A bárányhimlő senkit sem kímél
hirdetés
Az emberek, különösen a gyerekek általában örülnek az életüknek és boldogan, vidáman tudják tölteni a mindennapokat. Ebben azonban van, hogy belerondít a betegség. Némelyik elmúlik hamar, de vannak azonban olyanok is, amelyek meglehetősen makacsok és még szövődményei is lehetnek.
Ezt csak azért írjuk, mivel az országunkba is elérkezett az influenzajárvány, de ugyanakkor a bárányhimlő sem feledkezett meg rólunk. Olyannyira nem, hogy ezen a téren is járvány lett, ennek következtében pedig számos óvoda összevont csoporttal tud csak dolgozni, mivel csupán néhány gyerek nem kapta még el. Mit lehet tenni ellene? Nos, a cikk további részében picit részletesebben boncolgatjuk ezt a témát.
hirdetés
Általában a gyerekek 3 és 5 éves kor között el szokták ezt kapni, viszont igencsak makacs betegség, így a gyógyulási idő több mint 2 hét is lehet. A teljes felépülés azonban még ennél is tovább tarthat, ha a kiütések elfertőződnek. Ilyenkor a gyerekeink komoly odafigyelést igényelnek és javasoljuk, hogy a körmüket a lehető legrövidebbre vágjuk le, valamint minél többet mosson kezet. Gondolom, tapasztalatból már ti is tudjátok, hogy eszméletlenül tud viszketni, ezért mindenképpen szerezzünk be egy mentolos hintőport, hiszen az tudja csillapítani ezt. Továbbá próbáljuk minél több időt tölteni a gyerekkel és figyeljünk oda, hogy ne vakarja el a kiütéseket. Ellenkező esetben csúnya heggel tud csak begyógyulni, amelyet még hosszú ideig magán viselhet. Kevesen tudják, de a kiütések megtámadhatják a belső szerveket is, általában a nyelőcsövet és a gyomrot. Ezért érdemes arra is odafigyelni, hogy kímélő étrendet tudjunk biztosítani a beteg számára. Ez annyit jelent, hogy sok folyadék kerüljön a szervezetbe, amely akár lehet hideg is, hogy a viszkető nyelőcsövet hűsítse. Ugyan, ha a láz elmúlik, akkor már szabad levegőre kimenni egy kicsit, viszont nem javasolt közösségbe menni vele, mivel eléggé ragályos. Az orvosok általában csak lázcsillapítót írnak fel, másra nem is nagyon van szükség, viszont ajánlott folyamatosan konzultálni az orvossal és felülvizsgálatra menni, mivel a szövődmények súlyosak lehetnek.
Az oltásról megoszlanak a vélemények, egyesek szerint hasznos, mások szerint nem sokat használ, sőt inkább ártalmas. Először is tudnunk kell, hogy nem tartozik a kötelező oltások közé, viszont igényelhető. Egy egységes kialakult álláspont még nincsen az egészséges emberek oltásával kapcsolatban, viszont 2008 előtt a gyerekek egyetlen oltást megkaptak. Ez azonban használt is meg nem is, mivel ezen gyerekek 15-20 százaléka így is megkapta a betegséget, viszont az ő esetükben a bárányhimlő sokkal enyhébb lefolyású volt. A 2008-as év után, változtattak és két oltást adtak, ezzel pedig tovább tudták csökkenteni a megbetegedett gyerekek számát, viszont még azóta sem merte egyetlen hivatalos szerv sem kijelenteni, hogy az oltás által 100 százalékosan nem fognak megbetegedni. A kórházat fertőzőosztályain dolgozó orvosok általában ajánlják az oltást, hogy nehogy kialakuljon valamilyen szövődményt. Azonban vannak olyan háziorvosok, akik inkább nem javasoljuk, mivel a szülők azt hiszik, hogy az oltás által teljes bizonyossággal nem kapják el a betegséget, viszont ez esetben akár felnőttkorban elkaphatják. Tudni kell, hogy felnőttkorban sokkal súlyosabb lehet. Az idő tudja megválaszolni ezt az oltáskérdést, ugyanis, akiket még 2008 tájékán beoltottak, azok most 7-8 évesek nagyjából, tehát nem tudhatjuk még, hogy később vagy akár felnőttkorban megbetegednek-e vagy sem.