A legtöbb kismama nem találkozik leküzdhetetlen akadállyal az anyává válás útján, néhányan azonban komoly problémákkal találják szemben magukat, amelyek az anyával vagy a gyermekkel kapcsolatba hozható fiziológiai vagy pszichológiai okokra vezethetők vissza. Számos olyan esemény adódhat amely megakadályozza, hogy a nő anyává váljon, és a férfival is előfordulhat, hogy nehézséget okoz számára az apává válás. Az okok a gyermekkorban, a családi kapcsolatokban (a várandós nőnek az anyjával való viszonyában) kereshetők, legyenek ezek akár tudatosak, akár tudattalanok.
A harmadik fejezet az anyaság szempontjából alapvető elméleti ismereteket és más szerzők idevonatkozó megállapításait tekinti át.
A negyedik fejezet a születés előtti és utáni pszichoterápiás segítségnyújtás lehetőségeit mutatja be. A klinikai ismeretek és a lelki gondozás nagyon sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben. A terhesség egyre korábbi szakaszában javasolják a várandósoknak a megelőző jellegű terápiát, a terhesség pszichológiai követése pedig hozzájárul ahhoz, hogy a terapeuta a nőket és a házaspárokat is kísérhesse a szülővé válás útján.