Szülés: Tippek az otthoni gyógyuláshoz
hirdetés
Hazaérkezésünk után a gyógyulási folyamat már a mi felelősségünk. Íme néhány tipp, amely segíti a gyógyulást és a kényelmünket.
Lélegezzünk nyugodtan és alkalmazzunk masszázst, ha a szülés utáni fájdalmak zavaróak. Ha ezek nem segítenek, használhatunk fájdalomcsillapítót, amit az orvos írt fel. Tartsuk szem előtt, hogy ezek a fájások mutatják azt, hogy a visszafejlődés és a gyógyulás folyamatban van, és ez egy jó jel!
hirdetés
A metszés fertőzésének megelőzésére használjunk minden négy-hat órában tisztasági betétet. Mindig elölről hátulra húzva távolítsuk el, hogy elkerüljük a baktériumok hüvelybe jutását! Minden vizelés, vagy székelés után mossuk meg meleg vízzel a gát területét, majd gézzel töröljük szárazra. Mindig elölről hátrafelé töröljünk! Üljünk melegvizes kádba (ülőfürdő), vagy használjunk meleg borogatást, ezzel is segítve a seb gyógyulását.
Kövessük a kórházban kapott utasításokat a császármetszés esetében! Az öltözékünk legyen tiszta és száraz.
Fogyasszunk egészséges ételeket, ezzel is megkönnyítve a gyógyulási folyamatot. Győződjünk meg róla, hogy elegendő fehérjét, vitamint és sok folyadékot viszünk be a szervezetünkbe!
Ne éljünk nemi életet addig, amíg a gyermekágyi folyás el nem múlik, illetve a gátmetszés be nem gyógyul; ezután is előfordulhat azonban, hogy nincs kedvünk hozzá a fáradtság miatt. Más eszközökkel is tudathatjuk kedvesünkkel, hogy szeretjük őt, annak ellenére, hogy ebben az időszakban az érzelmi energiánk nagy részét a baba kapja.
Pihenés! Ez a legfőbb szempont a gyógyuláshoz. Ne csináljunk túl sokat túl gyorsan, még akkor se, ha jól érezzük magunkat közben. Az egyetlen tevékenység, ami most a feladatunk, az a babáról való gondoskodás. A főzést, mosást és a házimunkát ruházzuk át valaki másra! Tervezzünk előre, így ezek a teendők segítséggel megoldhatóak.
Aludjunk, amikor a baba is alszik! Mivel előreláthatólag sok félbeszakított éjszakánk lesz az elkövetkezendő időben, ezért tartsunk délutáni alvásokat a nap során. Arra kell törekednünk, hogy minél többet aludjunk egy 24 órás időszakban (akár több szakaszra bontva), mint ahogyan a baba születése előtt tettük. Némítsuk le a telefont, és tegyünk ki egy „Ne zavarj!” táblát az ajtóra.
Mikor hívjunk orvost?
Keressük fel orvosunkat, amennyiben a következő jelek bármelyikét tapasztaljuk magunkon, mert ezek arra utalhatnak, hogy a gyógyulás nem a megfelelő módon halad, illetve, ha úgy érezzük, hogy fertőzés kezd kialakulni:
• Ha a testhőmérsékletünk több mint egy napig 38 fok fölé emelkedik.
• Halványpiros vagy erős vérzés (gyermekágyi folyás) a negyedik nappal a szülés után, vagy nagyobb vérrögök a folyásban.
• Amennyiben a gyermekágyi folyásnak kellemetlen szaga van. Normális esetben enyhén dohos szaga kell legyen, hasonlóan a menstruációs vérzéshez.
• Fájdalom a hasüreg alsó részén, a szülés után pár nappal.
• A fertőzés jelei (vörösség, láz, duzzanat és váladékszivárgás) a gátmetszés vagy a császármetszés helyén.
Ha követjük ezeket az utasításokat, meg fogunk lepődni, milyen hamar leszünk újra régi önmagunk a szülés után. Mivel a szülés egy természetes folyamat, nem egy betegség, így a testünk is gyorsan fog regenerálódni. Ezt a néhány napon át tartó kellemetlenséget a gyógyulásunk során be fogja aranyozni a karunkban tartott kisbaba öröme!
forrás: Pampers