Cserkészek az ARC-on!
hirdetés
Idén a 15. ARC kiállítás szakmai zsűrije a Magyar Cserkészszövetség pályamunkáját is beválasztotta a legjobbak közé, a civileknek kiírt „ARC+Hétköznapi csodák” pályázaton. Nézd meg a kreatív plakátokat és találkozz te is a cserkészettel!
Az idén először civileknek meghirdetett pályázaton a Magyar Cserkészszövetség figyelemfelkeltő alkotása is helyet kapott. Igen előkelő helyen, harmadik legjobbként már biztos, hogy ott lesz az ARC óriásplakátjai között. Hazánk legnagyobb ifjúsági szervezetének pályaműve képi üzenetével és szlogenjével érzékletesen mutatja be mit jelent ma cserkésznek lenni itthon, és a világban. A plakátot természetesen a megnyitóig titok övezi, ám már nagyon izgulunk, hogy végre lehulljon a lepel az alkotásról!
hirdetés
Az ARC kiállítás-sorozat 15 éve színesíti, teszi ötletesebbé, érdekesebbé a köztéri reklámkultúrát. Az alapítók a köztéri plakátok tartalmas és kreatív plakátüzeneteinek megformálását tűzték egykor missziós zászlajukra. Kezdeményezésük, hogy a reklámmegjelenések ne elcsépelt, eladásserkentő és könnyen felejthető képek, hanem mélyebb, szociális tartalmak hordozói is legyenek, minden évben osztatlan sikert arat. Az idei ARC kétségtelen újdonsága, hogy az óriásplakát kiállításon „ARC+ Hétköznapi csodák” címmel a civilek idén külön pályázhattak. A szervezők nem titkolt célja ezzel az, hogy felhívják a figyelmet a civilek kiváló, ám sokszor kevéssé ismert társadalmi kezdeményezéseire.
Az „ARC+Hétköznapi csodák” címen indított pályázat témagazdája a Magyar Civilszervezetek közössége, röviden MACI, amely a szolidaritás, a gondoskodás és a közösségi lét alapfeltételei mellett áll ki, illetve a MagNet Magyar Közösségi Bank, amely a civilek bankjaként a társadalmi igazságosságot támogatja. Idén először, az ARC-cal karöltve, 14 plakáthelyet biztosítanak a legkreatívabb, legszellemesebb plakátoknak, melyeket a civilszervezetek alkotásaiból válogatott ki a szakmai zsűri. A kezdeményezés célja, hogy bemutasson egy-egy hétköznapi csodát a nagyközönségnek.
A kiállított pályaműveket 2015. szeptember 11-étől, azaz mától lehet megtekinteni, Budapesten, az Ötvenhatosok terén. Gyere el, nézd meg Te is a kreatív alkotásokat, közöttük a Magyar Cserkészszövetség óriásplakátját!
A cserkészet nevel, fejleszt, önállósít
A cserkészet egy külön világ. Érdemes kipróbálni a cserkészetet minden gyermeknek, hiszen mindamellett hogy az iskola és a szülői nevelés mellett egy újabb formában nevel és formál minden gyereket, nagyon sokat fejleszt. Arról nem is beszélve, hogy segít önállósodni is a gyerekeknek. Ejtsünk hát pár szót a Magyar Cserkészszövetség megalakulásáról is. Magyarországon a cserkészmozgalom az 1910-es években kezdte meg hódítását. A Nagybecskereken megjelenő Torontál című politikai napilap 1910. július 14-én, csütörtökön megjelenő számában felröppent egy hír:„A nagybecskereki községi főgimnázium 228 oldalon megjelent kötetet kitevő értesítőjét értékessé teszi Králik László tanárnak a Boy Scouts, az angolok legújabb ifjúsági egyesületéről írt szép ismertetése, amely az értesítőből 134 oldalt foglalt el. Akit nevelési kérdések általában érdekelnek, az igaz érdeklődéssel fogja figyelemmel olvasni, hogyan próbálják Angliában azt a fontos iskolai kérdést megoldani, hogy a középiskolákban a szellemi művelés túltengésének gátat emeljenek, és többet törődjenek az ifjúság testi és erkölcsi nevelésével. Az egyesület tagjai 12-18 éves fiúk, akikkel szemben igen nagy követelésekkel lépnek fel. Meg kell nekik ismerkedniök az élet mindennemű követelményeivel, kint kell nekik a szabadban tartózkodniok, meg kell tanulniok kunyhót építeni, fát vágni, tüzet rakni, sütni, fozni, csónakázni, kerékpározni, úszni, gyalogolni. Embereket, állatokat megfigyelni. Meg kell tanulnia a higienikus életmód szabályait, testét mindenféle játékokkal és sportokkal edzenie kell stb. Mindezt az ifjak a szabad délutánokon, a vasár- és ünnepnapokon és a nagy szünidőben gyakorlatilag sajátítják el. Hogy mennyit és mit lehetne a cikkben mondottakból nálunk megvalósítani, arról sokat lehetne beszélni. Az igen szép, tanulságos cikk olvasását ajánljuk mindazoknak, akik modern tanügyi kérdések iránt érdeklődnek."A feltett kérdésre a történelem hozta meg a választ. Králik tanár úr kezdeményezése futótűzként terjedt el az egész országban. A magyarul megjelentetett Boy Scouts ismertetése alapján, országszerte megindul a cserkészmunka. 1910-ben alakultak az első cserkészcsapatok, és 1912. december 28-án alakult meg a Magyar Cserkészszövetség (MCSSZ).1913-ban tartották 105 cserkész részvételével a vági tutajutat, melynek hatására újabb lendületet vesz a mozgalom.