A kötődő nevelés és hordozás
hirdetés
Anyának lenni, talán egyet jelent a gondoskodással, féltéssel és szeretettel. A La Leche Liga, a kötődő nevelés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az alapfeltevés az, hogy a gyermek érzelmi igényeit ugyan olyan szinten ki kell elégíteni, akár a testi szükségleteit. A babának éppen úgy szüksége van a testi kontaktusra, mint az éhség csillapítására.
A csecsemők teljesen védtelenül jönnek a világra, és teljes mértékben a felnőttek jóindulatára, szeretetére vannak utalva. Számos felmérést, kutatást követően rádöbbentek, hogy a testkontaktus-igény egyenrangú a táplálkozási szükségletekkel. A nevelési elv lehetőséget biztosít arra, hogy egészen zsenge korban megalapozzuk a gyermek biztonság érzetét, ezáltal teljes értékű, kiegyensúlyozott felnőtté nevelve. Sokan megriadnak az igény szerinti szoptatás és hordozás terheitől melyet kifogásokkal igyekeznek leplezni. A gyermekek azonban nem szörnyecskék, akik a szülők vérét szeretnék szipolyozni, csupán védtelen lények, akik szeretetre, gondoskodásra vágynak.
hirdetés
A hordozás számtalan jótékony hatással bír. Az ember gyerekek születésük pillanatától, körülbelül 4 éves korukig igénylik a szoros testkontaktust. Természetesen az évek múlásával a csemete egyre önállóbbá válik. A hordozás legalapvetőbb módja az ölben tartás, ami azonban egy idő után igen megterhelő a hordozó személyre nézve. A biztonság és egészség mindig alapvető szempont, ezért a hordozóeszköz kiválasztása során is nagy figyelmet kell szentelni ezekre a szempontokra.
A csecsemők születésük pillanatától kezdve az anya közelségére vágynak, ami nélkül a túlélési esélyei romlanának. Az egészséges testi és lelki fejlődéshez van szükségük a testi kontaktusra. A gyermekek gerince az első évben fejlődik a leglátványosabban, ilyenkor a legfontosabb a helyes hordozás. Az első fél évben a baba testkontaktus igénye szinte folyamatos, majd lassan egyre függetlenebb lesz. Sokakban felmerül a félelem, hogy az ölben tartott babák rászoknak a szülőkre, majd nem lesznek hajlandóak függetlenedni. Az igény szerint hordozott gyerekek azonban sokkal nagyobb önbizalommal fedezik fel a világot és nagyobb biztonsággal elégítik ki kíváncsiságukat. Az egészséges, ergonomikus babahordozók a születés pillanatától a hordozós kor végéig jól idomulnak a gyermek és a felnőtt fiziológiai adottságaihoz.
A feljegyzések alátámasztják, hogy már az idők kezdetén is különböző eszközöket, módokat fejlesztettek ki, hogy a gyermeket maguk mellett tarthassák. Az apróságoknak lehetőségük nyílik arra, hogy velünk együtt mozogjanak, így az egyensúly érzékük is folyamatosan fejlődnek. Részesei lesznek a szülő mindennapjainak, ezáltal folyamatosan fejlődik a szociális képességük is. A gyermek minden lát és hall, együtt. Az ergonomikus hordozók tökéletesen megtámasztják a csecsemő hátát, fejét, biztonságosan körülölelik a gyermeket és mozgási szabadságot biztosítanak a szülőnek. A hordozós kor elején a szövött és rugalmas kendők használata ajánlott. A későbbiekben a szülők választhatnak a csatos hordozók közül is. Minden életkorban megfelelően kielégíthetjük a gyermek testkontaktus igényét. A háti és csípőn hordozás lehetőséget nyújt a nagyobb gyerekeknek arra, hogy nagyobb látótérből szemlélődjenek. A helyes hordozás alapfeltétele az, hogy a gyermek és szülő megfelelő közelségben legyen, a gyermek mindig megfelelő testtartásban helyezkedjen el. Sajnos az áruházak polcain leggyakrabban a klasszikus kengurukat találjuk, azonban egyre nagyobb teret hódítanak az egészséges hordozó eszközök is. A gondoskodás és az egészséges fejlődés egyik alappillére lehet a helyesen megválasztott eszköz.