Ha ellenkezik a gyermeked: így vedd rá az együttműködésre játékos neveléssel! (1. rész)
hirdetés
Oldja a gyermek feszültségét, oldja a szülő idegességét: játékos nevelési megoldások, amikkel a vitából, veszekedésből jóízű nevetés és együttműködő gyermek lesz.
Ne rosszalkodj, kicsi láb!
hirdetés
A 2 éves unokahúgomat kellett felöltöztetni egyik este és most, hogy itt a hideg, bizony jópár réteget rá kell adni a gyerekre, mire kimehet. Neki pedig nem volt türelme ehhez. A nadrágig még hősiesen bírta, de a sálat, a kabátot, a csizmát, a sapkát már nem volt kedve felvenni. Sokszor ilyen helyzetekben az is gond, hogy a gyerek nem akar elindulni, pláne egy olyan napon, amikor egyik vendégségből a másikba kellett menni. Ő nyafogott, a fáradt szülők pedig vitatkoztak vele.
Ekkor vettem elő a fiaimnál anno jól bevált, “ne rosszalkodj, kicsi láb”-játékot, megfogtam a lábát és ezt mondtam: “Ne rugdosódj kicsi láb! Ne rosszalkodj! Irgum-burgum.” A kicsi meglepődött, jót kacagott és tartotta is a lábát, felvettük a csizmát.
Aztán azt mondtam: “Mit csinál ez a kicsi kéz? Rosszalkodik?! Ne rosszalkodj kicsi kéz!” és már fel is varázsoltuk a kabátot.
A sapkánál viszont már végleg elfogyott a cérna, ezért bevetettem a következő játékot, ez volt az:
Akkor én csinálom – játék
Elkezdtem felvenni a fejemre a kabátot és megkérdeztem: “Jól veszem fel a kabátot, ide kell felvenni?” Mire ő kacarászva tiltakozott. Akkor elkezdtem felhúzni a lábamra: “Jól veszem fel a kabátot, ide kell felvenni?” – ismét nagy kacarászás volt a válasz. De akkor hova tegyem a kabátot?
Mire ő már tartotta is a kezét és lelkesen mutatta, hogy rá kell feladni a kabátot.
Küldetés végrehajtva!
De persze játszhattunk volna más játékot is a cél érdekében, például ezt:
Enyém!
Egy hasonló “nem akarok felöltözni” vagy “nem akarom a pelenkát”-típusú helyzetben meg lehet fogni a pelust és azt mondani játékosan: “Oké, akkor ez az enyém és én veszem fel!” és eljátszani, hogy már bújsz is bele a pelusba.
A gyerkőc ezen nagyot nevet, ez oldja az ellenállását és máris együttműködőbb lesz.
#4 Ne csináld! helyett
Mit lehet tenni, ha a totyogó csapkod, rugdos, 1000x rászóltál már, de nem hallgat rád?
Egy megoldás: fogd meg a kezét (lábát) és mondd neki “Lábacska, állj!” VAGY “Hallod te kéz, ideje megállni!”
Ettől a kicsi meglepődik és nem kellett sokadszorra is azt mondanod, hogy “nem”, “nem szabad”, “ne csináld”. Azzal, hogy megfogod a kezét egyértelművé teszed, mit ne csináljon, azzal, hogy kimondod a testrész nevét, megérti melyik testrészével mit nem szabad csinálnia.
A humortól pedig elillan az indulat.
Forrás: Kismamablog.hu