Mi kell a jó alváshoz? Olvasd el letesztelt praktikáinkat!
hirdetés
Az alvás létszükséglete az emberi szervezetnek, nélküle nem is tudnánk létezni. Az édes, jó alvás feltölt, remek hangulatot ad ébredés után is, és kipihentek felüdültnek érezzük magunkat. De mi van akkor, ha az alvás nem pihentető, nem tudunk elaludni, vagy gyakran felriadunk? Az alvással kapcsolatos problémákra léteznek házi praktikák, melyeket, ha követünk, talán pihentetőbb lesz az éjszakai pihenésünk.
Az alvás négy ciklusra bontható, ezekből az első az átmenet. Az elalvás előtti pár percet nevezzük így, mikor lelassul a légzés, és az izmok ellazulnak. A második fázis a felületes alvás, amikor nem álmodunk és igen könnyű felébreszteni minket. A következő fázis a mély alvás. Ilyenkor nagyon nehéz felébreszteni minket, lassú, szaggatott alvás ez, közben nem álmodunk. Az utolsó az álomalvás. Az agy aktivitása ilyenkor a legnagyobb alvás közben. Ilyenkor álmodunk, a rövid távú memóriánkból ilyenkor mennek át az emlékek a hosszú távú memóriába. A rossz alvásnak belső szervi, vagy pszichikai tünetei is lehetnek, de a nagy meleg is sokszor okoz ilyenféle gondokat. A rossz alvás jelenthet elalvási nehézséget, vagy azt, hogy nagyon gyakran felébredünk. Az az ember, aki nem alszik eleget, vagy számára az alvás nem pihentető, nem tud koncentrálni a munkahelyén, nem képes a jó kommunikációra a családtagjaival sem, ugyanis a kialvatlan ember képtelen figyelni és zsémbes hangulata van. Ha hosszú távon nem múlnak el a tünetek érdemes orvoshoz fordulni, de előtte még kipróbálhatunk egy-két módszert.
hirdetés
Az álmatlanság ellen mi magunk is tudunk tenni, és remélhetjük, hogy sikeres lesz a védekezés. Fontos, hogy kialakítsuk azokat az alváshoz kötött szertartásokat, melyek segítenek abban, hogy nyugodt éjszakáink lehessenek. Fő fontosságú, hogy kialakítsuk a megfelelő időbeosztást. Egy felnőtt embernek körülbelül napi nyolc óra alvásra van szüksége. Igyekezzünk úgy szervezni az életünket, hogy minden este ugyanabban az időpontban aludjunk el és minden reggel ugyanazon időben ébredjünk, ugyanis a rendszeresség segít a jobb alvásban. Nappal keressük a természetes fényt, és kerüljük a természetellenes fényeket, de fontos, hogy a hálószobánkban mindig sötét legyen. A hálószobában az alvásé legyen a főszerep. Ne dolgozzunk az ágyon, ne onnan nézzünk tv-t, és ha lehet, az alváson kívül mást ne nagyon csináljunk ott. Ha mégsem tudunk aludni, menjünk át egy másik helyiségbe, sétáljunk, olvassunk, vagy nézzünk tv-t. A lényeg, hogy ne maradjunk a hálószobában, hogy ne az legyen az a hely, amit később az álmatlansághoz kötünk. Az is fontos, hogy legalább éjszakára megszabaduljunk a stressztől. Éjszakára tegyük félre sokat a problémákat, amik nem hagynak nyugodni, elalvás előtt próbáljunk meg nem gondolni rá. Annak, aki szellemi munkát végez, ajánlott napi egy óra sport, mert a fizikai megterhelés is hozzásegít nyugodt alváshoz. Viszont elalvás előtt három órával nem ajánlott megterhelő gyakorlatokat végezni, és előtte egy órával a munkát is ajánlott abbahagyni. Figyeljünk oda a táplálkozásunkra is, és késő este ne fogyasszunk koffeines italokat és szénsavas üdítőket, mert ezek gátolják az elalvást és fáradékonnyá tesznek. S gyógyteák és füvek már az őskori gyógyászatban is jelen voltak. A kakukkfű kimondottan olyan növény, mely hatékonyan segíti az alvást. Fogyaszthatjuk tea, vagy épp valamilyen gyógyszertári készítmény formájában is, ám előtte érdemes orvossal, vagy gyógyszerésszel konzultálni. Az altatók szedése csak végső esetben ajánlott. Próbáljunk nélküle elaludni, mert néha elég a megnyugtató tudat, hogy ott vannak mellettünk a gyógyszerek végső esetre. A jó alvás a jó élet titka, érdemes hát megfogadni a tanácsokat.