Gyerekkori epilepszia tünetei és kezelése
hirdetés
Előzőleg már hallhattunk a lázgörccsel járó tünetekről, de megtörténhet, hogy gyermeknél a rohamok nem a lázgörcs miatt vannak ó, hanem epilepszia okozza.
Sajnos sok esetben találkozhatunk ezzel a betegséggel is. Mivel az agy gyermekkorban rengeteget fejlődik, az epilepszia tünetei is különbözőek lehetnek. Az idő múlásával változnak, átalakulhatnak, de ki is növik sok esetben a gyermekek. „Az epilepszia egy olyan krónikus és rohamokban jelentkező betegség, amelyben az agyi idegsejtekben rendellenesen fokozódnak a kisülések. Az epilepszia előfordulása a gyermekek közel egy százalékát érinti. Gyermekkorban a különböző életkorok szerint eltérő típusai fordulnak elő. Lehet rosszindulatú, nehezen vagy alig kezelhető formája, illetve olyan fajtája, amely gyógyszeres kezelésre nagyon jól reagál illetve kinőhető.” – olvashatjuk a szakorvosok megállapításait.
hirdetés
Az agy egyik legérzékenyebb szervünk. Működésében elektromos tevékenység zajlik. Ezt az EKG segítségével lehet mérni. Amikor az agyban ismeretlen okoknál fogva ez az elektromos tevékenység felfokozódik, az kisülés formájában jelentkezik. Az elektromos tevékenység fokozódása szinte minden eseten lokalizálódhat mindössze egy kis területre az agyban, de onnan végigterjedhet és az egész agyat aktivizálhatja.
Az epilepszia jelenlétét két csoportra lehet osztani. Az első csoportba tartozik a generalizált, a másodikba a lokális rohamok tartoznak. Amikor generalizált epilepsziáról beszélünk, azt jelenti, hogy ez az egész agy területére kiterjed. A lokális csak az agy egy kicsi részére lokalizálódik. Mindét típus ismét két csoportra osztható: az idiopathias forma, és a tüneti. Az első csoport hátterében általában genetikai öröklődés áll fent. Ez nagyon jól reagál gyógyszeres kezelésre, és több fajtáját a gyerek ki is nőheti. A második, azaz a tüneti forma sokkal súlyosabb. Az agyi struktúra sérülése, fejlődési rendellenessége, daganata mutatható ki. Sajnos ez általában nagyon rosszindulatú, és gyógyszeres kezelésre sem reagál. Ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, melyik típusról van szó, feltétlenül orvos segítségét kell kérnünk. Nagyon fontos a tünetek részletes kikérdezése, megismerése. Az elmondottak hallatán az orvos legtöbb esetben azonosítani tudja a betegséget. Ezen felül fontos tudni, hogy fordul-e már elő a családban epilepszia, esetleg a gyerek szenvedett traumát, fejsérülést, és nem elhanyagolható a terhesség, és a születési körülményekre is rákérdezni. Ezután következik a teljes körű kivizsgálás.
Megállapítás után jön a kezelés
A kezelés gyógyszeres és műtéti úton is lehet kezelni. Nagyon fontos, hogy az epilepszia diagnózisát csak akkor mondják ki, ha az biztos. Nem egy epilepsziás roham után nem is jelentkezik, így a diagnózis kimondásával és a kezeléssel is lehet várni. A gyógyszeres kezelés sokban függ, hogy milyen epilepszia fajtáról beszélünk. Sajnos van, hogy egy adott gyógyszer nem használ, és egy másikra kell váltani, de nem kevés esetben kombinálni is kell. Persze mindez orvos által meghatározott kell legyen. A gyógyszerek nem egy esetben mellékhatásokat is váltanak ki. A gyógyszer fokozatosan be kell állítani és, ha valaki oknál fogva el kell hagyni, azt is csak fokozatosan lehet. A gyógyszeres kezelést általában három roham mentes év után szokták abba hagyni, de az is lehet, hogy a gyógyszert egy életen át kell szedni. Van olyan eset is, ahol műtéti úton kell kezelni az epilepsziát!
Forrás
Kép: origo.hu és hazipatika.com