A koronavírus járvány miatt számos korlátozó intézkedésre volt szükség a kórházakban, így a koraszülött osztályokon is, ahol a legnagyobb gondot a látogatások szigorítása jelentette. A biztonsági döntések értelmében általánosságban elmondható, hogy maximum egy szülő – legtöbbször az anya – tartózkodhat bent a picik mellett, és ő is csak korlátozott ideig. A szülő hiánya azonban egy egészségesen születő csecsemőnél is komoly traumát okozhat, de különösen nagy gondot jelenthet a koraszülött gyerekek esetében, akik társaiknál jóval nagyobb eséllyel néznek szembe számos egészségügyi kockázattal.
Szemléletváltás: zéró szeparáció
A vírus elleni védekezés szem előtt tartásával, a kézfertőtlenítés, a maszkhasználat, a szükséges óvintézkedések betartása mellett egy koraszülött intenzív osztályon nem szorulhatnak háttérbe a baba igényei. A szülők nem látogatók a PIC osztályokon: szinte egyetlen percet sem kellene a koraszülötteknek a szüleik nélkül tölteniük, tekintettel arra, hogy milyen egészségügyi haszna van annak, ha folyamatos bőr-bőr kontaktusban vannak.
"Ha a gyermek mellett van a szülő a koraszülött intenzíven, a kisbaba jobban alszik, jobb a légzése, nyugodt a szívműködése, kevesebb támogatásra szorul. A szülő jelenléte, érintése, hangja legalább olyan fontos, mint a legdrágább gyógyszer. Ha ezt a "terápiát" elvesszük a gyermektől, akkor potenciális egészséges életévektől fosztjuk meg. A bőr-bőr kontaktus során javulnak a koraszülöttek élettani paraméterei, és a hosszú távú szövődmények előfordulása is csökken. Ezért volt fontos, hogy még a koronavírus idején is jelen lehessenek a szülők a babáik mellett" – mondta Dr. Nádor Csaba, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika neonatológus főorvosa.
Szakértők szerint a családközpontú módszertan elterjesztése és szerves beépítése a kórházi gyakorlatba drasztikus megoldást jelenthet a koraszülöttek egészségének biztosításában. Ebben is segítséget nyújt a Generali kezdeményezése, a The Human Safety Net (THSN) az Újszülöttekért Program.
A segítségnyújtás mozgalma: The Human Safety Net
A Generali globális közösségi mozgalma keretében Magyarországon a koraszülött-ellátást fejlesztik. A program célja a hazai PIC osztályok fejlesztésnek segítése – eszközadományokkal, a koraszülött osztályokon dolgozó munkatársak képzésével és a családközpontú módszerek elterjesztésével.