Árulkodó jelek, hogy nincs minden rendben!
hirdetés

Sokszor nem is gondolunk bele, milyen árulkodó jel lehet az, hogy nem tudunk lefogyni, nem tudunk aludni, folyamatosan alvászavarokkal küzdünk. Ezek a tűnetek nem csupán a fáradtság jele vagy a sok evésé lehet, hanem egy komoly tünetegyüttese a pajzsmirigy- alulműködésnek, ami nagyon komoly egészségügyi gondokat okozhat.
Biztosan sokan tapasztaltuk már azt, hogy megannyi diétát kipróbáltunk már, de szinte semmi eredménnyel, alig eszünk mégis hízunk vagy éppen folyamatosan fáradékonyak vagyunk, libidónk is nagyban csökken, semmi nemi vágy, sőt inkább zavaró tényezőnek érezzük párunkat.
hirdetés
Mi is a pajzsmirigy-alulműködés? Nevezzük ezt egy olyan tünetcsoport együttesnek, amikor a szövetekben csökken a pajzsmirigyhormon szintje és a kialakult tünetek e hormon pótlásával megszüntethetőek.
Manapság gyakrabban sikerül felismerni, aminek oka részben a vizsgálóeljárások fejlődése, részben pedig az, hogy könnyebben hozzáférhetővé váltak. Szakirodalmi adatok szerint ez a betegség a nők 1,5%-ában észlelhető, időseken gyakoribb, és 5-10-szer sűrűbben fordul elő nőkön, mint férfiakon.
Nézzük mik is lehetnek ennek a hormonális betegségnek a tünetei:
- nehéz elalvás, de annál gyakoribb ébredések, de az sem kizárt, hogy kellő mennyiségű és minőségű alvás után, nem kipihent ébredés.
- Nehézlégzés, izomgyengeség, kevés energia
- túlságosan érzékenyek vagyunk a hidegre, gyenge a hajunk, töredezett a körmünk, kopaszodás, sárgás bőrszín
- emlékezetkihagyás, felejtés, hangulatingadozások, ingerlékenység, agresszivitás, depresszió
- hirtelen szívdobogás, szívritmus zavarok, túl lassan ver a szívünk
- emésztőrendszeri problémák, rendszertelen széklet, vagy székrekedés
- gyakori vágy az édességek és a szénhidrátok fogyasztása iránt, libidó csökkenése
- hideg végtagok, mindig fázunk, alacsony testhőmérséklet
A pajzsmirigy-alulműködést sok esetben nehéz felismerni, hiszen ezek a tünete külön-külön más – más betegségekre is utalhatnak, azonban a tünetegyüttesek felettébb gyanúsak és árulkodóak lehetnek. A legfontosabb, hogy ne önmagunkat kezdjük el diagnosztizálni. Amikor úgy érezzük valami nincsen rendben és ezeknek a tüneteknek valamelyike, vagy akár több is jellemző ránk, keressünk fel egy endokrinológust, aki segíthet a diagnózis felállításában és kezelésében.
Ha már tudjuk, milyen betegségben szenvedünk, vannak olyan módszerek, amelye segíthetnek a betegség enyhítésében, kezelésében is.
Igyekezzünk a gluténtartalmú ételeket teljesen kizárni étrendünkből. Igyekezzünk ugyan akkor a szója termékeket is elhagyni étrendünkből, mert ez megkönnyítheti a pajzsmirigy helyes működését, a hormontermelés visszaállítását. Ne felejtsük el, hogy az endokrintermelést milyen mértékben befolyásolják a szénhidrátok. Kerüljük a stresszes helyzetek, meditáljunk, mert a lelki békén is hozzá járul a jó egészséghez. Talán kevesen tudják, hogy a stressz következtében a szervezeted egy úgynevezett kortizol nevű vegyületet termel, ami meggátolja más fontos hormonok, mint a T3 hormon termelését.
Érdemes rendszeres méregtelenítő kúrát végezni, vagy gyakran fogyasztani olyan tea készítményeket, amelyek segítenek a méreganyagok kiürítésében. A pajzsmirigy legfőbb ásványi anyaga, amelyre szüksége van a jód. A jód mellett elengedhetetlen a C-vitamin, az E-vizamin, szelén, cink és omega3 zsírsavat tartalmazó készítmény. A betegség gyógyszerekkel hatékonyan kezelhető, rendszerint ehhez egész életen át tartó mesterséges pajzsmirigyhormon (tiroxin) szedésére van szükség.
A természetes hormonegyensúly beállítása nélkülözhetetlen a teljes felépüléshez. Javaslat, ha bár bonyolultabbnak is tűnik, igyekezzünk természetes gyógymódokat találni
Forrás
Szöveg: webbeteg.hu és mindenegybenblog.hu
Képek: napidoktor.hu és noiportal.hu
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







