Mérföldkövek a beszédfejlődésben - 2-3 éves kor között
hirdetés
A gyerekek nyelvi fejlődése több szakaszra bontható, melyekben a hallásnak és a beszédnek egyformán fontos szerep jut. Ez azt jelenti, hogy azonkívül, hogy a gyermek képes hangokat és szavakat formálni, arra is szüksége van, hogy tisztán és sokszor hallja és megértse a beszédet. Egy kétéves már viszonylag jól képes kommunikálni családtagjaival, 2-3 éves kor között pedig még több nyelvi készséget sajátítanak el, nagyon gyors ütemben tanulják az új szavakat és hihetetlenül élvezik is a tanulást. A könyvek lapjait forgatva már megnevezik a képen látottakat, a különböző testrészeket, cselekvéseket, beazonosítják és utánozzák az állatok hangját.
2-3 éves kor között az egész év egy hatalmas mérföldkő a beszédfejlődésben. A gyerek megállás nélkül halad előre és minél több nyelvi tudással érkezik a 3. életévébe, további fejlődése annál lendületesebb lesz.
hirdetés
A legfontosabb állomások
- 200 szavas szókincs - 19-30 hónapos kor között a gyerekek általában ennyi szót sajátítanak el. Ha ennyi szót még nem tud a kicsi 2 éves koráig, a 3. szülinapja előtt már biztosan megtanul ennyit, sőt jóval többet.
- Szavak használata - Háromévesen szinte már mindenre kiterjed a szókincsük, természetesen nem lesz olyan tökéletes, mint egy felnőtté, de a szavakat összefüggéseikben tudják használni.
- Egyszerű mondatok - Kétéves korára a gyermek már össze tud kapcsolni két szót. Háromszavas mondatokat a 3. évben kezd alkotni, ekkorra már a nyelvtani ismereteik is sokat fejlődnek.
- Szófajok - 2-3 éves kor között a szavak többsége még nem főnév. Elsősorban leírják a tárgyakat, pl. kicsi és nagy. Névmásokat és igéket használnak főként.
- Beszéd használata - 2-3 éves kor között átmenet zajlik a gesztikuláció és a beszéd között. A kicsi még mindkettőt használja, ha kérni szeretne valamit vagy magára szeretné vonni a figyelmet.
- Érthető beszéd - 30 hónapos korban a gyermek beszédét a családtagok már meg kell, hogy értsék.
- Testrészek megnevezése - Az egyes testrészeket még részletesebben meg tudják nevezni.
- Utasítások - Egy 2-3 éves gyerek már képes megérteni összetettebb utasításokat, melyek két részből állnak. Például: Vedd fel a babát és hozd ide nekem!
Okok az aggodalomra
- Ha bármikor azt tapasztaljuk, hogy a gyermek a beszédfejlődésben visszalépett, azonnal cselekedjünk. A gyerekeknek a fejlődésben folyamatosan előre kell haladniuk és nem visszafelé.
- Ha 30 hónapos korára a gyermek nem beszél annyira tisztán, hogy azt a családtagok megértsék.
- Ha 3 éves korára a gyerek nem tud egyszerű, rövid mondatokat alkotni.
- Ha 3 évesen nem tud egyszerű kérdéseket megfogalmazni.
- A gyermek beszéde folyamatosan tisztább lesz. Ha 3 éves korára még nem beszél annyira érthetően, hogy idegenekkel is megértesse magát, szintén aggodalomra adhat okot.
- Ha 3 éves korára még mindig csak szótagokat és nem teljes szavakat alkot.
Mire a gyerek eléri a 3 éves kort, a szülőkkel nagyon jól kell tudnia kommunikálni. A beszéd jó móka a kicsinek és a családtagoknak is, olvassunk neki minél többet, hogy gazdagítsuk szókincsét. Egyre több kérdést fog feltenni, ami szintén része annak a folyamatnak, melynek során a nyelvet tökéletesen elsajátítja. Minden apró lépésnél, amit gyermekünk megtesz a tiszta és érthető beszéd felé vezető úton, fejezzük ki örömünket és büszkeségünket felé!