Így vedd rá a kisbabád a mozgásra!
hirdetés
Arra, hogy mit és mikor kellene tudni a babáknak, csak irányszámok lehetnek. A szakirodalomban és az interneten rengeteg ilyen táblázat van. De ne essünk kétségbe, ha nem haladunk a táblázat szerint.
Ami viszont figyelemfelhívó jel lehet, ha például betöltötte a 3. hónapját és még nem tudja tartani a fejét. Nem kell sokat aggodalmaskodni rajta, de feltétlenül mutassuk meg szakembernek a babát (gyermekorvos, védőnő, gyógytornász). Jobb, ha inkább azt mondja "ennek a gyermeknek semmi baja, anyuka".
hirdetés
Ha valóban fejlesztésre van szükség, akkor azt viszont minél előbb el kell kezdeni a megfelelő eredmény érdekében. Ne felejtsük el, hogy a megtanult mozgást utána gyakorolni kell a babáknak. Ezt minél többször teszi, annál előbb automatizálódnak a mozgásminták. A mozgások fejlődésével együtt fejlődik az idegrendszer és az érzékszervek összehangolása is. A gyakorlással pedig egyre egyszerűbbé válnak a rutin mozgások is.
A mozgás során:
erősödnek az izmok
fejlődik az egyenúlyérzék
mozgáskoordináció és testtudat kialakul
idegrendszer érési folyamataira jó hatással van
tartáshibák jobban megelőzhetőek
térérzékelés, iránykövetés fejlődik
Mit tehetünk?
Biztosítsunk megfelelő mozgásteret, pl. letehetjük a földre őket és engedjük, hogy minél többet mozogjanak szabadon.
Minél kevesebbet tiltsunk, engedjük, hogy sok dolgot kipróbáljanak. Ésszerű keretek között, ha szeretne felmászni az ágyra, kanapéra, akkor engedjük felügyelet mellett. Legyünk a közelben és vezessük rá, hogyan kell lemászni. Ha felmegy fordítsuk meg, hogy ne fejjel induljon vissza.
Hintáztassuk őket (karban vagy hintában, rugós hintában)
Lovacskázós játékot játsszunk, mondókás versikékkel
Babaúszást is kipróbálhatjuk
Sokszor fordítsuk hasra, ehhez nagyszerű segítség a Pocifix hasalós babapárna.
Játékokat is segítségül hívhatunk, amik mozognak: pl. a labda
Amikor még nem tud forogni, egy törölközőbe csavarva gurítjuk, vagy csak elfordítjuk oldalra és vissza az ágyon – óvatosan!
Ha van otthon, fektessük őket hason egy fitneszlabdára (bobath labda, nagy ugrálós labda) és gurítsuk (picit) rajta óvatosan és lassan, előre-hátra-körbe.
Amikor már másznak, tehetünk eléjük különböző „akadályokat”, ezeken át kell jutniuk. Például szék alatt esetleg puha párnán átmászni, de készíthetünk nekik emelkedőket-lejtőket (a Pocifix babapárna szintén jó segédeszköz ehhez).
Amikor már tudnak oldalazva, kapaszkodva járni, akkor lehet adni a gyermeknek járást segítő játékot (járássegítők, játék babakocsi, könnyű kisszék), amit tologathat.
Mit ne tegyünk?
Ne ültessük őket kitámasztva, mert amíg nem tud magától felülni vagy megülni, addig nem elég erősek a tartóizmok, és a gerinc deformitását okozhatjuk.
Amíg nem tud ülni, ne emeljük meg a babakocsi támláját, a már többször emlegetett gerinc károsodása miatt.
Ne állítsuk őket, amíg maguktól nem tudják megtartani állva a súlyukat, mert nemcsak a gerinc, hanem a csípő-térd-boka is károsodik.
Ne vezessük őket tartósan kézen fogva.
A babakomp is megosztja a szülőket, én azt gondolom, hogy mértékkel mindent lehet, de ne egész nap üljön benne a baba. Bőven elég egyszerre 10-15 perc. Helyette engedjük szabadon mozogni.
Forrás: kismama-babaparna.hu
Képek: pecsma.hu, gravidaklub.hu