Gyerekcipőkkel emlékeztek a kanadai tömegsírban talált iskolásokra
hirdetés
Gyerekcipőket raktak sorba a kanadai Vancouverben a Művészeti Galéria lépcsőire, így emlékezve arra a 215 gyermekre, akiknek földi maradványait a napokban fedezték fel 400 km-re keletre, egy őslakosok számára létrehozott egykori katolikus, bentlakásos iskola területén. Még vizsgálják, mi okozta a halálukat.
Többen az egyház felelősségre vonását sürgetik. A gyermekek elhunytát a Brit Kolumbiában található Kamloops település iskolája többnyire nem dokumentálta, bár eltűnésüket az őslakos közösség tagjai jelentették a hatóságoknak. A helyi őslakos közösség szerint 1910-ben az intézmény akkori vezetője azt állította, hogy a kormány "nem biztosít elég pénzt a diákok megfelelő élelmezésére."
hirdetés
A 19. század végén több mint 130 hasonló intézmény nyílt a kanadai kormány megbízásából. Több mint 150 ezer indián, mesztic és inuit gyereket szakítottak el családjuktól és kultúrájuktól és zárattak kényszerrel bentlakásos iskolákba. Sokukat bántalmazták, és gyakran tuberkolózisban haltak meg.
Az ottawai vezetés 2008-ban kért bocsánatot a túlélőktől. Egy vizsgálóbizottság 2015-ös állásfoglalása szerint "kulturális népirtás zajlott" ezekben az intézményekben.
Forrás: Euronews