Fekete István: Téli berek
hirdetés
Gyerekkorban valahogy nagyon kevesen szerettünk olvasni. Nem volt ez másként velem sem, hiszen akkor minden kötelez volt éppen ezért nagyon taszító is. Nem szerettem a kötelező olvasmányokat, a verseket, az ifjúsági regényeket sem.
Később azonban rájöttem voltak olyan olvasmányok, amiket sokkal jobban szerettem felnőtt ként elolvasni. Ide tartozott minden Fekete István által alkotott mű is. Nagy kedvencem volt a Tüskevár, amit először a Tv film változatban láttam. Miután nálam hatalmas sikert aratott nálam a Tüskevár, tudtam, hogy ennek szeretném a folytatását is olvasni, persze, hiszen teljesen magával ragadott a kaland a Berekben, a kis kutyus, a két ifjú és persze Matula bácsi.
hirdetés
Tüskevár után újabb kaland!
Fekete István igazán remek ifjúsági író volt, sok remek alkotással, de talán nem tévedek, ha mindenki kedvenc ifjúsági regénye a Tüskevár és a Téli berek! Fekete István Téli berek című ifjúsági regénye két évvel a Tüskevár után született meg, annak folytatásaként.
A nyári páratlan kalandok után a két elválaszthatatlan barát Tutajos és Bütyök újabb kalandra indul a berekbe, ahol egy páratlanul izgalmas és kalandos nyarat tölthettek el. A kamaszkorban lévő fiúk rendkívül érdekes helyzeteket élnek meg, a küzdelmekkel teli érzelem áradattal szemben. A nyárnak, a poshadt víznek, a rengeteg szúnyogoknak vége.
István bácsi, az állami gazdaság főagronómusa nyáron nagyon elégedett volt a két kamasszal, így a téli vakációra is meghívta a fiúkat, de az utazásnak nem várt akadályai támadtak. Bütyökkel nem volt semmi gond, neki „menyasszonya” van és agronómusnak készül, de Tutajos élete teljesen megváltozott. A nyurga fiú kezdetben komoly tekintélyt szerzett magának horgász-vadász történeteivel, de az iskolai szünetekben előadott mesélések alkalmasint verekedéssé fajultak, mert a fiú a füllentések ingoványos útjára lépett, és az osztálytársak nem hagyták szó nélkül a mellébeszéléseket. Bütyök ezekről eleinte tudomást sem vesz, hiszen őt várja vissza szerelme, menyasszonya a Berekbe.
Mindezőkben Tutajos is szerelmes lett és talán ez is váltotta ki belőle a történetek kiszínezésének, a magaviselet és jegyek leromlásának lavináját. István bácsi és a szülök közös ötlete, hogy a két ifjúra ismét ráférne egy pár hét távol a várostól, a bonyolult világtól, ahol Tutajos számára minden olyan kesze-kuszává válik!
Visszatérés a berekbe!
Ladó Gyula ismertebb nevén tutajos még az iskola időben csúnya tüdőgyulladáson esik át, ami egyre éppen ezért kétségessé válik a berek újbóli látványa, azonban Gyula a gondos kezeknek és ápolásnak köszönhetően felépül, és mihamarabb utazni vágyik. Amint Gyula felépül, István bácsi vonatra ülteti a két gyereket – valamint Varjú bácsi kutyáját, aki csatlakozik a fiatal kalandorokhoz –, és kezdetét veszi egy másféle iskola, mint amilyen a városban van.
A történet csodálatos fordulatokban színesedik, végig nézhetjük Gyula vívódását, Bütyök szerelmét is Katicával. A legifjabb Ladó fokozatosan tér vissza a „józan” világba, a berek ismét lefarag róla minden felesleget, és a jó vizsgák, a nagybetűs élet próbái örök emlékekkel ajándékozzák meg a fiatalembert.
Ladó Gyula teljesen más emberként tér vissza a civilizációba és olyan dolgokat tanul, amelyek teljes mértékben megváltoztatják életét. Fekete István páratlan írását mindenkinek ajánlani tudom, aki talán vívódik lelki világával, aki szereti a kalandok, aki fantáziája révén el tudja képzelni az a csodálatos világot, amit a berek nyújt.
Ismerd meg Benedek Zoltán A Szilágyságtól Új-Guineáig című könyvét is!