Az esti mese ideje lejárt?
hirdetés
A szomorú tényeket azonban nemrég egy felmérés is megerősítette, ami megdöbbentő eredményt mutatott.
A brit szülők körében végzett vizsgálat szerint egyharmaduk egyáltalán nem mesél esténként a gyerekének. Ennek hátterében többféle okot jelöltek meg, sokan az időhiányra, a munkanap utáni fáradtságra hivatkoztak, de sokuk életében egyszerűen nem alakult ki ez a rutin és már feleslegesnek tartják rászoktatni a kicsiket. Az egyik legfőbb ok azonban, ami nem kevésbé meglepő, hogy maguk a gyerekek is úgy nyilatkoztak, nincs szükségük arra, hogy szüleik az ágyuknál ülve olvassanak nekik mesét. Sokkal szívesebben néznek meg egy rajzfilmet a tévében és fekszenek le utána.
hirdetés
A szakemberek állítják, nem véletlenül meséltek elődeink is a gyerekeknek. Ma már tudományos tényként állja meg a helyét, hogy a mesének nagyon fontos szerepe van a gyermek intelligenciájának és érzelmeinek fejlődésében, ugyanakkor a szülővel kialakított kapcsolatában is. Az esti mese jóval több, mint egy szórakoztató történet vagy egy kötelező kör, amivel végre ágyba tudjuk parancsolni a gyereket. A mesélés egyszerre élmény a kicsiknek és a szülőknek is, a történetben felvonultatott számtalan szituáció, konfliktus, döntéshelyzet a jó és a rossz megkülönböztetésére, alapvető emberi értékekre tanítja a kicsit, miközben közös élményt ad gyereknek és szülőnek.
A képzelőerőt hihetetlen módon képes fejleszteni, ugyanakkor már egészen kicsi kortól segíti a koncentráció elsajátítását, aminek később a gyerek az iskolában, a tanulás során fogja nagy hasznát venni. Minél többféle színes történetet olvasunk, a gyerekek annál nyitottabbá válnak, annál több dolgot ismernek meg a nagyvilágból, a mesehősök pedig fontos értékekre, empátiára is tanítják őket. A szókincs bővítése a kezdetektől fontos szerepet játszik a gyerek szellemi fejlődésében. Ha olvasunk neki, megtanulhatja, hogyan fejezze ki magát választékosan, észrevétlenül sajátítja el a nyelvtant és javul a kommunikációs képessége, ami segíti a társas kapcsolatainak kiépítését a bölcsődében és az iskolában is. Egyes vélemények szerint a rendszeres meseolvasással - ami az első lépcsőfok ahhoz, hogy a gyerekkel megszerettessük a könyveket - növelhető a gyerek intelligencia hányadosa és könnyebben tud beilleszkedni majd a társadalomba.
Az esti mesének tehát számtalan előnye van, amitől sokszor kifogásokra hivatkozva fosztjuk meg gyermekeinket. Ne sajnáljunk este 10-15 percet rászánni egy szép történetre, amivel ráadásul gyermekeinkkel való kapcsolatunkat is elmélyíthetjük.