Mit tegyünk, ha eljön a fogzás ideje?
hirdetés
Számtalan anyuka szenvedi meg szinte ugyan olyan mély fájdalommal a gyerek első fogacskáink előbújását. Nem csoda, hogy az anyuka is nehezen viseli, hát még képzeljük bele magunkat a kisgyermek helyébe, amikor a még nagyon érzékeny ínyt, amely nagyon gyönge át kell, törje a fog, átszakítva húst. Ez a folyamat nem csupán erős fájdalommal, nyálazással jár, hanem hirtelen felmehet a láza is a kicsinek, amit sokan intő jel ként is kell vegyenek. Ilyenkor ugyanis előfordulat a gyerekek közel 5%-nál akár lázgörcs is.
A babafogzás, vagyis a tejfogak áttörése az ínyen különféleképpen érintheti a babákat. Egyeseknél problémamentesen bújnak ki a fogacskák, és a szülők csupán véletlenül fedezik fel, hogy egy újabb rágószerv érkezett. Más babáknál viszont minden egyes tejfog gyötrelmek és panaszok közt érkezik meg. Ez sok-sok átvirrasztott éjszakát, és nyafogó, síró babát jelent. A baba fogzási fájdalom általában fél éves kortól jelentkezik, de néhány kicsinél előfordul, hogy a fogfájás már három hónapos korban mutatkozik.
hirdetés
Mit érdemes tudni a baba fogzási fájdalomról?
A fogzás már az anyaméhben elkezdődik, a 6-8. terhességi hét során. Ekkor indul el a fogléc fejlődése az embrióban, és a későbbiekben ebből a sejtcsomóból alakul ki majd a szájüreg, amiből aztán kinőnek a tejfog bimbók, majd idővel a maradó fogak is. A terhesség 4. hónapjától a leendő fogacskákban dúsulni kezdenek az ásványi anyagok. A szülés után csaknem minden tejfog koronája tovább fejlődik. A teljes tejfogazat kialakulásáig – azaz, kb. 2-3 éves korig – mindig lesznek olyan időszakok, amikor a baba „küszködik” a fogzás miatt. Leginkább az őrlőfogak áttörése van zavaró hatással a baba jó közérzetére.
A baba fogzás során a tejfogak általában a következő sorrendben jönnek:
- 6-8. hónap: alsó középső metszőfogak
- 7-9. hónap: felső középső metszők
- 7-9. hónap: alsó oldalsó metszőfogak
- 8-10. hónap: felső oldalsó metszőfogak
- 12-17 hónap: első őrlőfogak (először az alsók, majd a felsők),
- 16-21 hónap: szemfogak (általában a felsők előbb, mint az alsók),
- 20-30 hónap: második őrlőfogak (nagyjából egy időben).
Hogyan csillapíthatod a baba fájdalmait?
Csökkentheti a baba fájdalmát kellemetlenség érzetét, hogyha csecsemő fogzási gélt masszíroz az ínyébe. Vannak kifejezetten fogzási időszakra kialakított ún. fogzási gyűrűk, amelyek segíthetnek elviselni a fájdalmat – főként azok, amelyeket használat előtt a hűtőben le kell hűteni. Ha a kisbabád sokat nyáladzik, figyelj rá, hogy a szokásosnál több vizet fogyasszon. Kenj védőkrémet a baba állára, nyakára, és mellkasára, így megelőzheted, hogy a fokozott nyáltermelődés érzékennyé tegye a baba bőrét, esetleg kiütések jelenjenek meg. Kisebb fájdalmakra ölelést vagy érdekes játék bevetését ajánljunk, már ezek is képesek elvonni a baba figyelmét. Ha a baba érzékenyebb a fájdalomra, az orvos ajánlhat gyermekednek fájdalomcsillapító készítményt is.
Kép: napfeny-dental.hu