A mesélés és a bábozás semmi mással nem pótolható élményt nyújtanak
hirdetés
Fejleszti az érzelmeket, ugyanakkor nevel. Minden pozitívum benne rejlik, szülőként pedig nagyon fontos feladat minden felnőttnek, hogy ezt átadja gyermekének. Nem mellesleg évszázadok óta jól működő, bevált módszer mind a mesemondás, mind a bábozás.
A gyermek- és ifjúsági színházakat összefogó nemzetközi ASSITEJ alapító okiratában leszögezik: "...fejleszti és elmélyíti az érzékelés képességét, az intelligenciát, az érzelmeket, a képzelőerőt, etikus döntésekre ösztönöz, segít a társadalmi viszonyok megértésében, önbecsülésre és mások elfogadására tanít..."
hirdetés
A meséléshez nem kell érteni, csak hinni kell gyógyító erejében
"Egy gyógyító utazás kiemelhet a szenvedésből. Egy történet nyújtotta benyomás sokáig érződik még és igazabb, mint valaki magyarázata a történet lehetséges jelentéséről. Egy előadás nem attól lesz erős, hogy jól megtanultuk a szöveget vagy elváltoztatott hangon adjuk elő. Mindenkiben, aki mesél, megvan a képesség arra, hogy zsigereiben reagáljon a történet nyújtotta élményre, személyessé téve az előadást. [...] Ha egy mesélő érzékeny a nézői jelenlétére, túláradó örömet és a figyelme összpontosulását tudja megélni. Feléled egyfajta belső bizonyosság. Mintha azt közvetítenék felénk: - Nem csupán képes vagyok tanulni belőle és részt venni (a történetben), de tudni fogom befolyásolni a dolgokat, amik történnek velem az életemben." - Laura Simms meseterapeuta, író
A gyerekek megtanulják, hogy a környezetüket lehet és érdemes átalakítani
"A gyermekkel végzett bábjátszásban a tárgyalkotás olyan vizuális képességeket fejleszt, amelyek a bábjátékosi attitűdöt, a színészi jelenlét biztonságát, a bábtárgy kreatív és játékos használatát feltételezik és biztosítják. Többek között a világunk felfedezésének lehetőségeit, a tárgyteremtés folyamatában az anyagi világ megismerését, a környezet alakításának igényét és szabadságát biztosítja." - Láposi Terka és Arany Erzsébet: Módszertani segédleta bábjáték és a bábkészítés tárgyak tanításához
Felkészít a felnőtt életre
Dr. Betty Jones a Játssz, hogy okos legyél! (Playingtogetsmart) című könyvében azt érteti meg a szülőkkel, hogy a – tárgyakkal vagy ideákkal – játszani képes gyerekek és felnőttek birtokában vannak mindannak az erőnek, befolyásnak és tehetségnek, ami ahhoz kell, hogy a saját életüket tartalmassá tegyék. Nyitottak a többértelműségre, szemben azokkal, akik csak egyféleképp tudják szemlélni a dolgokat. A játékra való képesség egy „boldog tehetség”. A nyitott végű játék ennek a tehetségnek a kibontakozását segíti rendkívül ellazult módon. Ugyanez áll az Amerikai GyerekgyógyászatiAkadémia (American Academy of Pediatrics) 2006-os, „A játék fontossága” című jelentésében, amely hangsúlyozza, hogy minden gyereknek szüksége van a szabad, nem irányított játékra ahhoz, hogy fejlődhessen a kreativitása, valamint az önreflexióra és a feszültség levezetésére való képessége.
Bábozás egy új, magyar találmánnyal
A P•COQ bábszínházat újrahasznosított, természetes, tartós, illetve könnyen lebomló anyagokból készítik, saját kezűleg, sok szeretettel.A P•COQ doboz tartalmazza a színházat, a díszleteket, a bábokat és a kellékeket. A játék fejlesztői megértik, ha a szülők fáradtak egy hosszú nap végén, ezért a mesélést egy mobilra letölthető súgólappal is segítik. A weboldalon hasznos tanácsokkal, elméleti háttérrel támogatják a gyermeknevelést és a bábjátékot.A bábszínházat szándékosan meséktől függetlenül tervezték meg. Valahányszor kreatív hangulatban van a család, átalakíthatják a bábokat, háttereket, díszleteket és természetesen a történeteket is.