Tényleg tönkreteszi a 6 év alatti gyerekek gondolkodását a kijelzőbámulás?
hirdetés
A passzív mesenézésnek mindenképpen negatív hatása van a kisgyerekek agyára. Már az 1980-as években voltak arra vonatkozó kutatások, hogy a kisgyerekek agya mesenézés közben másként működik, nem dolgozik a fantázia és a képalkotás (ami ebben a korban a legintenzívebben fejlődő érzelmi agyterületek legfontosabb feladata) és még korábban az 1970-es években bizonyították, hogy a rajzfilmekben látott kisebb agresszió (pl. Tom kergeti Jerryt) is növeli a gyerekek egymás közötti agresszióját (jobban, mintha a való életben láttak pl. verekedést).
Egy 2019-es kutatásban 3-5 éves gyerekek agyát vizsgálták MRI-vel, valamint kikérdezték a szüleiket a képernyőhasználati szokásaikról (nem csak a mennyiségéről, hanem arról is, mennyit játszanak, milyen játékokat stb.). A kutatók azt találták, hogy a kijelzők előtt eltöltött idő változásokat okoz az agy fehérállomány integritásában, ezáltal ami csökkenti a kognitív funkciókat, lassítja a tanulást és elsősorban a nyelvtanulásban, olvasásban és az írási képességekben okoz problémákat. Minél több időt tölt a gyerek képernyő előtt, annál erőteljesebb ez a változás függetlenül attól milyen tevékenységet végzett (aktív- vagy passzív képernyőhasználat).
hirdetés
Egy másik kutatás, az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatása kimutatta, hogy azok a 9-10 éves gyerekek, akik naponta több, mint 2 órát töltenek digitális képernyők előtt, az agyuk legkülső rétegén (azon a területen, ami az érzékszervi információkat dolgozza fel) korai elvékonyodás jelei láthatók. A kutatás kimutatta, hogy ezeknek a gyerekeknek a nyelvi és gondolkodási felmérőik rosszabbak lettek, mint azoknak, akik naponta kevesebb, mint 2 órán át használnak ilyen eszközöket.
Más kutatások bebizonyították, hogy nagy különbség van a passzív képernyőbámulás és az aktív kütyühasználat között. Miközben a gyerek kirakóst játszik a kijelzőn, nyelvoktató appot használ vagy a nagymamával videótelefonál akkor az agya úgy működik, mintha ezeket a tevékenységeket “offline” végezné, ellenben az agresszív játékok vagy a passzív filmnézés valóban negatív hatással van.
Forrás: kismamablog.hu