Jázminpakóca – soha többé nem kell cukrot fogyasztanod! (1. rész)
hirdetés
Folyamatosan lehet olvasni arról, hogy mennyire egészségtelen a cukor és, hogy ennyit meg annyit javasolt csak fogyasztani. Sőt, a cukorbetegek szempontjából pedig egyáltalán nem mindegy, hogy az egyes ételekben van-e cukor, illetve, hogy mennyi. Van azonban egy jó hírünk, ugyanis a jázminpakóca nevezetű növény 3-szor édesebb, mint a cukor. Ja és már legálisan termeszthető hazánkban is.
A haon.hu oldalon ismertették ezt a csodálatos növényt, ahol arra is felhívták a figyelmet, hogy szinte mindenkinek ismeretlen. Sokan azonban ismerik csak éppen nem ezen a nevén, hanem úgy, mint sztívia. Ebből a növényből természetes édesítőszert állítanak elő és már tudományosan is bizonyították, hogy háromszor édesebb, mint az a cukor, amelyet a cukorrépából nyernek. Mindemellett pedig meg kell említeni azt is, hogy még főzésre is alkalmas, mivel a hatóanyaga nem bomlik le melegítés során. Nem mellesleg pedig a fogyasztása esetén nem kell félnünk, hogy fogszuvasodást kapunk. Ázsiában ugyanis több évtizedes használat alatt külön vizsgálták és jutottak arra a következtetésre, hogy nem károsítja a fogakat.
hirdetés
Miért nem használja már az egész emberiség a cukor helyett?
Mi, európaiak picit le vagyunk maradva, ugyanis már Japánban és Dél-Amerikában eléggé elterjedt. Európában is megjelent már az 1800-as években, a II. Világháború idején pedig használták is a cukor helyett. Az USA azonban az 1990-es években először betiltotta, majd később csak korlátozottan engedélyezte az élelmiszeradalékként való felhasználását. Ennek az okai azonban mindmáig eléggé homályosak és vitatottak is. Európának sikerült ennyi év után lényegében újra felfedeznie és 2011 végén már engedélyezték is, hogy édesítőszerként felhasználják. A Debreceni Egyetem felfigyelt erre és el is kezdett kutatásokat végezni a növénnyel kapcsolatban. Már egy saját sztívia ültetvénnyel is rendelkeznek, ahol vizsgálják a növényt, illetve annak az élelmiszeriparban való felhasználásának a lehetőségeit. Az kutatásuk által és egyéb szakmai iránymutatások nyomán a megyében először Monostorpályi településen kezdték el termeszteni.
Kilója 2-4 ezer
Szabó János polgármester szerint, a szántóföldeken semmi sem óvja a növényeket a széltől és esőtől: „– Ennek ellenére azt mondom, hogy a kétezer négyzetméteres területről kitermelt 4,5 mázsányi szárazanyag szép eredmény. Ha hamarabb ki tudtuk volna ültetni, akkor nem csak háromszor, de akár négy-öt alkalommal is betakaríthattuk volna a leveleket (amik mindig újra nőnek). De sajnos a programok márciusban indulnak, s mire megvettük a több mint 12 ezer palántát, már nyár volt.”
Szabó József pedig már konkrétumokat is elárult az értékesítéssel kapcsolatban: „– Felvásárlótól függően akár 2-4 ezer forintot is kapunk kilójáért. De mi egyelőre csak „nyersen” tudjuk értékesíteni, mivel a szárítás helyigényes. Napon nem lehet például szárítani, csak meleg, de nem párás helyen. ” Továbbá megemlítette azt is, hogy hidegen sajtolva sokkal könnyebben feldolgozható és könnyebb is belőle felhasználható, finomított anyagot készíteni, miközben a hatóanyag így is megmarad a növényben.
Kiszoríthatja a cukrot a piacról?
Nyilván, ezzel kapcsolatban a legfontosabb kérdés, hogy kiszoríthatja-e a cukrot a mindennapi használatból. Erre a kérdésre azonban nagyon nehéz választ adnunk, hiszen nagyban függ a politikai érdekektől is, lásd annak idején az USA tilalom. Az viszont tény, hogy sokkal jobban járna az emberiség, ha sikerülne átállnunk erre a növényre vagy legalább rendszeresen használnánk a konyhában cukor mellett. A következő évek, évtizedek majd kiokosítanak minket ebben a kérdésben is.
Folytatása következik.
Forrás: haon.hu
Képek: livescience.com és vitalzone.hu