A kismamák is legyőzhetik az influenzát
hirdetés
Az influenza nem egy kellemes dolog, és soha nem mondhatnánk, hogy jól jön, de egy kismama esetében különösen rossz lehet. Bár maga a vírus közvetlenül inkább a kismamára veszélyes, hiszen szövődményeket okozhat, de mivel ez a betegség általában lázzal jár együtt, ezért kell óvnunk az embriót, vagy a magzatot. Ugyanis mind ismerjük, milyen veszélyes lehet a láz ilyen esetekben, különösen az első trimeszterben.
Mit tehetünk megelőzésképp? Az első lépés, és talán a leghatásosabb, ha elmegyünk, és beoltatjuk magunkat. Lehet, hogy ez időbe kerül, és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a bajok mindig másokkal történnek, de ne felejtsük el, hogy a kismamák már nem csak önmagukért felelősek: egy új kis élet van rájuk bízva, amit óvni kell. A láz ugyanis szerencsétlen esetekben az első hónapokban okozhat idegcső záródási rendellenességeket. De az sem jelent biztonságot, ha túl vagyunk ez első trimeszteren, és megúsztuk szerencsésen, hiszen a láz utolsó hónapokban is okozhat bonyodalmat, koraszüléshez vezethet. Az sem gond, ha váratlanul ért a teherbe esés, ugyanis a védőoltást a várandósság alatt is kérhetjük, ennek nincs semmilyen káros hatása a magzatra, de ezt az orvos is biztosan megerősíti.
hirdetés
Immunrendszerünket is erősíthetjük a már jól ismert módokon. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, és változatosan. Ha van lehetőségünk bio gyümölcsöt venni, akkor szerencsések vagyunk. De ha épp a téli időszakban járunk, és nem könnyű friss és vegyszermentes gyümölcsökhöz jutni, akkor jól jöhet a nagymama téli befőttje is. Sok kismamának kellemetlenséget okoz a savtúltengés, vagy reflux, az ilyeneknek ajánljuk, hogy tapasztalják ki, melyik az a gyümölcs, amit jobban meg tudnak enni. De mi is segítünk egy néhány javaslattal: a kivi, citrom, narancs, grépfrút, ananász, eper mind meghálálják a fogyasztásukat.
Ismerünk továbbá úgynevezett természetes antibiotikumokat, amik erősíthetik szervezetünket és vírusölő hatásuk is van. Az első ilyen a propolisz, amit már C-vitaminnal együtt is lehet kapni a gyógyszertárakban, de különböző szopogatós tablettákban is jelen van, amit kismamák is nyugodtan használhatnak. Természetes úton a házi mézben fogyaszthatjuk.
A hagymafélék is segítségünkre lehetnek, hangsúlyozzuk, csak ha a kismama gyomra bírja. A vöröshagymát és a fokhagymát évezredek óta használják a népgyógyászatban, hiszen nem volt mindig sarki gyógyszertár, ahová leugorhattunk „valami csillapítóért”. A bennük található antioxidánsok segítenek elpusztítani a vírusokat és bacilusokat. Köhögés ellen kimondottan jó a hagymatea vagy a hagymaszirup.
A gyömbér is megérdemli, hogy megemlítsük a nevét, hiszen nagyon nagy gyulladáscsökkentő hatása van. Fájó, piros torok esetében a legjobb, amit tehetünk, ha felforralt vízbe teszünk egy teáskanálnyi gyömbért. Nem baj, ha csíp, hiszen fertőtlenít.
Mit tehetünk, ha már elért az influenza?
Hasznos lehet, ha nagyanyáink praktikáit használjuk, akkor is, ha már javában benne vagyunk a pácban. A fent említett immunerősítők akkor is jól jönnek, ha nem csak megelőzésképp szeretnénk használni, hanem kezelésképp. De emellett eldugult légutakra jól jön a kamillateás párologtatás. Forraljuk fel a vizet, tegyük bele a szárított kamillát, és párologtassunk tíz percig. Ez megnyugtatja a légcsövet is, de arra vigyázzunk, hogy hideg időben ezután már ne menjünk ki a házból, hiszen a jól átmelegedett légcsőnek csak még jobban ártanánk ezzel.
Ne feledkezzünk meg a csodatévő tyúkhúslevesről sem, amit jó melegen fogyasszunk. Ez segít felszakítani a váladékot, és pótolja az elveszített folyadékot.