7 árulkodó jel a szülés utáni depresszióról
hirdetés
A probléma gyakoribb, mint hinnéd: minden 10. kismama és baba életét beárnyékolja a súlyos betegség. Mit tehetsz ellene? A szülés utáni depressziót nem szabad összetévesztened a szülés utáni rövid távú hangulatváltozással.
Három-négy nappal a szülést követően a kismamák legalább felénél megfigyelhető egy rövid ideig tartó melankólia, amit vélhetően a hormonháztartás átállása okoz. A nők többsége azonban a figyelmes partner, barát vagy a segítőkész szülésznő segítségével könnyen átvészeli ezt az időszakot. Szülés utáni depresszió ritkábban fordul ugyan elő, mint a szülés utáni hangulatváltozás, mégis viszonylag elterjedt betegség. Több hónapig is tarthat, ezért gyermekedhez és partneredhez fűződő viszonyodra egyaránt hatással lehet.
hirdetés
Érdemes tehát orvosi segítséget kérned, ha észreveszed az alább felsorolt tünetek jelentkezését. Ne feledd: a szülés utáni depresszió nem a te hibád, ez egy olyan rendellenesség, amely a megfelelő kezeléssel és segítséggel gyógyítható.
7 gyanús jel:
- Kényszerképzetek
- Állandó kimerültség
- Pánikrohamok jelentkezése
- Rendszeres éjszakai felriadás
- A mellőzöttség alaptalan érzése
- Személyes higiénia elhanyagolása
- Szorongás, levertség, gyakori sírás
Miért nehéz felismerni?
Az újszülött ellátásával kapcsolatos teendők valóban megerőltető volta miatt nehéz felismerni a szülés utáni depressziót. Bizonyos tünetei – mint a fáradtság vagy az alvászavar - természetesek egy kisgyermekes család életében. Az orvos feladata, hogy megkülönböztesse a depressziót a természetes fáradtságtól. Ehhez azonban orvoshoz kell fordulnod. A diagnózis pontosításához szükség lehet egy kérdőív kitöltésére, melynek segítségével állapotodat az úgynevezett szülés utáni depresszióskála alapján a szakember kiértékeli. A probléma általában néhány hónapig tart, ritkán fordul elő, hogy ennél hosszabb ideig is elhúzódik. A korai felismerés azért rendkívül fontos, mert segítségével elkerülhető, hogy megromoljon gyermekedhez fűződő kapcsolatod.
Mi a megoldás?
Röviden megfogalmazva: a család támogatása. A bátorítás és a biztatás sokat segíthet a felépülésben, a családtagoknak azonban tudniuk kell, hogy a szülés utáni depresszió klinikai rendellenesség, épp ezért komolyan kell venni azt. Rendkívül fontos a támogatás, illetve az édesanya biztosítása arról, hogy rendbe fog jönni. Ha a depressziós anya fél egyedül maradni a csecsemőjével, a családtagok és a barátok megszervezhetik, hogy egymást váltva valaki – akiben a kismama megbízik – mindig vele maradjon. Emellett azonban fontos a kellő mennyiségű önállóság és a szabad mozgáslehetőség biztosítása is az anya számára. Lényeges, hogy mindig csak annyit vállaljon, amennyit képes elvégezni. Nagy segítséget jelenthet például, ha valaki átveszi tőle a házimunkát és a főzést.
Kezelési lehetőségek
A szülés utáni depresszió számos esetében a segítő tanácsadás nagyon hatékony gyógymódnak bizonyulhat, és a gyakorlati készségekre összpontosító kognitív terápia is segíthet a betegség gyógyításában. Az orvos antidepresszánst vagy nyugtatót is felírhat: ha például a depresszió közvetlenül a menstruáció előtt fokozódik, a progeszteron-terápia jelenthet megoldást. A fogamzásgátló tabletta néhány nő esetében összefüggésbe hozható a depresszió kialakulásával. Ha a gyógyszer szedésével párhuzamosan a depresszió súlyosbodását tapasztalod, érdemes fontolóra venned más fogamzásgátló módszer alkalmazását. Az alkalmazott terápia hatására bármennyire is látványos javulást tapasztalsz, ne rövidítsd le a kezelés orvos által előírt időtartamát, mert a visszaesés megelőzése érdekében fontos, hogy elegendő időt hagyj a teljes felépülésre. Továbbá a későbbi problémákat úgy is elkerülheted, hogy a gyógyszerek szedésével nem hirtelen állsz le, hanem fokozatosan csökkented a bevett adagot. Amennyiben a gyógyszeres kezelés befejezését követően a depresszió visszatér, feltétlenül fordulj ismét orvoshoz.