Így érdemes sportot választani a kisgyermekeknek
hirdetés
Már akár egy – két évesen is elkezdhetik a szülők a sportolásra szoktatást a gyermekeiknél. Viszont a tapasztalatok azt mutatják, hogy négy éves kortól lehet igazán rendszeressé tenni a kicsik életében a mozgást.
A hazai felmérések szerint ebben a korban a fiúkat érdeklik a labdajátékok éppúgy, mint a biciklizés, vagy a küzdősportok. A lányok pedig ekkor már a tornát, a táncot, illetve az utóbbi révén a balettot részesítik előnyben. A felnőtteknek figyelniük kell, hogy a gyerekek miben lelik örömüket. Ugyanakkor ezt igazán csak úgy követhetik nyomon, ha minél több sportot megmutatnak nekik. Ezt az igényt felismerve a Budapest 2019 Európa Sportfővárosa programsorozatban, a legifjabb generációk sportválasztását is megkönnyítendő szervezte meg a május 25-ére időzített Családi Sportnapját, amelyen a résztvevők több mint ötven mozgásformát ismerhetnek meg közelebbről a labdás sportoktól kezdve a harcművészetekig.
hirdetés
A Budapest 2019 Európa Sportfővárosa évad sportszakértői szerint van pár alapvető szempont, amiket érdemes mérlegelni a szülőknek, amikor a gyermekük számára ideális, rendszeresen végezhető mozgásformát keresik. Pontokba szedve ezek az alábbiak lehetnek.
- Figyelni kell az életkori sajátosságokra
A legkisebbek (3-5 évesek) mozgása még kevésbé magabiztos. Sokat esnek, kelnek, így nekik még az a legjobb, ahol a hatalmas mozgásigényüket önállóan és túl sok utasítás, szabály betartása nélkül élhetik ki. Ennek megfelelően a futás, a mászás, a könnyített torna, vagy a tánc lehet a számukra legmegfelelőbb. Az eggyel idősebb korosztályokba tartozók (6 és 7 évesek) a koncentrációképességük fejlődésének köszönhetően a csapatsportokban is helyt tudnak állni. Nekik már érdemes próbát tenniük az atlétikával, a lovaglással, a labdajátékokkal, az úszással, vagy akár a küzdősportokkal is. A nyolc éves, vagy afeletti gyerekeknek már bármilyen sport a figyelmébe ajánlható. Ugyanakkor az látszik a tapasztalatok alapján, hogy ebben az időszakban a fiúknál a kosárlabda és a foci, míg a lányoknál a röplabda, kézilabda és a tánctanulás van a középpontban.
- Vegyük számba a kockázatokat
Minden mozgásforma járhat sérülésekkel. Természetesen odafigyeléssel, gyakorlással ezek ki is küszöbölhetőek. Viszont hasznos, hogy ha előzetesen a sportokat az alapján is mérlegeljük, hogy azoknál milyen típusú, hatású sérülésekkel kell számolni.
- Fontos a közösség
Az, hogy a gyermek kihez, kikkel jár edzésre, és hogy érzi ott magát, az jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy kitartó, motivált maradjon. A tapasztalatok azt mutatják, a gyerekek egymást húzzák, viszik előre, így a lendületük, lojalitásuk is jobban kitart az adott sportban, ha többen, együtt mozognak.
- Optimálisan bánjunk az erőforrásokkal
Lehet, hogy a város legjobb edzője tárt karokkal fogadná a gyerekünket, de ha naponta 2 óra az út oda-vissza hozzá, akkor meggondolandó, hogy hozzá járjunk-e tényleg. Az pedig semmiképpen se lenne jó, ha azért maradna le az óráról, mert nincs, aki elvigye, vagy elhozza. Másrészt az anyagiakat is fel kell mérni sportválasztáskor. Edzés, utazás, felszerelés mind-mind pénz. Számoljunk, mielőtt belevágunk valamibe, mert hosszútávon kell biztosítani a finanszírozását annak a sportnak, ami mellett a gyermek kedvéért döntünk.
- Ismerjük meg a gyermek saját igényeit
Az előző négy pont mit sem ér, ha gyerekünk egy rákényszerített sportban próbál – akár a szülők, akár más miatt – helyt állni. Sokkal célravezetőbb, ha ő maga jön rá, hogy neki mi lenne testhezálló. Viszont ezt csak úgy tudja kitalálni, ha minél többet lát, tapasztal. A szülőknek érdemes elvinniük a kicsiket olyan sportágválasztó rendezvényekre, mint a most, május 25-én, a Margitszigeten tartott Családi Sportnap, ahol rengeteg mozgásformát lehet egy napon belül, egy helyen, ingyenesen kipróbálni, megismerni.
Forrás: Good Option PR