Egészséges hordozók
hirdetés
Előző cikkemben a hordozás fontosságára, és annak néhány előnyére hívtam fel a figyelmet, most ideje kicsit közelebbről megvizsgálni az egészséges babahordozókat is. Azt kell szem előtt tartani, hogy a gyermek teljes biztonságban, kényelemben legyen, a hordozó pedig maga is jól érezze magát.
A hordozás igen nagy múltra tekint vissza, őshazája pedig Afrika és Kína. Az egészséges hordozás nem káros, megfelelő alátámasztást biztosít minden életkorban és nem terheli feleslegesen a gyermek csípőjét vagy hátát. Alapjában véve az eszköz a gyermeket térdhajlattól térdhajlatig alátámasztja, a gerincét finoman támasztja. A hordozó szorosan összesimul a csemetével, így minden igényét azonnal felmérheti. Nem alkalmasak az arccal kifelé hordozásra, mert a baba fejlődését tekintve egészségesebb, ha a gyermek a hordozója felé néz. A cseperedő gyerekek kíváncsian kitekinthetnek, ha csípőn, vagy háton hordozzuk őket, azonban könnyedén hozzánk bújhatnak, ha álmosak, megijednek, stb..
hirdetés
Nagyobb gyermekek elöl, hordozása fizikailag megterhelő lehet a szülőknek, ezért ebben a korban inkább a csípőn és háton hordozás javasolt. A csecsemők csontozata és izomzata igen érzékeny. A legegészségesebb póz a babáknak az úgynevezett béka póz. Ez azt feltételezi, hogy a térdeik magasabban vannak a feneküknél. Gerincük enyhén ívelt, C formájú, mely folyamatosan egyenesedik ki az első életévben. Jól megfigyelhetjük ezt, ha a gyermeket függőleges helyzetben öleljük magunkhoz, vagy hasra fektetjük. A gyermekeket akár születésük pillanatától hordozhatjuk, kifejezetten javasolják koraszülöttek esetében is. A kisdedek hordozására a kendők a legalkalmasabbak. A kendő egy hosszú anyag, akár 5 méter is lehet, mellyel körültekerjük testünket és a babát. A legkönnyebb talán a rugalmas kendő használata, hiszen egyetlen megkötési módszerrel használható, előre megkötjük, majd a babát bebújtatjuk, a mellünkre. Sokan kedvelik, hiszen bárki használhatja. Hátránya, hogy a gyermek növekedésével kényelmetlenné válik, lógni kezd a baba tömege alatt.
A szövött hordozókendők a legáltalánosabb hordozó eszközök. Ezeket a baba születésétől a hordozós kor végéig használhatjuk. Számtalan megkötési mód közül választhatunk, így kiválóan alkalmas csípőn, elöl és háton hordozásra egyaránt. Hidegben, melegben, kisebb és nagyobb gyerekek számára is kiváló. Az óriási szín, méret és anyag választéknak köszönhetően mindenki kiválaszthatja az igényeihez illőt. Hátránya, hogy kötési módok elsajátítása egy kis időt, türelmet vesz igénybe, azonban a legkényelmesebb hordozást teszi lehetővé. Ennek egyszerűsített változata a karikás kendő, mely egy rövidebb kendő, amit két karika segítségével rögzíthetünk. Használata nagyon gyors és igen egyszerű, azonban leginkább csípő hordozásra ajánlott, ezért nagyobb gyermekek esetében kényelmetlen lehet hosszú távon. Ezeket az eszközöket biztonsággal használhatjuk a születést követő első félévében, ezt követően akár a csatos hordozókat is igénybe vehetjük. A Mei-tai egyike a legrégibb hordozóknak, elöl és háton hordozásra használható. Egy téglalap alakú test, melyet négy megkötővel rögzíthetünk.
Ennek továbbfejlesztett változata a csatos hordozó, ahol nem kell semmit sem megkötni, csatolással rögzíthetjük a hordozókat. Az édesapák általában jobban kedvelik őket, hiszen használatuk praktikusabbnak, egyszerűbbnek tűnik. Számtalan hibrid hordozó is piacra került, azonban a teljesség igényével nem mutathatom be mind. Összegezve a hordozó kiválasztása során a gyerek életkorát és fejlettségét kell figyelembe venni.
A kiegészítők sokkal kellemesebbé tehetik a mindennapokat, hiszen a gyermek a hordozóval együtt éli a mindennapokat, gond nélkül eljutnak bárhová, elvégeznek bármilyen munkát. Egyre több azon anyukák csoportja is, akik hordozás közben táncolnak, sportolnak. Hordozz okosan, boldogan, egészségesen.