Művelődés hangoskönyvekkel látássérültek számára
hirdetés
Bele sem gondolunk, mennyire értékes pillanat az, amikor kezünkbe vehetünk egy könyvet, láthatjuk borítóját, kinyithatjuk, és könnyedén olvashatjuk az első fejezet sorait. Magyarországon és a világ számos országában egyaránt szomorú jelenség, hogy a lakosság jelentős része nem olvas, annak ellenére, hogy megtehetné. Nem úgy, mint például a vakok, a látássérültek, a gyengénlátók, valamint azok, akik olvasási zavarokkal küszködnek. Azonban számukra is van megoldás, méghozzá a hangoskönyv.
A hangoskönyvek a látássérültek számára hangkazettákra felolvasott könyvek, amelyek elsősorban a vakok és gyengénlátók könyvtári ellátásában játszanak szerepet. A látássérült emberek mellett az olvasási zavarokkal küszködő gyermekek és felnőttek tanulásában és művelődésében is nagy szerepet játszik ez a dokumentumtípus. A hangoskönyveket természetesen látásukban nem sérült emberek is kölcsönözhetik, megvásárolhatják. Legtöbbször azok a könyvtárhasználók keresik, vagy azok az emberek vásárolják, akik munkájuk miatt napjuk nagy részét autóban töltik. Ágyhoz, házhoz kötött, könyvet nehezen vagy egyáltalán nem bíró embereknek is ajánljuk kikapcsolódáshoz, olvasáshoz.
hirdetés
Aki szeretne hangoskönyvet hallgatni, annak javasolunk néhány remek választást:
Ed McBain – A 87-es körzet: Éjszakai ügyelet
Ed McBain rendőrsorozatának egyik novelláját különleges előadásmódban hallgathatjuk. A CD-n három rapper olvassa fel az Éjszakai ügyelet c. novellát, amely New Yorkban, a 87. körzet rendőrkapitányságán játszódik. Az előadók: Ganxsta Zolee, LL Junior és Qka MC.
Kertész Imre – Sorstalanság
A Sorstalanság a legmegrázóbb magyar holocaust-regény. Hőse egy pesti zsidófiú, akinek először apját viszik el munkaszolgálatra, majd ő maga is táborba kerül. Olyan világnak leszünk tanúi, amelynek poklában nemcsak a való életről s a történelemről való tudás, hanem még a mindennapi tájékozódó készség is csődöt mond. A totalitárius állam lidércnyomásos, abszurd világa ez. Kertész Imre ezzel a művével a kortárs irodalom élvonalába került. Előadó: Mészáros Máté.
Wass Albert – Tizenhárom almafa
Táncos Csuda Mózsi kalandjai Erdély visszacsatolásakor kezdődnek, a katonaságnál folytatódnak, s a háborús megpróbáltatások után "a hegylakó népek ősi türelmével" várt és a tavaszi megújulást remélő hétköznapokkal zárulnak; "Mert Isten, aki a kivágott csonkból termőfát tud növeszteni újra, nem hagyja elveszni a népeket sem, akik benne hisznek". A már emigrációban élő írófejedelem szatírájában a kipellengérezett politikai-társadalmi hazugságok, ostobaságok özöne árad, s a regény ábrázolt idejében még tombol a nyilasoktól a kommunistákig kavargó-tülekedő érdekcsoportok emberellenes rémuralma. Előadó: Bánffy György.
Schäffer Erzsébet – A hintalovak nappal alszanak
„Önfeledten olvastam ezeket a történeteket, mint a diákkori boldog vakációkon, és igazi barátra találtam. Megértettem, hogy az író nem egy olyan útról beszél, amely az egyik állomástól a másikig tart, sokkal hosszabb útról van szó, a lélektől lélekig tartóról." (Lázár Ervin) Az előadó maga a szerző.
Jules Verde – A dunai hajós
A romantikus mű a hősies hazaszeretet és önfeláldozó szerelem hagyományos motívumait egy izgalmas nyomozás eseményeibe szövi. Az 1870-es években játszódó kalandregény hősei végig hajóznak a Feketeerdőtől a Fekete tengerig. Az íróval rácsodálkozhatunk a tájak és népek páratlan sokszínűségére. Bár előttünk mindvégig világos, hogy ki melyik oldalon áll, a főhősnek számos váratlan akadályt kell leküzdeni, amíg célját eléri, és minden gyanú alól tisztázza magát. Előadók: Koncz Gábor, Borus Demeter, Serge Ladko.