Készülődés a terhességre
hirdetés
Tervezzük meg előre a terhességet, hogy a legkedvezőbb feltételeket biztosíthassuk hozzá. Sok mindent tehetünk annak érdekében, hogy ne csak a fogamzás, hanem a normális, egészséges gyermek születésének esélyét is megnő-véljük.
Legjobb, ha a partnerek legalább három hónappal a fogamzás előtt készülődni kezdenek a terhességre. Az első néhány hétben zavarható meg legkönnyebben a magzat fejlődése, amikor az ember esetleg még nem is tudja, hogy terhes. Egészséges életmóddal és megfelelő étkezéssel gondoskodhatunk a magzat méhen belüli védelméről és táplálásáról. Más dolgokra is figyelnünk kell: előfordulhatnak munkahelyi ártalmak, amelyek veszélyeztethetik a gyermek egészségét, vagy például kiderül, hogy a leendő anya nem védett rubeóla ellen. A terhességre készülődés ideje alatt vegyük számba ezeket a nehézségeket, és tegyük meg a szükséges lépéseket.
hirdetés
Összeállítottunk egy listát azokról a kérdésekről és problémákról, amelyek leggyakrabban merülnek fel a leendő szülőkben. Nem mindegyik érint mindenkit, de fontos mindegyiket átgondolni. Egy részük a leendő apára vonatkozik, ezért a partnerek beszéljék meg egymással ezeket a kérdéseket. Ha bármilyen aggály merül fel bármelyik pont körül, kérjék a kezelőorvos segítségét.
Rubeóla elleni védettség
A rubeóla vagy rózsahimlő súlyos rendellenességeket okozhat, ha az anya a terhesség alatt kapja meg. különösen a terhesség korai időszakában, amikor a magzat belső szervei kialakulóban vannak. A tervezett teherbeesés előtt elvégzett vérvizsgálat alapján megállapítható, hogy immunis-e valaki a betegségre. Ha nem, létezik ellene védőoltás, amit minél hamarabb adassunk be, mert utána három hónapig nem ajánlott teherbe esni.
Öröklődő betegségek a leendő anya vagy apa családjában
Bizonyos betegségek, mint a vérzékenység vagy a cisztás fibrózis, öröklődőek. Ha valakinek a közeli rokonok közül öröklődő betegsége van, fennáll a veszély, hogy a betegség a gyermekre is öröklődik. A terhesség előtt ezt meg kell beszélni a kezelőorvossal, aki szükség esetén a genetikai tanácsadóhoz irányít, hogy megtudjuk, mekkora kockázatul kell szembenéznünk. Megnyugtató az a tény, hogy sok esetben a betegséget csak akkor örökli a gyermek ha mindkét szülő hordozza a beteg gént.
Tartós orvosi kezelésre szoruló betegségek
Ha a leendő anya olyan betegségben szenved, mint pl. a cukorbetegség vagy az epilepszia, szintén beszélni kell a kezelőorvossal a terhesség előtt. Az orvos esetleg változtat a gyógyszerbeállításon, mert a gyógyszer árthat a magzatnak, vagy nehezíti a teherbe esést.
A testsúly
A leendő anyának a fogamzás előtt legalább hat hónappal ajánlatos lenne elérni és azután tartani a testmagasságának megfelelő testsúlyát. Ha valaki kórosan sovány vagy kövér, kérjen tanácsot az orvosától. A terhes anyának nem szabad fogyókúrázni, mert a szervezet nem juthat megfelelő mennyiségben alapvető építőanyagaihoz.
Egészséges étkezés
A jól összeállított vegyes étrend, sok friss gyümölccsel és zöldséggel, növeli a fogamzás és az egészséges gyermek születésének valószínűségét.
A fogamzásgátló tabletták
A fogamzásgátló tabletta szedését tanácsos jóval a kívánt terhesség előtt abbahagyni, hogy a szervezetnek legyen ideje visszatérni rendes ritmusába. A teherbe esés előtt legalább három menstruációs ciklust meg kell várni (ezalatt gumi óvszert vagy hüvelyi pesszáriumot lehet használni). Ha a fogamzás mégis a normális ritmus beállása előtt következik be, a szülés várható időpontját nehezebb megállapítani.
Munkahelyi ártalmak
A munkaadó felelőssége, hogy olyan munkakörülményeket teremtsen, ahol a leendő anya fogamzási esélyeit semmi sem befolyásolja károsan, és semmi sem jelent veszélyt a születendő gyermekre. A számítógép-monitorokat, vizuális kijelző berendezéseket ebből a szempontból jelenleg nem tartják veszélyesnek. Vetélést okozhat egy ritka kórokozó, a Chlamidia psittaci által okozott fertőzés, amit juhok ellésekor lehet megkapni. Tanyán, gazdaságban dolgozó várandós nő ezért ne segédkezzen a juhok ellésénél, és kerülje az újszülött bárányokkal és frissen ellett anyajuhokkal való érintkezést.
Dohányzás, alkohol
Ha valaki gyermeket vár, abba kell hagynia a dohányzást és az alkoholfogyasztást is. mert mindkettő károsíthatja a fejlődő magzatot.
Folsav
A teherbe esés előtt érdemes elkezdeni folsavat szedni; ez a vitamin gátolja a fejlődési rendellenességek, így a spina bifida kialakulását. A terhesség első 12 hetében napi 400 mikrogramm szedése javasolt.