A férfiak is klimaxolnak
hirdetés

Hosszú évek óta ismert a középkorú férfiaknál tapasztalható fizikai és érzelmi változások ténye. A kutatók egyre gyakrabban hangoztatják, hogy ez nem más, mint a menopauza férfi változata, az andropauza, azaz férfiklimax.
A férfiklimaxot a tesztoszteron hormon termelődésének csökkenése okozza. Ez a folyamat bizonyos szervek működését is nehezíti, gátolja, ugyanakkor depressziós tünetekkel járhat. A jelenség már a középkorú férfiakat (45-59 éves) is érinti, de később, az öregedő korban egyre fokozottabban jelentkezik – derül ki a Wikipédiából.
hirdetés
Noha a legtöbb férfi nem hajlandó tudomásul venni a tényt, hogy az életkor előrehaladtával csökken a szervezetben található férfihormon mennyisége, a szomorú valóság az, hogy csak az Egyesült Államokban 25 millió, 35 és 55 év közötti férfinél tapasztalható az andropauza valamilyen formája. Az andropauza tulajdonképpen nem más, mint a normális öregedési folyamat által bekövetkező tesztoszteronszint csökkenés.
Hogyan ismerhető fel az andropauza?
Valószínűleg senki nem gondol arra, hogy a férfi klimax a ludas a különféle pszichés és életvezetési változások esetében, és hogy mennyire sok jelenség és betegség vezethető vissza a korábban említett hormonszintváltozáshoz. Először is ne lepődjünk meg, ha a férfinak is lecsökkent a nemi vágya, ugyanez megtörténik a nők esetében is. Csökken emellett a fizikai teljesítőképesség, emellett sok vegetatív idegrendszeri tünet is észlelhető. Tehát a libidó csökkenése csak az egyik kellemetlen oldal a férfi nemi életének változásakor. Ennél jóval kellemetlenebb az androgén impotencia, ami nem az erekció teljes hiányát jelenti, hanem az egyre gyakrabban fellépő kudarcokat foglalja magába. Természetesen ez is egy frusztráló jelenség, megtöri a férfi önbecsülését, rontja az általános jó hangulatát.
Nagyon figyeljünk oda a jelekre, mivel sok házasság épp ebben az időszakban fut zátonyra. A férfiak ugyanis ebben az időszakban bocsátkoznak felelőtlen, akár nevetséges kalandokba, csak azért, hogy bizonyítsák, még mindig jók a szexben, valamint hogy önbizalmukat újra megerősítsék.
Az andropauzával hozzák összefüggésbe a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenését is. És persze vannak azok a bizonyos "megmagyarázhatatlan" vegetatív tünetek is, amiket a férfiak különösen ilyenkor észlelnek. Ezek közé tartozik a levertség, a fejfájás, a szívdobogásérzés, a különböző emésztési problémák, valamint a gyomortáji, bizonytalan fájdalmak.
Milyen módszerekkel lehet orvosolni a problémát?
A tesztoszteronpótlás megoldást jelenthet ilyenkor. Azonban figyelembe kell venni azt, hogy az andropauza tüneteinek csökkenése mellett megnőhet a stroke, prosztatarák, májkárosodás, gynecomastia (férfiemlő megnagyobbodása) és az ideiglenes sterilitás kockázata. Ebben az esetben is léteznek természetes eredetű készítmények, ezek fokozzák a szervezet tesztoszteron-termelését, méghozzá a hormonterápia negatív mellékhatásai nélkül.
A helyes és megfelelő táplálkozás is megoldást jelenthet
Az andropauzában szenvedő férfiaknak javasolt mellőzni az alkoholt, valamint a grapefruitot. Utóbbi ugyanis az aromataze enzimek hatására a tesztoszteront ösztrogénné alakítja át a szervezetben. Növeli azonban a tesztoszteron-termelést a rendszeres testedzés. A szervezetnek ilyenkor több cinkre is szüksége van, valamint a C- és E-vitaminok pótlására is érdemes odafigyelni. Az L-arginin helyreállítja a lecsökkent szexuális vágyat, de ugyanilyen pozitív hatása miatt javasolják a ginseng fogyasztását is (akár kapszula formájában). Érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a szója-termékek és az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztására, gazdagon kell emellett fogyasztani a zöldségeket is, különösen a paradicsomot. Ez a kedvelt zöldség ugyanis nemcsak az andropauza tüneteit, hanem a prosztatarák kialakulásának kockázatát is csökkenti.
Forrás: Discovery Health.com, Wikipédia, Vital.hu
Képek: egeszsegtukor.hu és passeportsante.net
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







