Tetves a gyerekem! Mit tegyek?
hirdetés
Vannak olyan gyermekkori betegséget, amelyek nem szervi eredetűek, mégis könnyen megfertőződhet velük gyermekünk. Sajnos bármennyire is modern és felvilágosul világban élünk, még mindig sok esetben kerülünk szembe azzal a hírrel, hogy valamilyen úton, de a gyermek megfertőződött akár buszon, akár villamoson, de még az iskolában is!
A gyermekközönségben gyakran találkozhatunk még ma is egy kellemetlen élősködővel, ami ugyan fájdalmakat nem okoz, szervi megbetegedést sem, azonban mégis nagyon rossz szembesülni a ténnyel, hogy tetves a gyerek. Sajnos a modern módszerek ellenére is, az óvodákban, bölcsődékben, iskolában i egyre gyakoribb, ez az élősködő a hajban.
hirdetés
A fejtetű rendszerin nehezen felfedezhető, hiszen megbújik a hajban, a aj tövekben, és akkor vesszük észre létezését, amikor már nagyon elszaporodtak. A fejtetű nősténye körül belül 3 mm hosszú, 1 mm széles rovar, a hím ennél jóval kisebb szokott lenni. A tetvek petékkel szaporodnak, ezt ha serkének hívom biztosan mindenki rájön miről beszélek. A serkéket a nőstény a haj tövére rakja le, erős ragasztóanyaggal rögzíti a haj töveken, ahol a legmelegebb a fejbőr. Ebből kelnek ki a friss tetvek, azonban a peték héja a ragasztó anyag miatt továbbra is a hajtöveken marad, de ahogyan a haj növekszik, egyre távolabb kerül a fejbőrtől. Ekkor szoktuk leggyakrabban felfedezni a bajt. A serkéből az új rovar nagyjából egy hét alatt kel ki,18 nap alatt éri el a teljes fejlettséget, és ami szörnyű tény egy rovar napi szinten 3-4 petét rak le. A tetű nagyon jól alkalmazkodik az emberhez, egy fajta kaméleon, a színét olyanra változtatja, mint a gazda helyszíne. Közvetlen érintkezéssel terjed, az elterjedt hiedelemmel ellentétben nem koszos hajban jelenik meg, a rovar nem válogat, de szereti a tiszta hajat.
Gyógyszertár és házi praktikák
A fejtetű első ízben a viszketés, a vakarózás révén felfedezhető, mivel vérrel táplálkozik, ezért folyton megcsípi a hordozó fejbőrét, hogy táplálékhoz jusson. A tetvek a fül körüli területet részesítik előnyben, ezért itt csípéseket, illetve vakarásnyomokat fedezhetnek fel. Másik jel, amikor a hajszálakat megfigyelve észre vehetjük a serkéket, vagy már a kikelt peték maradványait.
Amennyiből megállapítottuk a tényt, hogy gyermekünk valóban tetves több módszer is van ennek a kezelésére. Fogjunk egy nagyon sűrűfésűt, hajkefét, és jó alaposan fésüljük át a hajat, közben a fésűről folyamatosan törüljük le a maradványokat. Figyelem, a megfigyelés alapos kell legyen, ne keverjük össze a tetűt a korpával.
Más lehetőség ként gyógyszertárakban is találunk olyan készítményeket, amelyek kiválóak a tetvek eltűntetésére. Nem kell kopaszra nyírnunk a gyereket. Fertőzés eseté a család minden tagját érdemes kezelni, akkor is, ha nem fedeztük fel a serkék meglétét. Másik fontos tény, minden törülközőt ki kell mosni és mosás után ki is kell vasalni, hogy a fertőzés ne terjedhessen tovább, illetve a magas hő megöli a törülközőn maradt serkéket és tetveket is. Ugyan ez a helyzet a sapkákkal, sálakkal is, minden a mi közvetlenül érintkezett a fertőzött területtel. A fésűket dobhatjuk el és cseréljük ki újra, de amennyiben ragaszkodik hozzá, akkor érdemes azt is kezelni.
Képek: csaladinet.hu