A franciáknál gyakori a serdülőkori terhesség
hirdetés
Napjainkban a serdülőkorú - azaz 20 év alatti - nők terhessége jóval ritkább, mint korábban, és az esetek felében művi terhesség megszakítással végződik. Sokszor mondják, hogy ezek a terhességek „balesetek", nem szándékosak.
Franciaországban évente mintegy négyezer 19 év alatti nő hoz világra gyermeket. Jóllehet a korai terhességek hátterében gyakran az információhiány vagy a fogamzásgátlás elmaradása áll, megfigyelhető más társadalmi mechanizmusok hatása is: a serdülőkor egyre hosszabbra nyúlásával a francia nők a 2000. évben átlagosan 29,8 évesen adtak életet első gyermeküknek, szemben az 1977-es 26,4 éves átlaggal. A 16-17. században a korai terhesség elfogadott és gyakori volt, de a 19. században az egyházi nyomás hatására már társadalmi megbélyegzéssel kellett szembenéznie a túl fiatal anyáknak. A leányanyák ettől az időszaktól kezdődően el is tűntek - legalábbis „hivatalosan" -, és ekkortól kezdték megkülönböztetni a serdülőkort, mint önálló életszakaszt, amely szimbolikusan a gyermek felnőtté válását jelenti.
hirdetés
Napjainkban a 18 éves korig tartó tankötelezettség miatt az iskola egybefogja a gyermek- és a serdülőkort, így az iskola által adott keretek miatt sem gyakoriak a korai terhességek. E változásokhoz az orális fogamzásgátlás fejlődése - különösen az eset utáni tabletta megjelenése — is hozzájárult, pedig manapság a serdülők átlagos életkora négy évvel alacsonyabb (17 helyett 13) a száz évvel ezelőttinél, és előfordul, hogy a kislányok már 11 éves korban menstruálni kezdenek.
Paradox helyzet
A serdülők társadalmi helyzete napjainkban meglehetősen paradoxszá vált. Egyrészt a mai serdülők szexuális kapcsolataikban jóval szabadabbak, ami egyben a teherbe esés kockázatát is megnöveli. Jóllehet számos intézkedés történt a serdülők megsegítésére (ingyenes és anonim hozzáférés az eset utáni tablettához, sürgősségi ambulanciák, a szexualitást övező tabuk felszámolása), mégis ebben a korosztályban a legmagasabb a nem kívánt fogamzás esélye. Másrészt a serdülők családjukban és az iskolában olyan közegben élnek, amely - nem is ok nélkül - helyteleníti a korai terhességet. Valójában a terhesség és a serdülőkor egymással összeegyeztethetetlenek, mivel mindkettő egy-egy érési folyamat, és mint ilyen, feltételez valamennyi időt, amíg a lezajló változásokat az egyén feldolgozza. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a várandósság és a pubertás a nő életében a két legnagyobb krízis, amelyek egy időben nagyon nehezen lennének megélhetők. A terhesség érzelmileg, szexuálisan és pszichológiailag érett, a várandóssággal járó felelősséget is átérző nőt kíván, ezzel szemben a serdülő az élet minden területén ingatag, nem érzi jól magát a bőrében, indulatkitörései vannak. A serdülőkori terhesség egyébiránt ilyen indulatkitörésként (acting-out) is értelmezhető.
Átalakulás a serdülőkorban
A pubertás egy fejlődési szakasz, amikor az egyén kilép a gyermekkorból és fokozatosan a felnőttek világa felé fordul. Ezt az időszakot testi, lelki és szociális változások jellemzik. Freud azt tartotta, hogy a serdülőkor kulcsfontosságú az egyén fejlődése szempontjából, mert minden, amit gyermekkorában megélt - azaz ahogyan viselkedett és amit tanult - ismét mozgásba kerül, mielőtt kikristályosodna. Erre az időszakra azért használják szívesen a „krízis" kifejezést, mert az egyénnek el kell szakadnia gyermekkori mentsváraitól. A pubertás 11-12 éves kor körül kezdődik a testi növekedés felgyorsulásával és a nemi jellegzetességek kialakulásával: megjelenik a szeméremszőrzet, kifejlődnek a mellek, megváltozik a hang, végül megkezdődik a menstruáció.
A serdülőnek meg kell barátkoznia új testével, amely az ellentétes neműek vonzalmának is tárgya lesz. Mindez a szexualitás kibontakozását is elősegíti. A serdülőnek szüksége van rá, hogy határozottnak lássák, hogy kockázatokat vállaljon saját korlátai megismerésére, ezáltal lehet sikeres, és ez segíti önbizalmának kialakulását is. A pubertással kezdődik a „bandázás" a baráti társaságok időszaka, amely a 25-30. életévig - a „posztpubertás" jellemző viselkedését mutató fiatal felnőttkorig — is eltarthat.